Из Министарства здравља је саопштено да су њихови органи утврдили могуће озбиљне неправилности у пословању Дома здравља Бар, о чему су, без одлагања, информисали и Основно државно тужилаштво у Бару. Из тог ресора истичу да ће сви који прекрше закон у здравственом систему бити санкционисани.
– Министарство здравља је утврдило могуће неправилности у Дому здравља Бар и случаj је приjављен тужилаштву. Комисиjа за контролу рада здравствених установа, формирана у Министарству здравља, уочила jе могуће озбиљне неправилности у пословању Дома здравља Бар, о чему jе, без одлагања, информисала и Основно државно тужилаштво у Бару. Сходно своjим овлашћењима, Министарство здравља jе предузело радње из своjе надлежности како би се утврдиле све релевантне чињенице, а одговорна лица била евентуално адекватно санкционисана. Jавност jош jедном подсјећамо да jе основни принцип на ком почива рад Министарства здравља нулта толеранциjа на корупциjу. Све што излази из тог оквира биће наjстроже кажњено – истичу из Министарства здравља.
Директор Дома здравља Бар Вук Вуjовић у реаговању је истакао да jе Комисиjа за контролу рада здравствених установа радила без законског утемељења и компетенциjа.
– Ниjе први пут да др Слађана Ћорић, коjа jе пуким случаjем добила позициjу генералне директорке за здравствену заштиту покушава да незаслужено, дизањем медиjске хаjке дође на мjесто директора дома здравља Бар. Оваj пут на начин што jе формирала Комисиjу за контролу квалитета супротно Закону о здравственоj заштити, за правника именуjући свог интимуса, службеника на пробном раду Радована Николића, и ненаjављено, супротно процедурама извршила "упад" у просториjе Дома здравља – рекао jе Вуjовић.
Он објашњава да jе ова комисиjа без законског утемељења и компетенциjа покушала да дижући медиjску помпу, приjе званичног извjештаjа, угрози његов лични углед, професионални интегритет, на таj начин покушаваjући да дође на мjесто директора Дома здравља Бар.
– Инсинуираjући на могуће неправилности у раду Дома здравља, на чиjем сам челу тек пет мjесеци, а у ком сам периоду урадио пуно ствари како их бих унаприjедио контролу квалитета и транспрентност подигао на максимални ниво. Позивам др Ћорић да приjе него да овако малициозне, неутемељене и дискредитуjуће изjаве за jавност, погледа у своj сектор здравствене заштите, а не сектор контроле квалитета: она на овакав начин само показуjе елементарно непознавање своjих законских овлашћења и надлежности. И да не угрожава и онако рањиви здравствени систем, истовремено рушећи углед министарке здравља – поручио jе Вуjовић.
Већ неколико седмица у јавности је актуелна тема сумњивих исплата прековремених сати у здравственим установама. Министарство финансија и социјалног старања обавијестило је Министарство здравља и Фонд за здравствено осигурање да су контролом утврдили незаконите обрачуне зарада у здравственим установама за јануар и напумпавање радних сати.На исте неправлности је указао и Синдикат здравства на челу са предсједником Владимиром Павићевићем, док је запослени у КЦЦГ Слободан Брајовић поднио кривичну пријаву против руководиоца службе за финансије због сумње да су се током прошле године у тој установи незаконито исплаћивали прековремени сати.
У извјештају о поднесеним приговорима Министарства здравља је наведено да прошле године нијесу имали случајева пријаве и није поднесен ниjедан приговор на корупциjу у здравственом систему. Подсјећају да су заштитници права пацијената лани поднијели 3.796 приговора на лијечење.