Na ovogodišnjoj I/O konferenciji, Google je otkrio brojne načine na koje vještačka inteligencija postaje sve korisnija za svakodnevne korisnike. Među njima je i novi Gmail alat pod nazivom “Pomozi mi da napišem”, koji je sada dostupan korisnicima u okviru programa Workspace Labs. Ovaj alat je samo posljednji u nizu AI noviteta koje Gmail uvodi.
Prema riječima Čao Vanga, softverskog inženjera iz Gmail tima za inteligenciju, “Gmail ima dugu istoriju korišćenja moći vještačke inteligencije kako bi korisnicima olakšao sve aspekte rada sa emailom”, piše na zvaničnom blogu, prenosi Benchmark.rs.
Pored “Pomozi mi da napišem” funkcije, Gmail nudi i druga AI pomagala. Evo šest najvažnijih:
Pomozi mi da napišem (Help me write)
Ova funkcija koristi generativne AI modele kako bi kreirala kompletne email nacrte na osnovu jednostavnih uputa korisnika. Korisnik samo treba da klikne na ikonicu ‘Pomozi mi da napišem’ prilikom sastavljanja novog emaila, unese temu o kojoj želi da piše, a zatim klikne na ‘Create’. Alat će kreirati cijeli prijedlog emaila na osnovu unijete teme. Korisnik može zatim da izabere ‘Insert’ da ubaci predloženi nacrt u email ili da koristi opciju ‘Refine’ da napravi neke izmene.
Smart Compose
Ova funkcija pruža predloge za pisanje emaila, odnosno predlaže konstrukciju rečenica koristeći hibridni model generacije jezika. Dovoljan je samo jedan klik na taster ‘Tab’ da se prihvati predlog i riječi se automatski unesu u email bez potrebe da se kompletno ispišu.
Smart Reply
Ova funkcija može generisati do tri moguća odgovora na email poruke koje primite. Potrebna su samo dva klika – da odaberete i pošaljete svoj odgovor.
Tabbed Inbox
Ova funkcija koristi mašinsko učenje da klasifikuje dolazne emailove na osnovu različitih parametara, poput toga ko je poslao email. Na osnovu toga, poruke se automatski sortiraju u jedan od pet različitih dijelova inboxa: Primary, Promotions, Social, Updates i Forums.
Summary Cards
Kada dobijete email sa puno informacija, ali vam je potrebno samo par bitnih detalja, ‘Summary Cards’ ulazi u igru. Ova tehnologija automatski traži određene podatke iz dolaznih emailova kako bi razumela o kakvoj vrsti poruke je riječ i koji su najvažniji detalji u njoj.
Nudging
Ova funkcija koristi model mašinskog učenja da detektuje na koje emailove niste odgovorili i predvidi na koje od njih biste obično odgovorili. Nakon nekoliko dana, automatski će prenijeti poruku na vrh vašeg inboxa sa napomenom da ste je primili prije tri dana i pitanjem da li želite da odgovorite.
Sve ove funkcije čine Gmail jednim od vodećih alata u upotrebi vještačke inteligencije za poboljšanje korisničkog iskustva u elektronskoj pošti, ukazujući na budućnost u kojoj će AI sve više biti integrisan u našu svakodnevnu komunikaciju, prenosi Telegraf.