/ Фото: Архива
01/08/2021 u 20:50 h
Aleksandra BoškovićAleksandra Bošković
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
StoryEditor

Како су митрополит Амфилохије и епископ Атанасије утицали на рок групу Идоли

Два врсна ђака Јустина Ћелијског оставили су немјерљив утицај на савремену поп и рок културу

У Титовим временима кад православље није било баш толико пожељно, а под стегом његовог режима који је створио све наредне, два врсна ђака Јустина Ћелијског оставили су немјерљив утицај не само на православни живот, него и на цјелокупни интелектуални свијет како Црне Горе, тако и Србије. 

Преминули митрополит Амфилохије и његов вјерни сабрат и саборац епископ Атанасије бурних 80-тих година, прожетим комунизмом и једнопартијским догмама, као тадашњи јеромонаси оставили су свој немјерљив траг и у савременој култури, а вјеровали или не, чак и на рок музику. 

Та 1982. година донијела је један од најуспјешнијих албума југословенске рок сцене "Одбрана и последњи дани" групе Идоли, а то је иначе био први рок албум у тадашњој Југославији чији је омот урађен на ћирилици.

image
-Фото: Јутјуб

Фотограф и дизајнер Горанка Матић, која је урадила омот албума поменуте групе отишла је те године у Народни музеј Србије у Београду и изабрала да се на омоту нађе детаљ са тканине која се налази на икони светог Николе. Позадина омота је детаљ са златне позадине иконе, а ћирилица на албуму је слична оној из Мирослављевог јеванђеља.

Да је то један од највећих прекретница у рок култури сматра и владика јасеновачко-пакрачки Јован Ћулибрк, познат као велики зналац рок музике и историје, сасвим неуобичајено за једног владику. 

- Православље у тим годинама у Београду никако није било пожељно, а с обзиром да је то био први рок албум објављен на ћирилици није никако могао бити објављен у Београду, него су Идоли ишли за Загреб, па је албум објављен у тадашњем Југотону. Београд тих година уоппште није био пропустљив што се тиче православља. Тај албум је био малтене изруган- казао је владика на академији у Михољској превлаци, у Тивту која је и била посвећена митрополиту Амфилохију. 

image
Фото: Фонет, Александар Левајковић

Владика је албум Идола упоредио са албумом Битлса "Клуб усамљених срца наредника Пепера" који се у савременој култури сматра за авангарду. 

- Музички критичари вријеме буквално рачунају прије изласка овог албума и после изласка. То је била толика помама за Битлсима да их је овај албум буквално довео на сами врх популарности- објашњава владика. 

Подсјетимо, на омоту тог албума налазе се ликови сто популарних личности који су утицали на Битлсе, па се тако могу видјети ликови писца Едгара Алана Поа, Чарли Чаплина,  Гандија, Мерилин Монро...

image

Фото: Википедија

-Фото: Википедија

- Кад је Радио Светигора почео са радом, позвао сам Срђана Шапера, фронтмена Идола и питао га: да је омот албума "Одбрана и последњи дани" урађен као Битлсов "Sergent Peper" ко би вам се нашао на омоту међу утицајним ликовима? Без поговора је рекао митрополит Амфилохије и епископ Атанасије- прича владика Јован.

image

Срђан Шапер

Фото: Недјељник

Како је казао, нико не би очекивао да су два црквена великодостојника имали толики утицај на савремену културу тадашње Југославије, а посебно у Београду. 

image

Фото: Јутјуб

-Фото: Јутјуб

Ћулибрк наводи да је након објављивања албума Идола дошло до преклапања православног предања и савремене поп и рок културе. 

- Велики је био значај њиховог доласка у Београд и сусрета са његовим интелектуалним свијетом. Митрополит Амфилохије и епископ Атанасије донијели су патристичку и снажну обнову цркве. Направили су чудо. Они су зачетак духовног препорода овог поднебља- закључио је владика Јован. 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
02. maj 2024 23:21