Према подацима Института за јавно здравље, преко 40 одсто дјеце и одраслих у Црној Гори је гојазно, а прекомjерна тjелесна тежина драстично повећава ризик од незаразних болести (НЦД), укључуjући кардиоваскуларне болести, диjабетес и карциноме. Према подацима Института, када су школска дjеца у питању, Црна Гора заузима шесто мјесто у Европи међу земаљама коjе су спровеле истраживања о дjечијој гоjазности према методологиjи Свjетске здравствене организациjе (40 држава). Поводом Свјетског дана борбе против гојазности, из Института су саопштили да је то jедан од наjвећих jавно здравствених изазова 21. виjека.
– Проблем jе порастао до размjера епидемиjе, са преко четири милиона људи у свиjету коjи сваке године умиру од посљедица прекомjерне тежине или гоjазности. Стопе прекомjерне тежине и гоjазности настављаjу да расту код одраслих и дjеце. Од 1975. до 2016. године, преваленциjа предгоjазне или гоjазне дjеце и адолесцената узраста од 5 до 19 година повећала се више од четири пута, са 4 на 18 одсто на глобалном нивоу. Осим што узрокуjе различите физичке и психолошке проблеме, прекомjерна тjелесна тежина драстично повећава ризик од незаразних болести (НЦД), укључуjући кардиоваскуларне болести, диjабетес и карциноме. Ризик развоjа више од jедне од ових болести (коморбидитета) повећава се са повећањем тjелесне тежине. Људи коjи живе са гоjазношћу имаjу двоструко веће шансе да буду хоспитализовани ако су позитивни на ковид-19. Надаље, особе с гоjазношћу коjе се разболе и захтиjеваjу интензивну његу теже jе интубирати, као и урадити остале диjагностичке и терепиjске процедуре неопходне за адекватан третман, што може утицати на коначан исход лиjечења. Предвиђа се да ће се гоjазност дjеце у наредноj децениjи повећати за 60 одсто и достићи 250 милиона до 2030. године. Медицинске посљедице гоjазности коштаће преко једну милиjарду долара до 2025. године – истичу из ИЈЗ.
Према подацима из истраживања коjе jе обухватило око 1670 седмогодишњака у Црноj Гори 2016. године, око 40 одсто испитиване дjеце имало је прекомjерну тjелесну тежину или су била гоjазна.
– Тjелесна маса jе jедан од показатеља гоjазности, али лиjечење гоjазности односи се на побољшање цjелокупног здравља, а не само на губитак тежине. Гоjазност узрокуjу различити фактори, укључуjући биолошке и генетске предиспозициjе, факторе из породичног и друштвеног окружења, животне средине, факторе коjи се односе на ментално здравље, приступ "брзоj" храни, као и други фактори, те ниjе узрокована недостатком воље, како се обично доживљава и у медиjима интерпретира. Тема овогодишњег Свjетског дана борбе против гоjазности ове године jе "Сви треба да дjелуjемо", jер jе рjешавање гоjазности заjедничка одговорност. У том смислу потребно jе више поштовања према људима коjи живе са гоjазношћу и боља брига о њима. Такође, треба смањити стигму гоjазности коjа се односи на негативна понашања и ставове коjи су усмjерени према поjединцима jедино због њихове тjелесне масе, имати jасне и одважне здравствене политике, спроводити конкретне акциjе. Смањење ризика од гоjазности захтиjева интегрисан приступ различитих сектора, коjи би требало да побољшаjу доступност и приступ здравоj храни и смање изложеност маркетингу мање здравих – наводе из ИЈЗ.