Илустрација цг / - Агенције
06/04/2022 u 19:04 h
Dejan BogojevićDejan Bogojević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Полиција у ОШ "Максим Горки" пронашла недозвољена средства: Основци уносили електрошокере и ножеве

Прије недјељу дана обавили смо заједничку акцију по пријави родитеља и наставника и утврдили да ученици старијих разреда доносе у школу ножеве и електрошокере, каже директор ОШ " Максим Горки" Тигран Добрашиновић

Акцијом службеника полиције, у координацији са Савјетом родитеља и управом ОШ "Максим Горки", код групе ђака пронађени су ножеви, бритве и електрошокери. Директор ОШ "Максим Горки" Тигран Добрашиновић казао је за "Дан" да су код једног ученика пронашли електрошокер, док су уочили да неколико дјечака уноси ножеве и ти су им предмети одузети. Он истиче да су у сарадњи са родитељима и сектором полиције за малољетничку делинквенцију адекватно реаговали и на вријеме одузели оружје од малољетника.

–Прије недјељу дана обавили смо заједничку акцију по пријави родитеља и наставника и утврдили да ученици старијих разреда у школу доносе ножеве и електрошокере. Код једног ученика пронашли смо електрошокер, док су наставници пронашли и остале недозвољене предмете. Не треба сједјети скрштених руку и игнорисати проблем. Наша школа има 1.600 ученика и 82 одјељења и реагујемо на сваки проблем и ту смо за ученике увијек када се пожале да је дошло до неког девијантног понашња. У нашој школи су ријетки случајеви вршњачког насиља, али, с обзиром на бројност ђака, то је неминовност. Ради се о једној групи ђака која се до сада није истицала непримјереним понашањем. Након разговара са стручњацима и педагозима, казали су нам да им је био циљ да се истакну и да се заштите. Ово треба да буде примјер и другим установама да се на вријеме реагује и да проблеме не гурамо под тепих. Ученици су jедногласни: изразили су задовољство нашом акциjом. И ученици коjи су доносили те предмете у школу такође су били задовољни након свега, као да смо им терет са врата скинули – истиче Добрашиновић.

Свако четврто дијете доживјело насиље

Према посљедњем истраживању Удружења "Родитељи", свако четврто дијете у Црној Гори доживјело је неки вид насиља у образовним установама.

– Ми не знамо шта се дешава на том пољу, надамо се да ће Министарство просвjете почети да се активниjе бави тиме и спроводи све могуће мjере, а има их доста. Тренутно не раде на томе у интензитету коjим би требало, с обзиром на проблеме. Чак ни линиjа за приjаву вршњачког насиља не функционише. Тим за вршњачко насиље ниjе се састаjао годину дана – наводе из тог удружења.

Он је истакао да у тој установи свако зна свој посао и да им није потребан школски полицајац, чије је присуство, како сматра, неопходно у средњим школама.

– На нама је да развијемо повјерење у институције. Захваљујемо службеницима полиције на помоћи и савјетима. Одржаћемо и сједницу наставничког вијећа како бисмо још једном разговарали о овом случају и упоредили искуства са другим државама. О читавој акцији је обавијештено Министарство просвјете, науке, културе и спорта и пружили су нам подршку да заштитимо дјецу. Морамо дјеловати едукативно и спријечити било какве ружне појаве у школама. Надамо се да ће и родитељи преузети своју улогу – каже Добрашиновић.

Насиље у школама у Црној Гори ескалирало је у претходне двије године, када су забиљежени инциденти у којима су ученици доживљавали и физичке повреде. Прије два мјесеца испред школе "Блажо Јоков Орландић" у Бару, у групној тучи, једна дјечак је задобио повреду шаке. Недуго затим породице ученице седмог разреда једне барске школе жалила се да она трпи физичко и психичко малтретирање од стране вршњака.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. decembar 2024 19:55