Пандемија вируса корона прошле године је потпуно зауставила крузинг туризам. Међутим, епидемиолошка ситуација се полако стабилизује и постоји нада да ће овог љета велики бродови свраћати у луке Бар и Котор. Према ријечима власника барске компаније "Алегра" Михаила Вукића, очекивања су да ће овог љета у Црну Гору доћи већи број туриста, па ће ова година сигурно бити боља од прошле. Вукић каже да када је у питању реалан опоравак крузинг туризма са параметрима који су забиљежени 2019. години, то тешко прогнозирати.
– То је врло тешко прогнозирати, али сви су мислили да се крузинг индустрија никада неће опоравити. Било је жалосно гледати све те бродове како стоје у свјетским лукама. Испало је обратно, и сада су крузери једна од најбезбједнијих дестинација, с обзиром на то да су сви чланови посаде вакцинисани, што не важи за особље великог броја хотела у свијету. Полако брод по брод, и надамо се да ће до следеће године сви бити у функцији. Драго нам је да су се "Алегра", Бар и Црна Гора својим гостопримством поставили високо на мапи повратка крузинг индустрије – истиче Вукић и додаје да путовање крузером зависи од компаније до компаније
– