Kako su naveli konstruktori i astronomi digitalna kamera će imati zadatak da poveže decenijska istraživanja u oblasti astronomije. Oprema buduće opservatorije do vrha planine Sero Pahon, koja se nalazi u regiji Kokimbo, dovezena je sa nekoliko vozila. Mjesto na kome će se nalaziti laboratorija je na rubu pustinje Atakama, na 565 kilometara od Santjaga.
Opservatorija nosi ime dr Vere Rubin koja je bila čuveni američki astronom čiji radovi su objasnili postojanje tamne materije.
Naučnik Stjuart Korder, direktor Udruženja univerziteta „Aura“ i zamjenik direktora "NOIRLab" centra koji će upravljati opservatorijom, istakao je da očekuje da će sve biti urađeno po planu i da će u drugoj polovini ove godine opservatorija biti montirana na predviđenoj lokaciji.
- Opservatorija je složen, integrisani sistem sa zemaljskim teleskopom širokog polja od osam metara, kamere i sistem za automatsku obradu podataka. Nadamo se da sva istraživanja koja su urađena do sada, neće rezultatima odstupiti od svega što već znamo. Cilj ove opservatorije je da pomogne u poboljšanju našeg razumijevanja Univerzuma - rekao je Stjuart Korder.
Udruženje "Aura" je konzorcijum od 47 američkih institucija i tri međunarodne organizacije koje upravljaju astronomskim opservatorijama za Nacionalnu naučnu fondaciju i laboratorijama Nase. Opservatorija "Vera C. Rubin" u Čileu počeće sa naučnim radom krajem 2025.godine.
Čile je domaćin velikog dijela svjetskih ulaganja u astronomiju zahvaljujući čistom nebu u pustinji Atakama, najsuvljoj pustinji na zemlji.