Američka svemirska agencija NASA prvi je put javnosti predstavila svoju novu nadzvučnu letjelicu X-59. Mlaznjak, koji je dugačak oko 30 metara s rasponom krila od oko 10 metara, predstavljen je u petak na lokaciji koja pripada vojnom izvođaču Lockheed Martinu u američkoj saveznoj državi Kaliforniji.
Avion je središnji dio Nasine misije "Quesst" (Tiha nadzvučna tehnologija). Prvi testni letovi iznad odabranih regija SAD-a planirani su za kasnije ove godine, tokom kojih će se prikupljati dodatni podaci. "X-59 je otprilike 30 metara dug korak naprijed na putu koji je započeo prije nekoliko desetljeća, prema održivom komercijalnom nadzvučnom letu", rekao je menadžer NASA-e Bob Pearce. Potpredsjednica NASA-e Pam Melroy opisala je letjelicu kao "još jedan dragulj u NASA-inoj kruni".
Posebnost X-59 je to što bi letjelica trebala moći letjeti bez nadzvučnog praska. Kod nadzvučnog leta brzina zraka je veća od brzine zvuka u blizini aviona. Ako avion probije zvučni zid u zraku, čuje se vrlo glasan prasak, "zvučni udar".
Zvučni udar ne događa se samo u trenutku kad objekt probije zvučnu barijeru, već je to kontinuirani zvuk dok objekt putuje nadzvučnom brzinom. Također se ne čuje u svim smjerovima od nadzvučnog objekta, već samo utječe na promatrače na rubu područja u obliku geometrijske kupe iza objekta, a koji se kreće istom brzinom kao i objekt.
Američka savezna uprava za avijaciju (FAA) do daljnjeg je zabranila sve civilne nadzvučne letove iznad SAD-a. X-59 je dizajniran za let na visini od oko 16 kilometara brzinom od 1.500 kilometara na sat. Umjesto glasnog praska, proizvodi samo zvuk jednako glasan kao lupanje vratima automobila.
Posljednji put redoviti nadzvučni putnički letovi bili su prije 20-ak godina legendarnim Concordeom između Pariza, Londona i New Yorka.
Nakon nesreće u Parizu s više od 100 poginulih 2000. godine, operacije su prekinute 2003. Osim Nase i Lockheed Martina, i druge kompanije trenutno rade na povratku nadzvučnih mlaznjaka.