Zetski odred je bio prvi formiran nakon ustanka sa šest bataljona i preko 1.700 boraca
13/07/2021 u 12:06 h
Ekipa DANAЕкипа ДАНА
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Crna Gora slavi 80. godišnjicu trinaestojulskog ustanka: Učesnici NOB-a znali su da sloboda počiva u hrabrosti

Italijanski okupator nije imao snage da porobi našu zemlju, već je u svojoj nemoći hapsio i maltretirao naše najbolje sinove i rodoljube koji su se najviše isticali u ovoj svetoj borbi za slobodu naše zemlje i jednakosti svih, kaže dr Đuro Musić

Trinaestojulski ustanak spada u najveće slobodarske tradicije 20. vijeka, zapisao je svojevremeno Žan Pol Sartr opisujući herojsku borbu jednog naroda. Na današnji dan prije 80 godina na prostoru Crne Gore buknuo je do tada najmasovniji ustanak protiv okupatora u porobljenoj Evropi, a više od 30.000 ljudi uzelo je oružje u ruke suprotstavljajući se fašizmu.

”U borbama za slobodu od fašizma poginulo je 1.700.000 Jugoslovena. Blizu 50 hiljada stanovnika Crne Gore dalo je život, od čega i oko dvije i po hiljade Pljevljaka, kazao je Vidoje Despotović, predsjednik pljevaljske boračke organizacije

Opštenarodni ustanak danas se slavi kao Dan državnosti Crne Gore, u znak sjećenja na slavne pretke koji su dali život za slobodu i otadzbinu. O borbi za slobodu golorukog naroda za "Dan" govore sudionici i učesnici NOB-a prisjećajući se žrtava i heroja kojih nema među nama.

Devedesetšestogodišnji Pavić Bakić iz andrijevičkog sela Zabrđe, borac Pete proleterske brigade iz Drugog svjetskog rata, kaže da se Dan ustanka, 13. jul, danas ne proslavlja onako kako taj datum zaslužuje.

image

Pavić Bakić

-Darko Jovović

– Nekad se živjelo za ovaj praznik, to je bio dan kada je naš narod podigao ustanak protiv okupatora i sledbenika fašizma. Cijela zemlja je tada bila na nogama, jer se na taj način slavila sloboda. Danas je sve drugačije. Imamo totalno poremećen sistem vrijednosti i ne čudi što se 13. jul proslavlja samo reda radi. Sve bi to moralo biti znatno svečanije i masovnije, s obzirom na to da ovaj datum predstavlja slavnu prekretnicu u istoriji Crne Gore i ondašnje Jugoslavije – ocjenjuje Bakić.

Smatra da je socijalizam, bez obzira na određene mane, bio najidealniji društveni poredak koji je garantovao udoban život za sve ljude podjednako.

– Poslije svega i dalje tvrdim da je socijalizam najidealniji sistem koji je ikada uspostavljen pod ovom nebeskom kapom. On je obezbjeđivao egzistenciju svakom čovjeku, bez obzira na porijeklo i nacionalnu pripadnost. Tada se znalo kako se poštuju i proslavljaju praznici – uzvišeno sa puno entuzijazma i ponosa. Tada se nije kao danas pljuvalo na vrijednosti i niju se vrijeđale žrtve koje su ugradile kosti u slobodu koju uživamo. Za taj socijalizam smo se borili moja generacija i ja, a mladi i lijepi su željeli promjene i neka sad narod vidi šta je dobio, a šta izgubio – ističe Bakić.

Lakić: Antifašističko pregnuće vaskolike Crne Gore

Govoreći o Trinaestojulskom ustanku, akademik profesor doktor Zoran Lakić, redovni član CANU, izjavio je za "Dan" da je do sada napisano mnogo toga o ovom antifašističkom pregnuću vaskolike Crne Gore.

– Poduprta bogatom slobodarskom tradicijom – antifašistička Crna Gora rekla je 13.j ula 1941. godine da je i dalje na visokoj cijeni sloboda, sloboda iznad svega drugog. Tako je na ovaj događaj gledala i ondašnja inostrana i domaća javnost. A fašistički okupatori su ostavili zapis da se "danas vodi pravi rat između Italije i Crne Gore" i da je "umiriti Crnu Goru – isto što i orati more". Antifašisti iz Moskve, Londona, Njujorka i drugih gradova pisali su da je antifašistički put Crne Gore "put kojim moraju poći i ostali porobljeni narodi Evrope i svijeta". Crna Gora je zaista bila gotovo sva oslobođena. Okupator je bio primoran da angažuje oko 130.000 dobro naoružanih vojnika da bi ugušio ovaj antifašistički "izlet u nebo" naroda Crne Gore, kazao je akademik Lakić.
Dodaje da se danas o ovom znamenitom događaju manje govori, te da vrijeme čini svoje i još ponešto uz vrijeme.

