Kada je u pitanju Crna Gora, u krugovima ljudi koji se bave tehnologijom vještačka inteligencija jeste zastupljena i sve više se o njoj govori., kazao je magistar telekomunikacija, informatike i elektronike i IT stručnjak Dejan Abazović.
Ocijenio je da vještačka inteligencija počinje da se koristi, ali možda malo stidljivo.
- Genealno mi nismo dovoljno tu uradili, bez obzira što nije ni ostatak svijeta tako daleko otišao posebno kada je u pitanju regulativa, javno uređenje korišćenja onoga što pruža vještačka inteligencija i prateće tehnologije. U svakom slučaju mislim da ne kasnimo ali da smo nešto uradili genealno, osim što radimo pojedinačno, i nismo uradili previše, kazao je Abazović.
Kao član Savjeta za razvoj elektronske uprave u Vladi Zdravka Krivokapića kaže da je imao priliku da razgovara je o korišćenju vještačke inteligencije u državi i društvu.
- Te 2021. godine donijeli smo zaključke o potrebi usvajanja strategije razvoja vještačke inteligencije u Crnoj Gori, sa ciljem da do 2024/2025 bude i jedan primjeren zakon usvojen u Crnoj Gori, u koraku sa onim što se radi i u Evropskoj uniji, dodao je Abazović.
Kako je kazao, 43. Vlada nije rdila ništa u vezi sa strategijom i zakonom, a u Evropskoj uniji je taj zakon u pripremi.
- Mislim da ćemo i mi do tada nešto uraditi, kazao je on.
Ističe da je regulativa potrebna te da mora biti fleksibilna za promjene koje će se dešavati, a dešavaju se brzo. Naveo je primjer Chat GPT kojeg imamo sada, a kako kaže, najavljeno je da će se uskoro pojaviti Chat GPT 4 mnogo moćniji od prethodnika.