Građanski aktivista Aleksandar Kapa kazao je da ni danas, nakon pet godina, nije siguran da li ga više bole pokidana stogodišnja stabla čempresa u dvorištu Gimnazije "Niko Rolović" u Baru i način na koji je to urađeno, ili to što ni dan - danas nemaju prijeko potrebni vrtić i što dvorište škole stoji potpuno neuređeno i neprilagođeno đacima.
On ističe da je nakon te, kako kaže, "nesrećne sječe", bilo sasvim dovoljno političkih promjena da se ovaj slučaj riješi.
– Slučaј čempresi trebao јe riјešiti dosad, pa makar i preko reda! Zaslužile su to one kolone građana koji su bili vjesnici promjena i dolaska nekog, nadali smo se svi, drugačijeg pogleda na budućnosti Bara i Crne Gore. Mi smo onim protestima postavili novi standard. Bacili smo "pod noge" sve razlike, stali zajedno ne bi li pokazali da postoji emancipovana Crna Gora koјa pripada svim građanima bez obzira na njihova opredjeljenja – kazao je Kapa.
On je naveo i da mu je žao što ih nisu ispoštovali oni "koji su nas podržavali u to vrijeme koje je bilo dosta teže nego ovo danas. A oni koji su tada bili protiv nas, ni dan danas ne znaju šta smo bili i kakvu smo vrijednost predstavljali."
Ističe i da su pojedim,kako je kazao "čempresarima", stizale prijetnje preko društvenih mreža, sa lažnih profila.
– Krađa stabala, deaktiviranje fejsbukprofila i nijemost gradonačelnika Dušana Raičevića, brisanje komentara na društvenim mrežama, i još mnoge druge tragi-komične situacije samo su bila refleksija izgubljenosti i odnarođenosti tadašnje (i trenutne) lokalne vlasti. A šta drugo očekivati od predstavika gradske vlasti i njihovih partijskih i koalicionih kolega koji su 4.000 potpisnika jedne peticije nazvali "babama i đedovima", valjda u želji da ih tako omalovaže, a pripadnike Građanske inicijative nazivali su politički izmanipulisanima, neprijateljima djece i kapitalnih investicija u našem gradu - kaže Kapa.
On naglašava da boli i to što su građani Bara, na prošlim lokalnim izborima gurnuli grad Bar ponovo u ruke onih koji su ga osramotili 17. јanuara.2019. godine i "pljunuli u lice ekološke Crne Gore".
– Da li to pripisati latentnom političkom mazohizmu pojedinih građana, da li građansko-ekološkoj neosviješćenosti, ili možda samo kratkom pamćenju… Jer naš grad, i svi mi (pa i glasači trenutne lokalne vlasti) zaslužujemo mnogo više od toga da mu navigaciju drži DPS skalamerija u fazi raspada – poručio je Kapa.
Posјećamo, 17. januara 2019. godine u dvorištu Gimnazije "Niko Rolović" u Baru, posječeno je više od 80 stabala čempresa. Višedecenijska stabla posječena su kako bi se na toj lokaciji gradio vrtić. Građani Bara nedjelljama su vodili borbu za spas čempresa i držali straže kako bi zaštitili drveće. Uprava grada ostala je nijema na proteste i preko 4.000 potpisa građana Bara.