
Piše: Vuk Vuković
Iako su tvorac vještačke inteligencije ljudi, naizgled prost, pa ipak vrlo uznemiravajući stav, čitamo, objavljen od strane Si-En-Ena izrečen početkom ovog mjeseca: "Pogrešno je reći da vještačka inteligencija ne može biti pametnija od ljudi jer su je stvorili ljudi. Ona sada samostalno uči, samostalno se obučava i samostalno zaključuje, baš kao i ljudska bića", naglasio je Masajoši Son, tokom govora izloženog na korporativnoj konferenciji SoftBank Vorld. Dodajući pritom kako će AGI (opšta vještačka inteligencija) u budućnosti biti deset puta inteligentinija od, dakle, zbira cjelokupne ljudske inteligencije.
Ono što odmah uočavamo jeste naziv – SoftBank Vorld, u okviru čijeg rada se, kako vidimo, organizuju korporacijske konferencije koje se bave budućnošću ljudskog roda, iako je – najizabranija manjina – uz pomoć neograničenog kapitala, tvorac vještačke inteligencije koja će nas u narednih deset godina učiniti stvarno suvišnim, i kao takvim, ako čujemo prava ekologije, opterećujućim viškom koji ugrožava Prirodu. Dakle: nije ljudska vrsta stvorila AGI, već korporacijski um, logika profita, zakon slobodnog tržišta, zato je u početku pomenuti Masajoši Son isključivo govorio o "singularnosti", drukčije rečeno: o transformaciji poslovanja i društva, potom, prvi put detaljno dao okvir za razvoj vještačke inteligencije. Deset godina prognoziramo mi, ljudi, ko zna koliko je, zaista, AGI-u potrebno da nas deset puta u svemu prestigne, nadmaši.
Šta bi bilo ono što nas, ni prilično u dovoljnoj mjeri elektronski pismene generacije rođene godinu prije rušenja Berlinskog zida i famozne objave "kraja istorije" sa dolaskom neoliberalne demokratije, treba pa i mora zanimati. Šta je AIG? "Tip vještačke inteligencije dizajniran da obavlja bilo koji intelektualni zadatak koji čovjek može da obavi." U međuvremenu, upoznati smo sa viješću da će u bliskoj budućnosti, jer budućnost brzo dolazi, takoreći samo osvane u ontološkoj promjeri paradigme, 800 miliona zanimanja izumrijeti! To, nadalje, govori: ljudska vrsta se zahvaljujući usponu vještačke inteligencije koja radi bez granica vraća u pećinsko doba, prvobitnu zajednicu, nad kojom će korporacije imati totalnu kontrolu, dok do revolucije neće moći doći iz prostog razloga što se ne možemo boriti protiv nečega što ne razumijemo, niti se za takvu borbu umijemo tim alatima služiti. (Pred internet generacije i generacije koje isključivo imaju kontakt sa algoritmima, žive u drukčijim dimenzijama, nema načina da se mogu sporazumjeti, jaz između njih je ogroman, nisu u istoj realnosti, vremenu niti prostoru.)
Kad jedna SoftBank Vorld diskutuje o daljoj budućnosti i uopšte sudbini ljudske vrste, onda samo po sebi biva jasno da pozni kapitalizam biva autoritet koji pokriva znanje, ali i metafiziku etike, jer stvara tehnologiju koja dovršava ljudski rod, kojeg zaista možemo sagledati kao čist višak, sa svojim izumrlim znanjem, vrijednostima, uživanjem i moći.
Opasnost vreba iz sledećeg: još uvijek se sve ovo uzima sa rezervom, kao teorija zavjere ili fikcija, naučna fantastika, distopijski scenarij koji koketira sa filozofskim i sociološkim diskursom.
(Autor je književnik)
Коментари (0)
Оставите свој коментар