Majlinda Bregu, / - REGIONAL COOPERATION COUNCIL
09/05/2022 u 13:45 h
DAN portalДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Bregu: Evropa je danas uvučena u najgoru krizu od Drugog svjetskog rata

- Nismo mi Evropljani samo zato što se slažemo s vrijednostima sadržanim u Ugovorima o Evropskoj uniji. Mi smo Evropljani zato što smo tako odabrali - dodala je

Na današnji dan prije sedamdeset dvije godine ministar vanjskih poslova Francuske Robert Šuman je predložio da se evropske zemlje ujedine u ekonomsku uniju. Ova je unija bila jedini način da se na duže vrijeme osigura mir u Evropi. U njegovoj poznatoj deklaraciji, Schuman je rekao da su „konkretni temelji“ bili neophodni za „očuvanje mira“, kazala je generalna sekretarka Vijeća za regionalnu saradnju Majlinda Bregu povodom Dana Evrope.

- Evropa je danas, 9. maja, zbog teških okolnosti, uvučena u najgoru krizu od Drugog svjetskog rata. Ishod rata u Ukrajini je sve samo ne izvjestan. Ovaj je trenutak je ujedno i suštinski za budućnost Zapadnog Balkana, u kome se pokazuje da Zapadni Balkan može doprinijeti rješenjima kao što to rade i druge evropske zemlje - kazala je Bregu.

Kako je dodala, svaka nacionalna priča je drugačija, ali kada pogledamo malo dublje, nailazimo na ista temeljna uvjerenja.

 - Nismo mi Evropljani samo zato što se slažemo s vrijednostima sadržanim u Ugovorima o Evropskoj uniji. Mi smo Evropljani zato što smo tako odabrali. A sada čak možda i više, jer se pouka još jače čuje: Prije nego što 'kasno' potraje cijeli život, proces pristupanja se treba promijeniti. Nabolje. Jer cijena zastoja u proširenju na Zapadni Balkan je velika greška - zaključila je Bregu.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
17. april 2025 10:47