Piše: Branko Milanović
04/05/2024 u 06:53 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Tri koraka do slobode

Prvi korak je izgradnja intelektualne klime u kojoj glavna tema postaje stradanje nacije, bilo da su u pitanju ugrožena jezička prava, služenje vojnog roka u saveznim oružanim snagama, uništavanje životne sredine, ili – uviјek omiljena tema – ekonomska eksploatacija od strane ostalih republika.

Kolaps Vladislava M. Zuboka je sjajno napisana hronika raspada Sovjetskog Saveza. Priča počinje imenovanjem Jurija Andropova 1985. i završava se na Božić 1991, raspadom Sovjetskog Saveza i ostavkom Mihaila Gorbačova. Kvalitet pisanja me je podsјetio na Ričarda Pipesa i njegovu Rusku revoluciju. Čitaoci, naravno, znaju kako se svaka od ovih priča završava, ali dar pripovјedača je takav da u mnogim prelomnim tačkama uspiјevaju da kod čitalaca proizvedu osećaj neizvјesnosti, kao da ne znamo kojim putem će istorija krenuti. Zubok pred čitaoce iznosi samo ona saznanja kojima su raspolagali i sami učesnici u događajima, a ne kompletnu sliku koju smo naknadno stekli. To čitaocima pomaže da razvoj događaja sagledaju iz ugla samih aktera i bolje razumiju odluke koje su donosili.

Ako bih morao da pronađem neku zamјerku, onda bi to bilo autorovo uzdržavanje od iznošenja sudova o akterima. U malom broju slučajeva gdјe to ipak čini, savršeno vladanje ironijom u otrovnim komentarima koje iznosi jasno pokazuje da je to mogao raditi i mnogo češće. Možda se uzdržao da bi knjizi dao opšti ton neutralnog hronološkog pregleda. S druge strane, u sličnoj hronologiji dramatičnih zbivanja, Tacit se nije uzdržavao od iznošenja strogih sudova o akterima, onako kako su zaslužili.

Mada Zubok na tome ne insistira, njegova knjiga jasno pokazuje da je svaka od sovjetskih republika prošla kroz isti proces secesije u tri koraka, što za mene nije novost, jer prilično dobro poznajem slučaj Sovjetskog Saveza, pažljivo sam pratio tamošnja zbivanja i dosta sam čitao o kolapsu. Takođe, često sam tamo putovao, radeći kao predstavnik Svјetske banke u Sovjetskom Savezu, a zatim u Rusiji. Takođe, ovaj proces od tri koraka istovјetan je s onim što se događalo u jugoslovenskim republikama u vriјeme njihovog (eufemistički opisanog) "razlaza".

Prvi korak je izgradnja intelektualne klime u kojoj glavna tema postaje stradanje nacije, bilo da su u pitanju ugrožena jezička prava, služenje vojnog roka u saveznim oružanim snagama, uništavanje životne sredine, ili – uviјek omiljena tema – ekonomska eksploatacija od strane ostalih republika. Za izvođenje prvog koraka potrebne su godine, možda i decenije. Taj korak izvode nacionalistički usmјereni disidenti, koji mogu biti umјereni ili militantni. Umјereni su bili, na primјer, Valentin Raspućin u Rusiji, Dobrica Ćosić u Srbiji ili Dimitrij Rupel u Sloveniji. Mogu se smatrati "umјerenim" zato što se njihovi tekstovi slobodno štampaju i imaju status slavnih javnih ličnosti (što je često bilo i unosno), kao i veliki broj sledbenika u strukturama komunističke partije, mada se ovi javno ne deklarišu kao takvi. "Militantni" disidenti su ljudi poput Solženjicina, oni koji su robijali i čije knjige se nisu štampale.

Drugi korak počinje kada rukovodstvo republičke komunističke partije usvoji stavove izgrađene na političkoj margini. To nije moguće ako centar nije već oslabljen. Rušenje centra u Jugoslaviji, takozvana "demontaža" federacije, počinje Ustavom iz 1974. U slučaju Sovjetskog Saveza, raspad je počeo kontraproduktivnim i loše koncipiranim Gorbačovljevim reformama.

Republički partijski lideri – često promućurne "političke životinje" – primјećuju da moć centra opada. Pošto u jednopartijskom sistemu nisu bili u prilici da se kandiduju za funkcije koje obavljaju, bio im je potreban alternativni način osiguravanja legitimiteta. Za to su iskorišćene ideologije resantimana i stradanja. Novopečeni nacionalisti su govorili nezadovoljnom stanovništvu da je glavni uzrok njihovih teškoća to što je republika godinama bila nemilosrdno eksploatisana. U svim bivšim jugoslovenskim i sovjetskim republikama iskorišćena je ista priča. Baltičke republike su trpјele eksploataciju od strane Rusije; Rusiju su eksploatisali svi, kroz niske ciјene nafte i gasa; Ukrajina je eksploatisana preniskim cenama hrane koju je proizvodila; isto važi za Kazahstan i kazahstanski pamuk; Slovenija je previše izdvajala za savezni budžet; hrana i električna energija iz Srbije nisu bili adekvatno plaćeni; prilivi Hrvatske od turizma bili su umanjeni zbog preciјenjene nacionalne valute. U netržišnom okruženju svako je vјerovao da zaslužuje da ono što proizvodi prodaje po "svјetskim tržišnim ciјenama" i niko nije želio da se odrekne subvencionisanih ciјena za tuđe proizvode.

