
Njen primjer, ali i primjer mnogih drugih, kako ističe, pokazuje da se u Crnoj Gori ne mijenjaju nepisana pravila za zapošljavanje. Kankaraš je u razgovoru za veb TV "Dan" kazala da se posao u crnogorskim školama i dalje ne može dobiti bez članske karte partije ili bez debele veze.
Kako nam je ispričala, nakon sticanja diplome i dobijanja licence za rad prijavljivala se na mnogobrojne konkurse u školama u Nikšiću, ali je redovno dobijala odbijenice, samo sa informacijom koji je kandidat primljen na posao.
– Zaposlenje u državnom sektoru, u ovom slučaju u školama, uvijek je bilo uslovljeno posjedovanjem članske kartije partija na vlasti ili rođačkim i prijateljskim vezama, odnosno nepotizmom. Ja sam primjer za to – ističe Kankaraš.
Na pitanje da li se nešto promijenilo u posljednje četiri godine, nakon okončanja višedecenijske vladavine DPS-a i obećanja novih ministara prosvjete da u školama neće biti partijskog zapošljavanja, ona kaže da se ništa nije promijenilo za građane koji ne pripadaju nijednom političkom taboru, to jest promijenilo se samo za one koji su članovi političkih tabora koji su sada na vlasti, jer je opet uslijedilo zapošljavanje po partijskoj liniji.
– Oni koji pripadaju trenutnoj vladajućoj strukturi dobili su mogućnost za zaposlenje, a građanin koji se rukovodio samo time da završi fakultet nije dobio mogućnost zaposlenja u struci, jer, po mom mišljenju, vladajuće strukture prvenstveno nastoje da izađu u susret članstvu koje im je i pomoglo da dođu na vlast. Praktično, to je trgovanje radnim mjestima. Kao što je radio DPS tako sada rade i ove vladajuće strukture – tvrdi profesorica Kankaraš.
Prema njenim riječima, umjesto profesora italijanskog jezika (7. stepen), u školama ovaj predmet često predaju nastavnici engleskog jezika, koji nemaju odgovarajući stepen stručne spreme. Zbog ovog problema obraćala se jednoj od bivših vlada, nakon čega ju je primio tadašnji premijer Duško Marković, koji ju je uputio da se obrati inspekciji.
– Profesori italijanskog jezika su bez posla u struci ili rade van struke. Na određeno sam radila i u drugim gradovima, predavala sam u dvije osnovne škole i u Gimnaziji u Podgorici, kao zamjena po nekoliko mjeseci. Onda sam došla do saznanja da se nastavlja partijsko zapošljavanje. Uvijek sam se pitala kako je moguće, ako tvrdimo da je Crna Gora pravna država, da decenijama dolazi do takvih propusta. Po zakonu, direktori imaju diskreciono pravo da donose odluke, bez jasnih obrazloženja zašto su izabrali jednog kandidata u odnosu na ostale kandidate. To znači, ako direktor zaposli profesora engleskog jezika da predaje italijanski, on nije obavezan da da objašnjenje o tome – objašnjava Kankaraš.
Kako je dodala, stalno se govori da Crna Gora ide u EU, ali je pitanje kako ako neko ko završio fakultet nema posla u struci i stalno radi na određeno vrijeme, a pri tome niko neće da ga primi na razgovor, što jasno pokazuje da se ne obraća pažnja na građane.
– Ovo nije samo moj problem – naglašava Kankaraš.