– Obilježavaju se jubileji nekih drugih događaja i to se čini drugačije nego što nauka nalaže, domaća i strana. Sve se to, većinom, svodi na simboliku: obilaze se spomen-obilježja, polažu se vijenci, ređe se održavaju naučni skupovi, popularne tribine, naučne rasprave. Sve manje je tekstova o ovom velikom istorijskom događaju. Ni u školskim udzbenicima nema dovoljno prostora za ove i ovakve teme. A i to što je napisano o njima – vrlo je diskutabilno. Svojevremeno sam bio zamoljen da napišem udzbenik za osnovne škole, u kome je jedno od ključnih pitanja bilo, upravo, to vrijeme. To sam uradio sa Milošem Starovlahom, tadašnjim direktorom republičkog Zavoda za školstvo Crne Gore, takođe profesionalnim istoričarom. Naš udzbenik je štampan u 15.000 primjeraka, iako su pravila upućivala da je maksimalni broj jednog takvog tiraža 3.000 primjeraka. Željelo se da za sledećih pet godina to bude dovoljno za potrebe nastave. I na tome se štedjelo. Na moje veliko čuđenje taj udzbenik- čitanka bio je povučen (zabranjen) poslije druge godine. Profesori istorije, moji nekadašnji studenti, javljali su mi da se u nastavi drže moga udzbenika, iako su dobili novi udzbenik, koji su pripremili i nekadašnji moji asistenti, kaže Lakić.
Smatra da je došlo novo vrijeme u kome dominira sumnja u naučnu istinu, kao i da zato danas imamo veliki raskorak između nauke i politike, na štetu nastave, u stvari na štetu društva u cjelini.
– Trinaestojulski ustanak u Crnoj Gori 1941. odista je bio antifašistički i antiokupatorski, i svenarodni ustanak. Podešavanje istorije političkim potrebama vidim i u nastojanjima da se izvrši revizija istorije Drugog svjetskog rata izjednačavanjem italijanskog fašizma, njemačkog nacizma i japanskog militarizma sa komunizmom. Kod nas je KPJ zaista usmjeravala naš antifašizam nastojeći da kroz tu borbu (revoluciju) osvoji vlast. Antifašisti u našoj zemlji bili su samo za borbu isključivo protiv fašizma.To je svakako ključno pitanje naučne istoriografije. Umjesto da se društvo bori protiv raznih istorijskih, pa i istorigorafskih falsifikata, koji se tiču i Drugog svjetskog rata, ono se parolaški bori protiv danas nepostojećeg fašizma, pod parolom da ostajemo vjerni slavnoj antifašističkoj borbi 1941–1945. godine, kao da ono nije ugroženo slabostima kao što su osiromašenje naroda, sve veća nezaposlenost, korupcija, kriminal koji sputavaju društveni progres naroda i države, zaključuje akademik Lakić.

image

Akademik Lakić

Arhiva

Evocirajući uspomene na Trinaestojulski ustanak, predsjednik OBNOR-a Budva Ivo Marković za "Dan" je istakao da je Crna Gora prva upalila fitilj slobode u porobljenoj Evropi.

image

Ivo Marković

-Privatna arhiva

– Neobaviješteni narod se uznemirio, nije znao o čemu se radi, ali su ustanici znali. Crna Gora je prva upalila fitilj slobode u porobljenoj Evropi. Ustala je cijela Crna Gora. Napadnut je neprijatelj u svakom mjestu i gradu širom zemlje. Ostvareni su značajni rezultati na Virpazaru, na Košćelama, iznad Rijeke Crnojevića. Peko Dapčević je sa 50 boraca dočekao motorizovani italijanski bataljon, razbili su ga i primorali na predaju. Dapčević je zarobljenim italijaniskim vojnicima održao govor, rekavši im: "Susjedi Italijani, vas je vaša vlada poslala da porobite susjednu, prijateljsku zemlju, da im palite kuće, pljačkate i ubijate. Mi smo ustali protiv vas za slobodu i dostojanstvo herojske Crne Gore. Mi bismo ovdje danas mogli sve vas strijeljati, ali nećemo jer ste zalutali. Oružje i oprema ostaju ovdje, vas ću uputiti u Bar, dobićete po `lanč paket` i našu pratnju do Sutormana iznad Bara". Mladi naraštaji treba da se ponose herojskom otporu neprijatelju, poručuje Marković.

