У Црној Гори црква се показала као једина права снага која има неку дубину, трајање, перспективу и која је пуна младих људи, а ми не желимо да будемо декор и учесник политичких збивања, поручио је архијерејски намјесних подгоричко-колашински отац Гојко Перовић у интервјуу за јутјуб канал Serbian News USA.
- Сви су добродошли као вјерници, сви политичари, али не са страначким транспарентима, јер Црква не подноси партијашење- подвукао је отац Гојко.
О такозваној Црногорској православној цркви, подвукао је да је све што је политички пројекат, а има везе са именом цркве или хоће да се назове црквом, не може бити великог домета и то се урушило и прије него што је настало.
- Огромна већина становништва у Црној Гори зна шта је Црква, а шта није. Сви су видјели снагу Цркве, миленијумске институције и заједнице која је прошла кроз све друштвено-политичке форме од раног средњег до 21. вијека и опет постоји- истакао је отац Гојко.
На питање како тумачи ратна збивања у Украјини, казао је да их тумачим као велику несрећу и моли се Богу да тај рат што прије или моментално заврши и да изађемо паметнији из ратног лудила.
- То је једна несрећа и тачка. Разлози за рат станују негдје у некој геополитици, у стратегијама, привредама, економијама, наоружанјима, али разлози за рат нису паметни, ни за један рат па ни за овај- истакао је отац Гојко.
Појаснио је да један догађај може да се посматра из разних перспектива и када имате за саговорника политичара или војника он ће вам дати неке друге одговоре, али за њега је то несрећа која треба што прије да се заустави.
- Господ је страдао као преступник формалних фарисејских норми, егзекутор је био римски намјесник у Јудеји, можемо да кажемо да је Господ страдао од римске управе као преступник. Али дубља истина је да је Господ страдао јер је хтио да се ухвати у коштац са смрћу и да побиједи смрт Васкрсењем и да тако донесе нову наду и нове видике цијелом човјечанству. Црква је ангажована на прикупљању хуманитарне помоћи за нашу браћу у Украјини. Велики број избјеглица је прихваћен у Црној Гори и ми се понашамо у складу са природним импулсом, не да бисмо се неком додворили, већ смо увијек били гостољубиви и не треба нико са Запада да нас учи како треба да се односимо према браћи у Украјини и Русији- навео је отац Гојко.
Према његовим ријечима, дух литија и даље влада и Цркве су ових дана пуне.
- Оно што је покренуло литије били су духовност, људска права, као и политички разлози који су их и покренули и зауставили. Та енергија се сада вратила храмовима, црквама, дружењу Бога и људи. Црква своју најбољу енергију даје кад ради свој посао, кад води духовни живот- истакао је отац Гојко.
Додао је да су литије од почетка биле аутентични покрет грађана Црне Горе који су бранили право Цркве на њену имовину.
- Грађани Црне Горе и комплетна међународна заједница и представници САД у Црној Гори лако су разумјели да је у питању била отимачина имовине у најави. Разумјели смо да неке ствари ипак не могу мимо неких норми и хвала Богу на томе- навео је он.
На питање да ли се плаши потенцијалне ревизије Закона о слободи вјероисповијести, казао је да уопште не брине.
- Многе људе је оно пробудило, тек када су изашли на улицу са иконом свог ђеда коју су скинули са зида, тек онда су видјели ко су. Кад смо видјели каква је снага пробуђене Цркве, не бих био озбиљан човјек кад бих бринуо- навео је он .
Осврнуо се и на питање националног помирења у Црној Гори.
- Објединио се један велики дио народа који је био потпуно разједињен, малодушан, некако изгубљен у простору и времену по свим питањима. С друге стране имамо јак отпор људи који су окупљени око институција и око центара моћи бившег режима. Срби и Црногорци су у Црној Гори рођена браћа, то нису нека два народа која су се ту затекла случајно, него су то буквално два рођена брата, и не знам шта би Црква требало да ради него да држи та два брата у љубави. На литијама је дошло до зближавања та два брата“. По њему јаки центри моћи бившег режима који је љут који је смијењен не дозвољавају да дође до потпуног помирења, али треба нам мало времена- закључио је отац Перовић.