Грађански активиста и историчар Џевдет Пепић казао је у интервјуу за „Дан“ да је прича око мањинске владе само губљење времена, те да то није рјешење већ само претумбација на политичкој сцени. Упозорио је да након промјене власти 30. августа 2020. године није дошло до размонтирања старог система који је створила Демократска партија социјалиста (ДПС).
– Тешко ће се мањинска влада саставити и ако се састави питање је ко јој пружа подршку. Требало је ићи на размонтирање система непотизма и корупције који је створио ДПС, а ништа се није урадило по том питању. И ми смо изгубили огромно вријеме. Тренутна политичка ситуација је ништа ново. Ја сам 30. августа гласао, не само против ДПС-а него и његових сателита. Не знам може ли се ићи ка европском путу са овим људима који су 30 година били у могућности да нешто ураде, а нијесу. Најпоштеније би било да се иде на изборе и са отвореним изборним листама. У Црној Гори свако свакога зна. Хоћу да знам кога бирам. Не видим да ме Фатмир Ђека, Ник Ђељошај и Ервин Ибрахимовић могу водити ка европском путу. Гдје су били до 30. августа 2020? Треба да средимо стање у нашој кући, а оно је катастрофално. Нијесам дао глас некоме да би ми склапао пактове са представницима оних политичких групација, као што је СД. Каква разлика је била у владању Дамира Шеховића и Душка Марковића до 2020. године. Та прича о европском путу нам дође као покриће за неко лично богаћење, истакао је Пепић, додајући да је потпуно неизвјестан расплет тренутне политичке ситуације.
Одговарајући на питање о све лошијој социоекономској ситуацији у земљи, Пепић наводи да је она одувијек тешка, али да сумња да може доћи до социјалних немира.
– Нијесмо навикли да се бунимо јавно за главно. Прије двадесетак дана када је био позив за бунт против подизања цијена горива, на тим скуповима се појавило више новинара него грађана. Највећи проблем у Црној Гори у овом тренутку је тежак социоекономски положај највећег дијела грађана. Кроз историју смо показали да смо специфично друштво које је усвојило систем богатих појединаца са веома сиромашним грађанима. И што је најинтересантније, ти сиромашни грађани се свађају због тих богатих људи. Више нас интересују идентитетска и политичка питања – ко ће са ким, глобална политика, а не оно што је најбитније, наш свакодневно тежак живот – оцјењује Пепић.
Говорећи о активностима радничких организација, Пепић каже да је синдикат у Црној Гори био помагач власти.
– У правом смислу те ријечи немамо неку јаку синдикалну организацију која би стала иза побуне радника. Једноставно немамо синдикат који се бави својим послом. Надам се да ће се људи у Црној Гори знати коначно побунити се за оно што је најбитије, а то је наш стомак. Нећемо да дамо нацију, вјеру, своју партију... Тешко да у Црној Гори може бити социјалних немира са оваквим стањем већинског друштва које само размишља да се коме не замјери – сматра Пепић.
Коментаришући велики јаз у примањима између функционера и радника, Пепић каже да у Црној Гори највећа примања имају управо политичари.
– Политика нам је постала најуносније занимање и сви хоће да се баве њом из разлога да би обезбиједили своју личну егзистенцију и својих најближих. За шире народне масе их је баш брига – истакао је Пепић.
Анализирајући сложену друштвено – политичку ситуацију у држави, Пепић упозорава да ће млади напустити Црну Гору.
– Насјтрашнији је податак што скоро 90 одсто младих размишља како да се снађу и побјегну одавде. Поставља се питање за кога се ми боримо. Погледајмо на сјеверу жалосну слику, а та регија има највећи потенцијал – указује Пепић.
Према његовим ријечима, излаз из овакве ситуације је могућ са стручним и поштеним кадровима којих има у Црној Гори.
– Њих је и бивша а и садашња власт ставила по страни због тога што им смета и знање и поштење. Када би се они ангажовали на најодговорнијим мјестима било би изласка из кризе за Црну Гору. Црна Гора је богом дана и оно што она има мало која земља има. Све имамо што нам је потребно, да би били напредно друштво – оцјењује Пепић.
Пепић је упозорио да је у Црној Гори и даље велики проблем непотизам који нас, како каже, гуши од Петровића.
– Дошао нам је човјек у џемперу, а сада не знамо шта све има. Није ми криво што он има, него ми је криво што се обогатио преко грбаче грађана. Када неко узима из буџета, односно од државе, не узима он од неког непознатог, него од свих грађана – закључује Пепић.