Opcije trenutno dostupne u seriji Galaxy S24 zasad će ostati besplatne. Ali, to bi se za koju godinu moglo promijeniti. Za korištenje novih opcija vještačke inteligencije u seriji pametnih telefona Galaxy S24 nećete plaćati, barem ne u iduće dvije godine.
Prvi čovjek odjela te korporacije zaduženog za mobilne uređaje T. M. Roh potvrdio je kako je moguće da će za pojedine naprednije opcije korisnici možda morati plaćati nakon isteka tog roka.
Kako bi to trebalo izgledati u praksi? Ni u Samsungu nisu još sigurni.
Među opcijama koje su već dostupne na S24 je, na primjer, Googleov Circle to Search.
Nakon što je Samsung prvi put podijelio pojedinosti o seriji Galaxy S24, nije prošlo dugo prije no što je otkriveno kako ima pojedinosti ispisanih sitnim slovima.
Tako je, recimo, navedeno kako će vještačka inteligencija ostati besplatna za korištenje, ali samo do kraja 2025. godine. Šta će se dogoditi nakon toga? Možemo samo nagađati jer Samsung nije objavio ni pojedinosti, niti planove.
Neće biti jedini
Roh je potvrdio kako zasad nemaju definitivne planove i dodao kako su prisutne "razne potrebe za mobilnom vještačkom inteligencijom".
Nekim kupcima bi odgovarala besplatna vještačka inteligencija, u bilo kojem obliku koji će se pojaviti sljedeće godine. Samsung tada može pokušati ponuditi određene opcije korisnicima koji su spremniji platiti za njih.
Roh takođe očekuje kako će biti potražnje za još snažnijim opcijama, za koje će korisnici biti spremni plaćati. Sve će to uzeti u obzir kad dođe vrijeme za donošenje odluka, piše Tportal.hr.
OpenAI već naplaćuje 20 američkih dolara za ChatGPT Plus kako bi bilo moguće pristupiti modelu GPT-4, prilagođenim chatbotovima i njegovom modelu DALL-E 3 direktno s web-stranice ili aplikacije.
Microsoft takođe promoviše pretplatu na Copilot Pro od 20 dolara mjesečno koja bi trebala funkcionirati na svim vašim uređajima, uključujući računare i pametne telefone.
Što je moćniji model vještačke inteligencije, to više košta njegovo pokretanje, naročito na nivou koji Samsung i drugi proizvođači telefona pokušavaju uspostaviti.
Na kraju će te troškove neizbježno prebaciti na potrošače, piše Gizmodo.