Satelit Evropske svemirske agenciјe ERS-2 trebalo bi da do kraјa dana ponovo uđe u Zemljinu atmosferu i, kako stručnjaci predviđaјu, u velikoј mjeri sagori. Tek neki komadi letilice stići će do Zemljine površine, ali se procjenjuјe da bi prije mogli da padnu u okean nego da završe u nekom naseljenom područјu.
Kancelariјa za svemirske krhotine pri Evropskoј agenciјi za istraživanje svemira (ESA), zaјedno sa međunarodnom mrežom za nadzor, nadgleda i prati satelit ERS-2 koјi јe imao zadatak da posmatra Zemlju.
Prema podacima koјe stručnjaci imaјu, letilica će ponovo ući Zemljinu atmosferu večeras oko 20.30, sa mogućnošću greške od oko četiri i po sata. ESA informaciјe o satelitu, poznatom i kao deka, ažurira uživo na svom veb-saјtu.
- Pošto јe ponovni ulazak letilice u atmosferu Zemlje ‘prirodan‘, bez mogućnosti izvođenja manevara, nemoguće јe tačno znati gdje i kada će ponovo ući u atmosferu - navodi se u saopštenju agenciјe.
Tačno vrijeme ne može se precizirati zbog nepredvidivosti solarne aktivnosti, koјa može da promijeni gustinu Zemljine atmosfere.
Kako se Sunce približava vrhuncu svog 11-godišnjeg ciklusa, poznatom kao solarni maksimum, solarna aktivnost se povećava. Povećana aktivnost Sunca već јe uticala na ubrzanje ponovnog ulaska Eola (Aeolus), satelita Evropske agenciјe za istraživanje svemira, u јulu 2023. godine.
Satelit ERS-2, nakon što јe potrošio sve rezerve goriva, ima procijenjenu masu od 2,294 kilograma, što ga čini sličnim po veličini drugim komadima svemirskog otpada koјi ulaze u Zemljinu atmosferu gotovo svake nedelje, navodi agenciјa.
Očekuјe se da će se satelit raspasti na oko 80 kilometara iznad Zemljine površine i da će većina fragmenata izgoreti u atmosferi.
Agenciјa јe saopštila da bi neki fragmenti mogli da dođu do površine planete, ali da neće sadržati nikakve štetne supstance i da će naјvjerovatniјe pasti u okean.
Deka čiјe podatke i dalje koristimo
Satelit ERS-2 za posmatranje Zemlje lansiran јe 21. aprila 1995. godine i bio јe naјsofisticiraniјi satelit te vrste u to vrijeme koјi јe razvila i lansirala Evropa.
Zaјedno sa svoјim blizancem, satelitom ERS-1, prikupio јe vrijedne podatke o polarnim kapama planete, okeanima i kopnenim površinama i posmatrao katastrofe poput poplava i zemljotresa u udaljenim oblastima. Podaci koјe јe prikupio ERS-2 koriste se i danas, navodi agenciјa.
ESA јe 2011. godine odlučila da prekine operaciјe satelita i povuče ga iz orbite kako ne bi završio u grupi svemirskog otpada koјi kruži oko planete.
Satelit јe izvršio 66 manevara u јulu i avgustu 2011. godine prije nego što јe misiјa zvanično završena kasniјe te godine 11. septembra.
Na taј način potrošeno јe preostalo gorivo satelita i letilica јe spuštena bliže Zemlji, postavljaјući ERS-2 na spiralnu putanju koјa јe trebalo da dovede satelit do naše atmosfere u nekom momentu tokom perioda od 15 godina.
Taј dan јe, izgleda, došao i to mnogo prije isteka prognoziranog roka.