Avdija Kalač / -V.Ra.
22/10/2021 u 06:19 h
Vera RatkovićVera Ratković
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Kalač: Poslije 20 godina rada ostali bez sirovine

Bili smo spremni da umjesto po 60 eura kubik građe platimo po 80 eura ali ni to nam nije pomoglo i ostali smo bez koncesije na šume i bez posla, kaže Avdija Kalač, predstavnik Udruženja "Brojni laz"

Oko 50 radnika u drvopreradi rožajskog Udruženja drvoprerađivača "Brojni laz", ostali su bez posla nakon 20 godina rada. Prema riječima Avdije Kalača, vlasnika firme D.o. "Drvomontaža", desetak firmi koje su upošljavale pomenutu radnu snagu, su nakon dvije decenije ostale bez koncesija na šume, usled čega su bile prinuđene da otpuste zaposlene. Kalač je u ime još 10 kolega, javno zatražio prijem kod ministra Aleksandra Stijovića i vršioca dužnosti direktora Uprave za šume Srđana Pejovića.

-Ovim putem se obraćamo Stijoviću i Pejoviću da nam pomognu da dođemo do koncesija na šume ako ne po tržišnim, onda po prilagodljivim cijenama jer je ugrožen opstanak više od 10 preduzeća od kojih se najmanje pet bavi finalnom drvopreradom a koja čine pomenuto udruženje – kaže Kalač, koji ne spori da je komisija prilikom raspodjele koncesija radila po konkursu ali smatra da je konkurs bio uperen protiv finalne proizvodnje.

-Koncesije su dijeljene po broju radnika u drvoprerađivačkim firmama a kako mi nismo uspjeli da zadovoljimo taj kriterijum ispali smo iz kolosjeka, što smatramo neprihvatljivim. Naše nije da sudimo o statusu zaposlenih u pojedinim drvoprerađivačkim firmama da li su oni fiktivni ili stvarni, jer o tome ima ko da vodi brigu. Mi smo oštećeni i nadamo da će Stijović i Pejović, prepoznati smisao ove priče i da će naći načina da nas prime na razgovor – ističe Kalač.

Sve što se obori, reže se i prodaje se na Kosovu

-Ubuduće ćemo tražiti da finalna drvoprerada, prilikom raspisivanja konkursa za koncesije, bude posebno bodovana. Osjećamo se pogođenima upravo zbog toga što su firme koje se bave finalizaciom ostale bez koncesija – ističe Avdija Kalač, koji smatra da bi po svemu ove fabrike morale da imaju prioritet u odnosu na one koje se bave rezanjem granje, koju, kako naglašava, automatski prodaju na Kosovu.

-Sve što se obori, reže se i prodaje se na Kosovu i mi se sa tim ne možemo složiti jer finalna proizvodnja je nešto što treba unapređivati, a ne uništavati. Ukoliko ne dobijemo pomoć od države, mi ne vidimo izlaz iz ovih problema. Tražimo da se konkursi ubuduće prilagode i nama sa manjim brojem upošljenih jer u suprotnom naše poslovanje biće dovedeno u pitanje – zaključuje Kalač.

On naglašava da su članovi Udruženja drvoprerađivača "Brojni laz" pokušali da dođu do koncesija na način što su nudili po 20 eura više u odnosu na ponuđene cijene i, kako kaže, bili spremni da umjesto po 60 eura kubik građe plate po 80 eura ali im ni to nije pomoglo.

-Iako je rečeno da će koncesije dobiti oni drvoprerađivači koji ponude višu cijenu koju smo bili spremni da platimo, ostali smo bez ičega a koncesije su date za 60 eura po kubiku. Zbog nerazumijevanja naša su preduzeća od sada zaključana. Mi ne tražimo ništa besplatno i spremni smo da kupimo sirovino samo da bi nastavili da radimo i zadržimo radnu snagu – podvlači Kalač ističući da članovi Udruženja "Brojni laz" nisu ništa dužni državi pa se nada da će odgovorni prepoznati njihove probleme i da će naći način da im pomognu.

- Dovoljno nam je da dobijemo po 150 kubika građe kako bi održali proizvodnju i zadržali radnike. Zato ćemo biti uporni da se obezbijede koncesije barem onim firmama koje se bave finalnom proizvodnjom koju baziramo prema zahtjevu tržišta – kazao je Kalač.
 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
25. april 2025 18:15