Међу бројним промашеним инвестицијама на сјеверу Црне Горе, које се тичу оживљавања производње, убраја се и фабрика пешкира у петњичком селу Бор. У новембру 2017. године, уочи локалних избора у Петњици, из редова ДПС-а најављено да ће та фабрика упослити најмање 30 радника и да ће њени производи преплавити црногорско тржиште. Међутим, поменута фабрика је у оквиру компаније "Еуро Бор", чији су власници предсједник СО Петњица Мехмед Меша Адровић и турски бизнисмен Исмаил Арслани, радила само повремено и то смањеним капацитетом, без обзира на то што је представљена као привредни бум у Бихору. Да су инсталиране машине у Бору заиста у стању мировања, потврдио је јуче у изјави за "Дан" и сам Адровић, који каже да је производња стала због слабе продаје произведених артикала. Истакао је да је и појава вируса корона онемогућила све покушаје да се поново активира производни процес.
– Тачно је да фабрика не ради дуже вријеме. Проблем је што смо имали одређене залихе производа које не успијевамо да продамо. Такође, каснија појава вируса корона негативно је утицала на привредни амбијент у читавом свијету, што је све заједно спутавало фабрику да проради пуним капацитетом – нагласио је Адровић.
Он је казао да постоји добра воља да се фабрика активира, али да тренутно проблем представља недостатак стручне радне снаге.
– Били смо обучили одређени број радника за рад у производњи пешкира и других артикала. Ти радници су у међувремену отишли у неке срећније крајеве. Наша настојања да пронађемо нову радну снагу су остала неуспјешна. Но, нећемо одустати од намјере да фабрику поново ставимо у погом, па макар морали да упослимо људе са стране – навео је Адровић.
Са друге стране, из одбора Демократске Црне Горе тврде да фабрика у Бору представља неуспјели предизборни трик ДПС-а и да овај случај треба да размотри надлежно тужилаштво.
– Од самог почетка ми смо јасно казали да се ради о чистој превари и да од фабрике на Бору неће бити ништа. Вријеме је показало да смо били у праву. Уосталом све те активности око отварања фабрике спровођене су под сумњивим околностима. Зато би надлежне државне органе требало да заинтересује шта се то тамо радило и како су утрошена повјерена средства, с обзиром на то да је Инвестиционо-развојни фонд усмјерио доста новца за отварање ове фабрике – наводе Демократе додајући да ДПС није успио да доведе ниједног озбиљног инвеститора у Бихор.
Адровић је, за разлику од данас, приликом отварања погона у Бору тврдио да фабрика има перспективу и да неће имати никаквих проблема с пласманом производа.
– У магацину већ имамо производе који су спремни за домаће тржиште. Како будемо освајали нова тржишта, тако ћемо повећавати обим производње, што захтијева и нова запошљавања. Убијеђени смо да ће пешкири "Еуро Бора" убрзо постати бренд и да нећемо имати проблема с пласманом – поручивао је Адровић приликом отварања фабрике.
Бивши радници подсјећају да је у старту у погону био ангажован 21 радник, али да нико од њих није засновао радни однос на легалан начин.
– Послије свега осјећамо се превареним. Примали смо по сто еура свега неколико мјесеци и то без уплате доприноса. Имамо утисак да је овдје рад био организован на дивље без неког ваљаног плана. С друге стране, чули смо да су уложена велика средства за отварање овог невеликог погона, који је касније препуштен пропадању – наводе бивши радници.