Gradić Ejlesberi u Engleskoj postao je poznat preko noći kada su arheolozi u njemu, dok su vršili iskopavanje iz rimskog doba, pronašli jedno jaje.
Samo otkriće jajeta oduševilo ih je, ali je najveći šok uslijedio kada je jedan arheolog iglom probušio ljusku i u njemu je pronašao tečnost.
Vođa iskopavanja Edvard Bidalf rekao je kako stručnjaci pretpostavljaju da se radi o bjelancetu i žumancetu koji su spojeni u tečnost.
Snimak sa rentgena pokazao je kasnije da zaista u jajetu i dalje postoji tečnost kao i mjehurić vazduha.
Skeniranje je obavljeno prije nekoliko mjeseci kako bi se razjasnilo kako se jaje, vjerovatno kokošje, može najbolje sačuvati.
Jaje je navodno pronađeno u jami ispunjenoj vodom iz koje se nekada crpila voda za proizvodnju piva, a možda je tamo ostavljeno između 270. i 300. godine, prenosi Alo.rs.
Ostala jaja koja su takođe otkrivena razbila su se nakon dodira sa vazduhom. Iz njih se pojavila tečnost prodornog sumpornog vonja.
- Jaje ima ogroman istraživački potencijal - rekao je Bidalf.
Dugo sačuvano jaje otvara pitanje kako se ovakvi predmeti mogu sačuvati, ali i koja vrsta kokoške je u pitanju. Nameću se i pitanja o držanju i korištenju kokošaka i ptica u rimsko doba.
Osim jaja, tokom iskopavanja od 2007. do 2016. pronađena je i rijetka korpa u kojoj je možda bio i hljeb.
Bidalf je rekao da je moguće da su predmeti stavljeni u jamu kao ponuda podzemlju u sklopu pogrebnog obreda.