Govoreći o tom periodu dr Miroslav Luketić, učesnik NOB-a, kaže da je Trinaestojulski ustanak jedan od značajnijih događaja u istoriji naše zemlje, te da je to bio ustanak jedinstvenog naroda.

image

Miroslav Luketić

arhiva

– Nije bilo podjele. Jeste da su komunisti organizovali 13. jul, ali opštenarodni ustanak je bio protiv fašizma. Sa tog stanovišta danas treba da cijenimo i upoređujemo kako je stanje nastupilo nakon 13. jula. Bio sam dječak kada je počeo Trinaestojulski ustanak. Bio sam u Paštrovićima u zbjegu, u ujčevini, i vidio sam oružana dejstva koja su pravili Italijani, a i mi bogomi isto. Sa današnjeg stanovišta volio bih da se ideje 13. jula ostvare, da se ne dijelimo više na partizane i četnike, nego da Crna Gora bude država koju volimo, poštujemo, cijenimo, koja je demokratska, ravnopravna za sve ljude i da bude građanska država kako je Ustavom i definisana. Ja sam pošao u partizane kada sam imao 16 godina, bio sam skojevac i moje su ideje tada bile u skladu sa programom partije i antifašističkog pokreta koji je bio u svijetu. Međutim, mi sada koketiramo sa antifašizmom, ali nije 13. jul bio samo borba protiv antifašizma. Mladi su tada nosili zastavu borbe protiv fašizma. Studenti su tada bili vodeća klasa mladosti koja je vodila revoluciju. Naši studenti se nijesu pomakli u borbi za promjenu vlasti u Crnoj Gori. To je razlika između mladih tada i sada. Sada kod mladih nema takvih ideja, ili veoma malo. Slaveći Trinaestojulski ustanak, moramo se okrenuti ka budućnosti, da u Crnoj Gori ovu podijeljenost prevaziđemo, poručuje u izjavi za "Dan" Luketić.

Bjelopoljski srez, koji je obuhvatao opštine Bijelo Polje i Mojkovac, po broju stradalih u Drugom svjetskom ratu, prema zvaničnim podacima i statistikama, odmah je iza Drvara. Kako je za "Dan" istakao Mirko Stanić, predsjednik OBNOR-a, Trinaestojulski ustanak, kao i čitav tok Drugog svjetskog rata i borba protiv okupatora, sjećanja su koja na slavne pretke nikada ne blijede.

– Bjelopoljski srez dao je veliki doprinos u ukupnoj pobjedi i slomu fašizma, u jedinicama narodnooslobodilačke vojske i partizanskih odreda. Ukupno je u njima bilo 3.100 boraca bjelopoljskog sreza, uglavnom mladića i djevojaka. Njih 985 je dalo živote za slobodu, a među njima 63 djevojke i mlade nevjeste. Pored izginulih još je skoro hiljadu žrtava fašističkog terora – navodi Stanić, inače pukovnik JNA.

image

Branko Kljajević

M.N.

Jedan od onih koji je zapamtio Trinaestojulski ustanak je i devedesettrogodišnji Branko Kljajević, koji kaže da je aktivan bio poslednjih godina rata. Za doprinos slomu fašizma Ruska Federacija ga je odlikovala najvećom medaljom.

– Ovo je zahvalnost nama ratnim veteranima, sjećanje na heroje koji su se po cijenu života borili protiv užasnog zla koje je zadesilo čovječanstvo, za slobodu budućih generacija – istakao je Kljajević, inače lošeg zdravstvenog stanja tako da se, kako je kazao, slabo sjeća dešavanja koja su prethodila Trinaestojulskom ustanku.

– Znam samo da je bila radost i veliko ushićenje. Sve mi je u magli, ostario sam, sjećanje me ne služi najbolje. Znam da sam bio aktivan da održim gerilu, krili smo partizane, nosio sam im hranu. A onda poslednjih godina učestvovao aktivno – priča Kljajević dodajući da je u Drugom svjetskom ratu izgubio tri rođena brata. Vojina odveli na Beretzu kod Kolašina i strijeljali ga, a Milojica poginuo u čuvenoj borbi na Sutjesci. Ne zna mu se ni groba ni mramora. Treći brat Bojica ubijen je u borbi kod Prijeloga – kazao je Kljajević poručujući da se nikad ne smije zaboraviti 13. jul, niti potisnuti sjećanje na te slavne i herojske dane.

image

Đuro Marković

-Dragan Stojanović
Ni manjeg naroda, ni većeg prkosa

Predsjednik UBNOR-a i antifašista Bar, Đuro Marković kaže da su 13. jula 1941. godine, u cik zore, rodoljubi Crne Gore i Crmnice digli oružani ustanak u Virpazaru.

