Preprodavci ulaznica često koriste automatizirani softver kako bi kupili više ulaznica za događaje nego što im je dopušteno, a zatim ih preprodaju po višim cijenama.
Fanovi Oasisa također su prijavili probleme povezane s padom mrežne stranice dok su pokušavali rezervisati ulaznice u subotu.
Džejk Mur (Jake Moore), globalni savjetnik za kibernetičku sigurnost u softverskoj sigurnosnoj firmi Eset, izjavio je da neke grupe imaju odgovarajući softver i znanje za manipulaciju internetskim stranicama za prodaju ulaznica te da čak koriste botove kako bi "kupili veliki broj ulaznica odjednom".
- Budući da je ovo sljedeća serija koncerata nakon velike potražnje za ulaznicama za koncerte Tejlor Svift, držim da postoji velika mogućnost da se koriste botovi za brzo kupovanje ulaznica - kazao je.
Računi prepoznati kao botovi
Korisnici društvenih mreža pišu da su im računi na stranici Ticketmaster suspendirani jer su bili prepoznati kao botovi.
- Botovi oponašaju aktivnosti stvarnih korisnika i čak manipuliraju njihovom lokacijom koristeći dostupni softver poput VPN-a - rekao je Mur.
- To se uobičajeno suzbija softverom za otkrivanje botova, ali to često može dovesti do lažno pozitivnih rezultata kada se stvarni korisnici pogrešno identifikuju kao botovi - dodao je.
Stručnjak za spomenutu tematiku Adam Leon Smit iz BCS-a rekao je da je popularnost Oasisa morala dovesti do problema s mrežnim stranicama. Leon Smit je rekao da je korištenje automatizovanih alata ili botova najčešći način zarađivanja na ulaznicama u 2024.
Na pitanje kako se internetske stranice mogu boriti protiv toga, odgovorio je:
- Postoje tehnike za otkrivanje i zaustavljanje botova, ali postoje i tehnike za izbjegavanje otkrivanja. Kao i u mnogim područjima kibernetičke sigurnosti, postoji stalnautrka između napadača i branitelja, trka u kojoj je AI podigao uloge.