Čuvene crvene cipelice sa šljokicama, jedan od četiri sačuvana para koji su korišćeni u filmu, bile su ukradene iz muzeja u američkoj državi Minesoti.
Nadmetanje na internetu je počelo prije mjesec dana, a procjena aukcijske kuće Heritidža (Heritage) bila je da će dostići cijenu od tri miliona američkih dolara, što je 25 milion manje od iznosa za koji su prodate.
Aukcijska kuća je saopštila da je cijena cipela već u prvim sekundama nadmetanja prešla procijenjenu vrijednost, kao i da vrijednost drugih crvenih cipelica nije bila niblizu ovog rekordnog iznosa.
Jedan par prodat je 2000. godine za 666.000 dolara.
Drugi par su 2000. godine reditelj Stiven Spilberg i glumac Leonardo di Kaprio kupili za dva miliona dolara i poklonili ga Muzeju američke filmske akademije u Los Anđelesu.
Aukcionari su cipele nazvali "Svetim gralom holivudskih suvenira", koje su postale najvredniji predmet iz filma koji je prodat na aukciji.
Pobjednička ponuda izazvala je aplauz u aukcijskoj sali u Dalasu, u državi Teksasu, a prodaja je uslijedila oko mjesec dana poslije objavljivanja prvog dijela filma "Zlica" (Wicked), zasnovanog na "Čarobnjaku iz Oza", koji je doživio interesovanje za kultni mjuzikl.
Garland je imala samo 16 godina kada je igrala Doroti u čuvenom mjuziklu 1939. godine.
Američki magazin Varajeti (Variety) svrstao ga je na drugo mjesto na listi "100 najboljih filmova svih vremena".
Fantastični mjuzikl snimljen je po romanu za djecu "Čudesni čarobnjaku iz Oza" Frenka Bauma iz 1900. godine.
Iako su magične cipelice u knjizi srebrne boje, producenti filma su se opredijelili za crvenu da bi iskoristili prednost nove tehnologije tehnikolora.
U filmu, kao i u knjizi, ključni trenutak je kada Doroti mora tri puta da udari potpeticama dok ponavlja "Ne postoji mjesto kao što je dom" da bi mogla da napusti čudesnu zemlju Oz i vrati se u Kanzas kod njene tetke Em.
Tokom snimanja Garland je nosila nekoliko pari cipela, ali su sačuvana samo četiri.
Ali par koji je prodat na ovoj aukciji ima jedinstvenu istoriju.
Kolekcionar Majkl Šo je pozajmio cipele Muzeju Džudi Garland u njenom rodnom gradu Grand Rapidsu u Minesoti, ali su ukradene 2005. godine.
Profesionalni lopov Teri Džon Martin je čekićem razbio staklenu vitrinu i ukrao ih, vjerujući da su ukrašene pravim draguljima jer su bile osigurane na milion dolara.
Međutim, preprodavac kradene robe je ustanovio da nije riječ o draguljima, već staklu, pa ih je lopov nekome dao.
Punih 13 godina on nije dovođen u vezu sa ovom krađom, sve do 2018, kada je američki Federalni istražni biro (FBI) dobio informaciju od čovjeka tokom druge istrage da može da im pomogne da pronađu cipele.
Šta se sa njima dešavalo tokom 13 godina, još nije poznato.
Suđenje Martinu održano je 2023. godine kada je bio u njegovim 70-im i u invalidskim kolicima.
- Otkako sam saznao da su na cipelama lažni dragulji, nisam želio ništa da imam sa njima - rekao je Martin na suđenju.