– Prijave su se odnosile na fizičko, seksualno, ekonomsko i pshološko nasilje, a bilo je i prijava za nasilje nad djecom. U prošloj godini smo imali 252 korisnice, od toga 91 ženu koja nam se obratila za pomoć za zaštitu od nasilja, s tim da je u pojedinim slučajevima bilo više prijava za nasilje u toku 2021. godine. Tokom prošle godine Centar za ženska prava pružio јe 4.459 usluga koje obuhvataju pravno i psihološko savjetovanje, zastupanje pred sudom, pisanje dopisa, kao i pratnju povjerljivog lica, kažu u Centru za ženska prava – na čiјem јe čelu Maјa Raičević.
Komentarišući razmјere nasilja u Crnoј Gori, u Centru za ženska prava podsјećaјu da јe naša država usvojila važne međunarodne i nacionalne propise koje se odnose na problem rodno zasnovanog nasilja.
– Međutim, u pokušaju da se zaštite, žrtve porodičnog nasilja se suočavaju s velikim brojem prepreka i problema. Žene koje pretrpe nasilje najčešće se prvo obrate institucijama. Međutim, još uvijek postoji nepovjerenje u stepen ugroženosti koji žena prijavljuje, čak i onda kada istorijat nasilja ili drugi faktori na to ukazuju. Iskustvo nam pokazuje da je veoma važno da žena ima sveobuhvatnu podršku – poručuјu u Centru.
Komentarišući nedavni slučaј kada јe bivši partner ubio bivšu suprugu, u ovoј NVO kažu da kako јe predstavnica Centra za ženska prava članica radnih grupa za izmjenu Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i Krivičnog zakonika, već rade na tome da se ovi zakoni unapređuju i da se pooštri kaznena politika.
– Međutim, to nije dovoljno, potrebna je adekvatna primjena zakona – smatraјu u Centru za ženska prava.