Novi film Dragana Bjelogrlića "Čuvari formule" biće premijerno prikazan na jednom od najvećih evropskih filmskih festivala u Lokarnu, Švajcarskoj, i to u okviru prestižnog programa – Piaca Grande.
Reditelj i glumac Dragan Bjelogrlić, autor bestselera "Slučaj Vinča", po kom je rađen film, Goran Milašinović i glavni glumac ovog ostvarenja Radivoje Bukvić su govorili o ovom ostvarenju.
Film "Čuvari formule" selektovan je za prestižni program švajcarskog festivala – Piaca Grande.
Originalna priča o potencijalnoj nuklearnoj krizi u socijalističkoj Jugoslaviji i autentičan rediteljski pečat Dragana Bjelogrlića bili su presudni da "Čuvari formule" budu uvršćeni u program Filmskog festivala u Lokarnu.
Tako ovaj film postaje prvi sa prostora Balkana koji će svoju svjetsku premijeru imati u okviru selekcije prestižnog programa Piaca Grande.
"Riječ je o fikciji baziranoj na istinitom događaju. Bio sam impresioniran kada sam pročitao da se 1958. godine dogodio incident u Vinči i poslije toga prva transplatacija koštane srži, koja je bila prva transplatacija bilo kog organa u svijetu. Bilo mi je kao ljekaru zanimljivo jer nisam znao ništa o tom događaju, ta vijest se skrivala u Jugoslaviji, nije se znalo mnogo o tom incidentu. Istraživao sam literaturu, koje je bilo malo, saznao sam imena osoba sa francuske strane koji su bili dobrovoljni davaoci, i pokazali nevjerovatnu humanost, kao i naših ljudi, nekoliko njih je i sada živo, sa njima sam razgovarao", ispričao je doktor i književnik Goran Milašinović.
"Jedno veče na Kopaoniku zajednički prijatelj mi je donio knjigu i rekao da moram da pročitam jer je pogodna za jedan svjetski film. Odmah sam pročitao knjigu i zamolio da me upozna sa piscem, Goranom. On je napravio sjajnu knjigu koja je fikcija po istinitom događaju, a mi smo otišli još korak dalje, u još veću fikciju. Mislim da smo suštinski ispričali taj događaj i u knjizi i u filmu, dotakli smo suštinu“, rekao je Dragan Bjeloglić i dodao:
"Velika je čast što film kreće sa jednog takvog festivala. To je zvanično najveći bioskop u Evropi, na jednom velikom trgu pred 8.000 ljudi."
"Bilo je zahtjevno prići liku iz fizičkog razloga, jer teško je predstaviti lika koji prolazi kroz jednu takvu dramu bez jedne određene ispijenosti. Gluma tu ne može ništa da učini, kamera je blizu našem licu i vidi se svaka bora. Mi zajedno, nas četvoro glumaca izgubili smo više od 40 kilograma", ispričao je Radivoje Bukvić.
Iako je prvobitan naziv filma bio "Čuvari formule", u jednom trenutku razmatran je i naziv "Lančana reakcija", a o konačnoj odluci govorio je Bjelogrlić.
"Lančana reakcija smrti postaje lančana rekacija života, ili formula smrti postaje formula života. Prelomio sam na kraju da se film zove ‘Čuvari formule‘, mislim da je intrigantniji naziv i nije na prvu loptu. Lančana reakcija koju pokušavaju da naprave u Vinči, da bi napravili taj eksperiment, da sa domaćim gorivom dođu do formule za atomsku bombu ne uspije, ili uspije a izazove incident, onda se dešava druga lančana reakcija, humanost, odnosno dva naučnika dolaze do neke formule, koja će ih voditi kroz život", ispričao je reditelj ovog ostvarenja Dragan Bjelogrlić.
"Formula jeste empatija, humanost, to je jedno što će spasiti svijet. Bjelogrlić je napravio film za nas, koji će zanimati naše gledaoce, ali sam siguran da će prevazići interes samo onih koji su ovdje", dodao je književnik Milašinović.