– Ni manjeg naroda, ni većeg prkosa i inata prema neprijatelju i okupatoru. Takav otpor nije izrazila još nijedna organizacija. Taj ustanak podigli su Crmničani, crnogorska mladost pod rukovodstvom Komunističke partije Jugoslavije. Na nama je, a posebno na generacijama koje dolaze, odgovornost da se sačuvaju sjećanja na taj istorijski narodni plamen otpora, na taj dan herojstva i nesebičnosti Crmničana, i prve pobjede nad italijanskim okupatorom. Pobjeda i nad svim dotadašnjim ideološkim i drugim podjelama koje su rastakale crnogorsko društvo. Kao potvrda tome može poslužiti i podatak da se već prvog dana nakon virpazarske pobjede u borbene redove javilo više od hiljadu naoružanih momaka i djevojaka – priča Marković.

Prema njegovim riječima, ima dosta razloga za pamćenje, posebno ako se zna da je u Drugom svjetskom ratu u partizanskim redovima stradao veliki broj žrtava iz crmničkog kraja.

– Ovogodišnje odavanje pošte našim žrtvama u tom, ipak, pobjedonosnom ratu prilika je i potreba da se osvrnemo na današnje događaje. Crna Gora je nezavisna, suverena, slobodna, međunarodno priznata i u NATO-u kao ravnopravan član. Nažalost, danas u svojim nacionalnim raskolima ličimo na neka nemila vremena. U nadiranju je velikosrpski hegemonizam protiv Crne Gore, gdje su se organizovali ostaci srpskih i crnogorskih klerofašista i ostaci kolaborista i četnika, što je neustavno i nedemokratski. U Skupštinu Crne Gore uselili su se anticrnogorci, koji ne priznaju ništa što se zove crnogorskim imenom i prezimenom – tvrdi Marković.

Devedesetjednogodišnji Milan Bulatović, nekadašnji prosvjetni radnik i autor monografija i nekoliko knjiga, kaže da je kad je počeo rat imao deset godina.

image

Milan Bulatović

M.N.

– Moj djed Radovan, kapetan prve klase nekadašnje vojske, učestvovao je u oslobođenju Bijelog Polja, a kad je počeo rat imao je 60 godina. Učestvovao je u borbama u Prvom svjetskom ratu. Bio je komandir Lozanske čete Brzavskog bataljona. Od strane izdajnika, tadašnjih pomagača okupatora, uhapšen je i predat Italijanima. I osude ga na 101 godinu robije. Interniran je u Italiju i umro u ropstvu, tako da mu ni groba ne znamo, sa sjetom priča Bulatović.

Otac Ljubo, navodi dalje Milan, takođe je učestvovao u Trinaestojulskom ustanku, kao i stric Dušan, koji je ubijen na Prijevinama iznad Prijeloga 2. februara 1942. godine.

– Otjerali su nas tog 13. jula, kada je počeo ustanak, iz kuće u Loznoj, zbog bezbjednosti i mi smo pošli na lijevu obalu Lima, mjesto Crljevine, kod djeda Vuka Šćekića. Znam da su svi iz sela, pravoslavci, otišli u borbe. Toga dana sam vidio radost na licima ljudi, poslednju godinu sam pomagao partizanima, a onda sa 14 godina, nakon oslobođenja, primljen u SKOJ, od strane tadašnjeg sekretara Opštinskog komiteta narodne omladine SKOJ-a Kate Veljović, kasnije udate Korać, dodaje Bulatović.

Doktor Đuro Musić, ugledni hirurg i nadasve humanista, rođen je prije 92 godine u Herceg Novom, kada je počeo Drugi svjetski rat, otišao je u partizane i u sastavu Prve tenkovske brigade stigao do Blajburga.

image

dr Đuro Musić

K.M.

