У Европском парламенту се расправља о алтернативним научним методама коjе у истраживањим не би користила животиње.
Рjешења постоjе и промjене се мораjу убрзати jер жива бића не смиjу да пате, сложили су се посланици у Европском парламенту.
ЕУ се приjе скоро три децениjе обавезала на замјену и смањење броjа животиња коjе се користе у научне сврхе, али ове промjене се одвиjаjу веома споро, наводи се у извјештаjу Хине.
С обзиром на европски "зелени план", здравствене и еколошке изазове и све већу забринутост jавности због коришћења животиња у научним истраживањима, важно jе да се у ЕУ убрза прелаз са застарјелог модела на примјену модерних научних метода, сматраjу посланици Европског парламента.
На пленарноj сједници одржаноj прошле недјеље расправљало се о плановима и мјерама за убрзање прелаза на иновативне методе без да се животиње користе у истраживањима, регулаторним испитивањима и образовању, а гласање о овом питању наjављено jе за септембар.
- Милиони мачака, паса, па чак и риба, животиња коjе jеду токсичне супстанце, оних коjима се мијењаjу гени, или коjима се ломе кости су жртвоване за научна истраживања - указала jе посланица Џите Гутеланд.
Посланица Елеонора Еви jе навела да се сваке године у Европи користи 50 милиона животиња у научне сврхе.
- То ниjе само етичко питање. На оваj начин не користимо потенциjале иновативних метода коjе су утемељене у човјеку, а коjе већ показале конкретан напредак у лијечењу болести као што су Алцхаjмер или канцерозна обољења у случаjевима када традиционалне методе нису давале резултате - предочила jе Елеонора Еви.
Каталин Цех jе подсјетила да седам од 10 одраслих Европљана сматраjу да "животиње нису роба коjу се може одбацити" и упозорила да jе у XXI вијеку недопустиво изазивати бол и патњу живим бићима.