Gašaj / FOTO: Privatna arhiva
02/12/2024 u 07:15 h
Gordana BojanićGordana Bojanić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Trampova pobjeda i Zapadni Balkan

Poslednje ankete uoči predsjedničkih izbora u SAD (6. novembar 2024.) pokazale su zanimljive razlike u stavovima građana Evrope prema pobjedi Donalda Trampa.

Piše: Nik Gašaj

Skadinavske zemlje, poput Danske, Norveške i Švedske većinski su podržale Kamalu Haris dok je u zemljama Zapadnog Balkana Tramp najveću podršku imao u Srbiji i bh.entitetu Republika Srpska. Paradoksalno je i što je Milorad Dodik, koji se nalazi na američkoj listi sankcija zbog optužbi da podriva Dejtonski sporazum, proslavio Trampov povratak u Bijelu kuću i izjavio da je njegova pobjeda važan dan za RS, tj. "ovo je i naša pobjeda". Pobjedom Donalda Trampa takođe su oduševljeni i srpski političari u Crnoj Gori. 

Predsjednica organizacije "Srbi za Trampa" u Americi Olga Ravasi izjavila je da je nekadašnjeg američkog predsjednika podržala većina iz Srpske zajednice u SAD. Navela je da je "pobjeda republikanskog kandidata Donalda Trampa jako bitna za Srbiju, Republiku Srpsku i cjelokupni srpski narod", ističući njegovu politiku kao bliskiju srpskim interesima u poređenju sa političkom opcijom Demokratske stranke SAD.

Sa druge strane, istaknuti srpski intelektualci, tj. politički eksperti, ne dijele isto mišljenje i političke stavove sa političarima po pitanju značaja buduće politike Trampove administracije o Zapadnom Balkanu, pa i o "Srpskom svijetu", kao i o globalnoj svjetskoj politici.

Primjera radi, Ivo Visković, bivši diplomata i profesor Beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji, ocijenio je da će Donald Tramp po novom izboru za predsjednika SAD nastaviti politiku koju je vodio u prvom mandatu, te se to odnosi i na region Zapadnog Balkana. Stoga, ne ne može pretpostaviti da će doći do neke radikalne promjene američke politike prema regionu. "Na osnovu Trampovih izjava, naglasak njegove politike prema regionu Zapadnog Balkana će biti prvenstveno na bezbjednosnoj strani politike. I donekle na ekonomskoj saradnji, mada Amerika nema velike ekonomske interese u ovom regionu. Jednostavno suviše smo mali partner da bi nam pridavali veliku pažnju". Dalje, profesor Visković ističe: "Što se tiče Kosova, nova američka administracija će tražiti od Srbije da se prema Kosovu odredi kao prema nezavisnoj državi". Takođe, "Trampova američka administracija neće mijenjati politiku ni prema BiH i Entitetu Republike Srpske, odnosno neće dozvoliti, ono što je cilj Dodikove politike otcjepljenje RS od BiH kao jedinstvene države". Prof. Visković ističe: "Od onih sam koji smatraju da izbor Trampa nije toliko povoljan za nas kao što većina misli. Tramp nije taj koji će napraviti radikalan zaokret u američkoj politici. To se teško radi u spoljnoj politici velikih sila kao što je Amerika". Na pitanje novinara: Kako objašnjava simpatije djela građana regiona prema Trampu?", prof. Visković odgovara: "Vidim nešto što mi se ni malo ne sviđa. Da se očekuje da samo neki čudovac, u liku Trampa ili nekog drugog, promijeni politiku Amerike i okrene se zadovoljavanju naših interesa. To je naivno gledanje i više je riječ o nivou naše političke kulture nego realnog sagledavanja stanja. Jer, Donald Tramp sigurno neće raditi u našu korist već će gledati interese SAD".

Profesor Fakulteta političkih nauka u Zagrebu Dejan Jović rekao je: "Balkan sigurno neće biti na listi prioriteta u Trampovoj administraciji. Mi smo imali jedan puni mandat predsjednika Trampa i ne očekujem da će drugi mandat biti različit. Uglavnom spoljnopolitičkim i unutarpolitičkim pravcima". Pobjedi Trampa obradovali su se lideri pojedinih zemalja našeg regiona. Prema njegovom mišljenju, "očekivanja od Trampa su ovdje prevelika i nerealna". I poslednji put kad je bio predsjednik nije doveo u pitanje, recimo američku politiku prema nezavisnosti Kosova, nije doveo do otpriznavanja Kosova…" Čak bi rekao da je u nekim aspektima možda bio eksplicitniji ili je htio postići neke eksplicitnije stvari koje za samu Srbiju nisu bile suviše pozitivne, ističe Jović.

– Vidio sam danas nešto u medijima, što izgleda kao neka vrsta dobrog vica, a to je da Srbi imaju pet predsjednika – Vučića, Dodika, Si Đinpinga, Putina, a sad i Trampa. Ako pratite te neke medije vidite da postoji pozitivno mišljenje o ovoj trojici stranaca – kazao je on.

Docent Fakulteta političkih nauka u Beogradu Stefan Nedeljković, kaže: "U Srbiji postoji neutemeljen optimizam već decenijima da će, ako u SAD dođu republkanci na vlast, to će biti znatno povoljnije za nas. Dolaskom Trampa za predsjednika SAD, Srbija ne može da očekuje da će preskakati prepreke kada je riječ članstvu u EU ili kada je riječ o nezavisnosti Kosova".

Najzad, pobjedu Donalda Trampa pojedini političari na Zapadnom Balkanu tumače kao "dobre vijesti", koji ga vide kao moćnog saveznika u sprovođenju svojih nacionalističkih političkih agendi.

Međutim, potpuno je jasno da ko god da se useli u Bijelu kuću neće promijeniti bogzna šta u odnosu prema Zapadnom Balkanu. Dok je na Balkanu mirno, region neće posebno zanimati nikoga u Bijeloj kući. Strateški interesi SAD u našem regionu jesu stabilnost i odlučna zapadna orijentacija zapadnobalkanske šestorke. Dokle god ti interesi nisu ugroženi, Amerikanci će kormilo na Zapadnom Balkanu prepustiti Evropljanima. Mnogi u regionu gaje nade u "reviziju" politike SAD prema Balkanu. U Srbiji bi se radovali zaokretu u odnosu prema Kosovu. U Republici Srpskoj očekuju podršku politici odvajanja od BiH, itd. No, jedno je sigurno – nijedna američka administracija, EU i NATO neće dozvoliti narušavanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta država na Zapadnom Balkanu, prije svega: Kosova, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Odmah na početku Trampovog imenovanja prvih saradnika u Bijeloj kući, po svemu sudeći, neki iz regiona Zapadnog Balkana nisu zadovoljni tim kadriranjem, jer nisu imenovani po "njihovoj volji", odnosno "očekivanja". Pa se u pojedinim medijima može pročitati natpis: "Šta uradi, crni Trampe" ". To se naročito odnosi na imenovanje novog šefa CIA, Džona Retklifa. Međutim, biće još mnogih iznenađenja i razočarenja kod onih koji su ganjali velike nade, iluzornog i neobjektivnog očekivanja da će Tramp podržati njihovu nacionalističku politiku.

(Autor je politikolog i vanredni član DANU)

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
02. decembar 2024 07:16