Lideri, donedavno uzorni komunisti, preko noći su postajali branitelji nacije. Boris Jeljcin, partijski sekretar Sverdlovska i Moskve, s lakoćom se transformisao u borca za slobodno tržište; Leonid Kravčuk, vјešti sovjetski manipulator, postao je veliki branitelj ukrajinskog jezika (koji prethodno nije ni govorio); Hejdar Alijev, visoki zvaničnik KGB-a koji je hapsio disidente, postao je prvoborac demokratije; Slobodan Milošević, bankar komunističke partije, pretvorio se u zaštitnika prava Srba; Milan Kučan, komunistički aparatčik, postao je oduševljeni čitalac disidentske literature. Putanja je gotovo istovјetna: svi su igrali istu ulogu.

Treći korak je konačni razlaz. Republička komunistička garnitura, koja u tom trenutku još ima punu kontrolu nad republičkim parlamentom, donosi odluku da republika više neće poštovati savezne zakone, ako ovi ugrožavaju njene interese. Takođe preuzima imovinu savezne države na sopstvenoj teritoriji i prestaje da uplaćuje sredstva u državni budžet ili ih znatno smanjuje.

Danas je teško pojmiti istorijske razmјere ovih događaja. Stanovnici nekadašnjih federalnih komunističkih država pripremani su za to još od 80-ih godina, pa im je raspad na kraju izgledao kao nešto gotovo normalno. Da bismo shvatili punu težinu ovih zbivanja, možemo uzeti kao primјer današnju Kataloniju ili Škotsku. Zamislimo da katalonski ili škotski parlament jednostrano dodiјeli sebi pravo da odlučuje o tome koje će od zakona iz Madrida ili Londona poštovati, a koje neće. Zamislimo da parlament onda preuzme komandu nad vojskom stacioniranom u Kataloniji ili Škotskoj. Od tog trenutka i sve savezne policijske snage na njihovim teritorijama stavljaju se pod komandu Barselone ili Edinburga. Oficiri vojske i policije mogu izabrati da se obavežu na lojalnost novim vlastima ili da dobiju otkaz. Lokalni parlament takođe preuzima kontrolu nad "javnim dobrima" kao što su elektroenergetski sistem, željeznica, putna infrastruktura i tako dalje. Iznosi poreskih prihoda prosliјeđenih u Madrid ili London smanjuju se na onoliko koliko lokalni parlamentarci smatraju da je pravično ili se uplate sasvim ukidaju. Ako se to pokaže kao potrebno, regionalni parlamenti mogu uvesti i carinske tarife ili embargo na uvoz roba iz ostatka zemlje, kao što su učinile baltičke republike i Srbija 1989.

Na osnovu svega izloženog demontiranje federacije može izgledati kao jedan uređen proces. Ali onda stižemo do problema teritorijalnih sporova. Jeljcin, koji je od početka podržavao baltičke secesioniste i u velikom broju slučajeva borce za nezavisnost Ukrajine, samo dva dana posliјe neuspјelog puča u avgustu 1991, kada je de fakto preuzeo vlast u zemlji, objavio je saopštenje u kom se kaže da Rusija nema namјeru da pristane na granicu s Ukrajinom koju je arbitrarno postavio Lenjin i da će nova granica morati da ide linijom koju je i Putin predložio u ratnom govoru iz februara 2022, linijom za koju se ratuje već dviјe godine. Slični sukobi izbili su u Azerbejdžanu/Jermeniji, Moldaviji, Gruziji, Hrvatskoj, Bosni i Srbiji. Posle 1989, na teritoriji bivšeg Sovjetskog Saveza i bivše Jugoslavije vođeno je 12 ratova. Svi osim jednog vođeni su zbog granica.

Zubok priču završava u decembru 1991, pa je knjigom obuhvaćeno samo nekoliko od pomenutih ratova. Ali znaci upozorenja su bili jasni, ratovi su bili neizbјežni.

Možemo se zapitati: gdјe je u svemu tome bila demokratija? Demokratija je poslužila samo kao dekoracija, naslikana u nacionalističkom ključu, kao borba naroda za pravo na samoodređenje i sprečavanje daljeg izrabljivanja. Nacionalna zajednica je jedinstvena i jednoglasna. Onaj ko odbija da se pridruži jednoglasju ne pripada nacionalnoj zajednici. Kao što sam već tvrdio, razmatrajući primјere istočnoevropskih zemalja (ne samo u kontekstu etnički podiјeljenih komunističkih federacija), to niјeesu bile demokratske revolucije, kao što su mnogi komentatori onog vremena željeli da misle, već revolucije za nacionalno oslobođenje. Mislim da je iz današnje perspektive to više nego očigledno: ratovi i autokratije to samo potvrđuju.

Global inequality and more, preveo Đorđe Tomić

peščanik.net

(Autor јe ekonomista)  

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 15:16