– Italijanski okupator nije imao snage da porobi našu zemlju, već je u svojoj nemoći hapsio i maltretitrao naše najbolje sinove i rodoljube, a koji su se najviše isticali u ovoj svetoj borbi za slobodu naše zemlje i jednakosti svih. Crnogorski separatisti, uz podršku visokog komesara Kraljevine Italije za Crnu Goru, Serafina Macolinija, na skupu održanom 12. jula 1941.g odine na Cetinju, prihvatili su protektorat Italije nad Crnom Gorom. Crnogorci, već sjutradan, 13. jula, rekli su svoje odlučno NE! Tada su digli ustanak i razbili sve fašističke i italijanske iluzije, priča dr Musić.
Prisjeća se da se tokom ustanka u Boki formirao čuveni Orjenski bataljon, sastavljen od bokeških rodoljuba i komunista. Naglašava da okupatori više nigdje nisu bili sigurni, jer se narodnooslobodilački pokret sve više širio. Bilo je, kako ističe, odmazdi italijanskih okupatora u Boki, pa su tako 21. januara 1943. godine likvidirani članovi mjesnog rukovodstva istočne Boke – Nikola Đurković, Dašo Pavičić, Stijepo Šarenac i Savo Samardzić.
– Ilegalci Boke su 1944. godine formirali Prvu bokešku brigadu i učestvovali u oslobođenju Podgorice i Kosova. Svi pali borci ostaju u trajnim uspomenama i njima se dičimo. Moramo se sjećati njihovih žrtava, jer nisu žalili živote boreći se za slobodu svog naroda. Ostaju kao zvijezda vodilja kako treba živjeti i voljeti svoju zemlju i rodni kraj, poručio je dr Musić.

Da je Trinaestojulski ustanak u Crnoj Gori vrijedan svakog poštovanja, tvrdi i dugogodišnji predsjednik boračke organizacije u Pljevljima Vidoje Despotović. Despotović navodi da se tih julskih dana 1941. godine stanovništvo Crne Gore odazvalo na poziv Komunističke partije Jugoslavije u borbu protiv italijanske okupacione sile.

image

Vidoje Despotović

B.Je.

– Trinaestojulskim ustankom narod Crne Gore je otpočeo borbu za slobodu. To je bio i odgovor na odluke Petrovdanske skupštine crnogorskih separatista da Crna Gora proglasi separativnu tvorevinu pod vlašću Italijana, kaže Despotović i ističe da su prve ustaničke puške pukle 13. jula na Čevu i u Virpazaru, a onda i širom Crne Gore. Despotović kaže da se vrlo brzo 30 hiljada ljudi našlo pod oružjem i da je oslobođena čitava Crna Gora, izuzev utvrđenih gradova – Podgorice, Pljevalja, Cetinja, Nikšića i Kotora.

Glas o podizanju ustanka stigao je 15. jula. Da bi 16. jula mjesni komitet KPJ-u Pljevlja održao sastanak u selu Kruševu i donio odluku o dizanju ustanka u pljevaljskom kraju. Prva puška na okupatora pukla je 20. jula na Vodoplavu iza čega je za nedjelju dana oslobođena teritorija čitave opštine izuzev grada, kaže Despotović ističući da je praktično čitava Crna Gora od Durmitora do mora bila oslobođena.

Despotović posebno, poslije osamdeset godina od ustanka, naglašava da je neophodno čuvati uspomene na poginule za slobodu.

– U borbama za slobodu od fašizma poginulo je 1.700.000 Jugoslovena. Blizu 50 hiljada stanovnika Crne Gore dalo je život, od čega i oko dvije i po hiljade Pljevljaka, kaže Despotović napominjući da se kroz sjećanje na poginule čuvaju i vrijednosti za koje su oni dali svoje živote.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Tuzno je gledati nekakve bebe iz 1941.g.koje se prestavljaju kao neki navodni borci dok stvarni borci ucesnici ratova 91-95.g. nemaju bas nikakva prava u ovoj asocijalnoj i abnormalnoj drzavi koja je ljude slala u rat a sad te ljude naziva...

Tuzno je gledati nekakve bebe iz 1941.g.koje se prestavljaju kao neki navodni borci dok stvarni borci ucesnici ratova 91-95.g. nemaju bas nikakva prava u ovoj asocijalnoj i abnormalnoj drzavi koja je ljude slala u rat a sad te ljude naziva zlocincima i genocidasima jer su branili samo svoju kucu dvoju drzavu od povampirenih fasista a stoka koja ih je tad slala u rat i sad ih osporava vodi drzavu.

Учитај више
a2d2
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
31. mart 2025 01:59