
Klub mladih naučnika OŠ "Vuk Karadžić" juče je proslavio Međunarodni dan hranjenja ptica. Djeca su napravila hranilice za ptice od raznih materijala, i postavili ih na drveću u dvorištu škole. Ana Đurović, nastavnica hemije, kaže da svake godine tradicionalno obilježavaju taj dan.
– Učenici su napravili hranilice, kupili smo hranu, ostale su kućice od prethodnih godina koje smo takođe postavili. U novembru se obilježava Svjetski dan nauke za koji pripremamo učenike mlađih generacija za naj kul ogled. Konkurisaće, a na nama je da izaberemo najbolje. Nakon toga učestvujemo i na festivalu nauke u Somboru – ističe Đurović.
Hranilicu za ptice napravila je i Dobra Rutović.
– Danas proslavljamo Dan hranjenja ptica i svi smo napravili hranilice i kućice, koje ćemo okačiti na drvo. Za izradu nam je trebalo vremena, ali koliko god je trajalo bilo nam je lijepo. Koristili smo razne materijale, kao što su plastika, drvo i tempere – kaže Rutović.
Nikolina Vojvodić pobjednica je festivala nauke koji je organizovan u OŠ "Dr Dragiša Ivanović".
– Osvojila sam prvo mjesto za najboljeg prezentera. Radili smo indikatore crvenog kupusa i određivanje PH vrijednosti. Današnju hranilicu sam radila sa drugom i drugaricom. Trebali su nam drveni štapići i obična boca. Tako da i plastika i drvo mogu da se iskoriste na pravi način – kaže Vojvodić.
Andrej Džabić iskoristio je teglu da napravi hranilicu.
– Iskoristio sam teglu u dobre svrhe. Nisam je bacio već sam napravio hranilicu za ptice. Osim nje koristio sam tempere, kineske štapiće i klupko vune. Sam sam radio i nije bilo teško, a biće korisno – kaže Džabić.
Jednu od najzanimljivijih ideja za izradu hranilice imala je Maša Ražnatović koja je prskalicu od sredstva za čišćenje iskoristila za izradu.
– Sjetila sam se da ne trebamo sve da bacamo, već možemo da iskoristimo i recikliramo. Uzela sam prskalicu, ofarbala u plavu boju, napravila ulaz za ptice gdje ću ubacati sjemenke da mogu da jedu. Stvari koje mislite da su nepotrebne treba ponekada i sačuvati, jer će zatrebati i možemo doći na ideju da napravimo nešto lijepo. One mogu biti lijep ukras u prirodi, ali i koristiti ljudima – kaže Ražnatović.
Kutiju od telefona Anerea Vulović nije bacila.
– Moja hranilica je napravljena od kutije telefona koju sa obložila kesom i lijepila slamčice. Napravila sam rez da bi ptice mogle da ulaze i jedu. Naš primjer treba da slijede i druga djeca, jer svi možemo biti kreativni – kaže Vulović.
Andrija Nikočević je sa ocem napravio dom za ptice. Kaže da mu je bilo neophodno malo više vremena.
– Materijali su većinom prirodni, drvo i lišće.Sa tatom sam i ranije pravio kućice i imamo ih puno u dvorištu, kao i hranilica – navodi Nikočević.
Jovana Vujošević kaže da su reciklirali stvari i napravili pticama dom.
– Moja kućica je od drveta, kutije, plastike. Djeca treba da slijede naš primjer. Svi trebaju da imaju bar po jednu kućicu u dvorište da bi pomogli pticama – smatra Vujošević.
Jelena Đačić kaže da zimskim hranjenjem ptica zapravo pomažu pticama da dobiju dovoljnu količinu hrane.
– Ona im je potrebna da prežive tokom zime. One će nam to vratiti tako što će uništavati štetočine i činiti ljepšim boravak u Eko laboratoriji. Klub mladih naučnika postoji dugi niz godina i trudimo se da učestvujemo u svemu kako bi pomogli školi i eko laboratoriji – ističe Jelena.
Коментари (0)
Оставите свој коментар