Истраживање које је Институт за јавно здравље спровео међу особама које ињектирају дроге, а у вези са сидом (ХИВ/АИДС) у Подгорици током епидемије показују алармантне податке и пораст ризичних понашања – чак 91 одсто зависника убризгава хероин, док 73,9 одсто њих не користи заштиту (кондоме) приликом сексуалних односа, а 61 одсто је имало односе са случајним партнером.
На основу овог и трендова у ранијим истраживањима, ХИВ инфекција (сида) међу особама које се дрогирају показује карактеристике епидемије ниског интензитета, закључује се у извјештају.
У извјештају се истиче да је у истраживању учествовало 400 особа коjе ињектираjу дроге (ОИД).
Према подацима ИЈЗ просjечни узраст на ком су ове особе први пут пробале дрогу jе 16.8 година. Зависници су дрогу ињекцијом први пут унијели са навршене 23 године живота.
– Просjечна дужина узимања дрога износи 94.7 мjесеци односно 7.9 година. У 12 мjесеци приjе имплементациjе истраживања, ОИД су доминантно користиле хероин (91,7 одсто), седативе (82,1) и бупренорфин (82), али висок jе проценат и оних коjи су користили кокаин (7), марихуану/сканк (74,6). Антидепресиве jе узимала свака друга ОИД, амфетамине свака четврта, екстази/МДМА свака пета, као и метадон, хипнотике и аналгетике. Више од четвртине ОИД ињектирало jе више пута недjељно у посљедњих 30 дана, а скоро четвртина више пута дневно. Са друге стране, више од четвртине ињектира само пар пута у овом периоду. Сексуални однос коjи су платили новцем или дрогом имало jе некад 44.2 одсто ОИД, што jе више у односу на посљедње истраживање. У односу на претходно истраживање 11,8 или око 4 процента мање пунољетних зависника имало је сексуални однос за коjи су примили новац или дрогу. Просjечни броj сексуалних партнера ОИД у посљедњих 12 мjесеци jе 3.9. У посљедњих 12 мjесеци, 61.1 процената ОИД имало jе сексуални однос са случаjним партнером – наводи се у извјештају.
Истраживање је показало и да просjечна старост при првом сексуалном односу у популациjи ОИД износи 15.8 година.
– Свака трећа ОИД приликом посљедњег сексуалног односа (посљедњег икад) користила jе кондом. Скоро трећина ОИД никада ниjе са своjим сексуалним партнером/ком разговарала о ХИВ статусу, а свака пета ОИД не зна да ли се партнер/ка тестирао/ла на ХИВ. Велика већина особа коjе ињектираjу дрогу jе некад покушала да престане са том праксом – њих 93 одсто. На лиjечењу зависности о дрогама jе некад било 77,7 одсто ОИД. Блиског приjатеља или познаника коjи живи са ХИВ-ом има 16.5 одсто ОИД. У претходних 12 мjесеци, 38.4 процента ОИД jе искусило психичко узнемиравање или злостављања (исмиjавање, вриjеђање, приjетње) више пута, а 3.8 одсто jедном. ОИД су у претходних 12 мjесеци били изложени оваквоj врсти насиља и од стране здравствених радника, и то 15.2 процената, више пута. Све jе више ОИД без формалног образовања. Проценат ОИД без завршене основне школе порастао jе многоструко, а двоструко jе порастао и проценат ОИД коjи су завршили више или високо образовање. Истовремено jе опао проценат ОИД коjи су завршили основну школу, док jе удио ОИД са завршеном средњом школом сличан оном из претходног истраживања. Приликом првог предозирања у животу, просjечна старост ОИД била jе 25.9 година. Просjечан броj предозирања икад у животу износи 2.6 пута. Наjвећи дио ОИД некада jе био укључен у бупренорфински програм супституциjе или одржавања у амбулантним условима. Четири од десет ОИД било jе укључено у групе самопомоћи, свака трећа ОИД била на болничком лиjечењу, у терапиjским заjедницама више од четвртина ОИД, као и у програму метадонске детоксикациjе. Скоро свака четврта ОИД jе ишла на психиjатриjски третман више од трећине ОИД – 37.2 одсто jе тренутно у програму супституционе терапије – пише у извјештају.
Подаци међу испитаницима показују да ниjедан зависник из узорка истраживања ниjе одговорио/ла да узима терапију за лијечње сиде (АРТ).
– Но, како jе познато да међу особама коjе живе са ХИВ-ом у Црноj Гори има и особа коjе ињектираjу дрогу, разумно jе претпоставити да се оваj резултат не може генерализовати из узорка на популациjу ОИД, односно, да одређени проценат ОИД узима терапиjу за ХИВ – наводе из ИЈЗ.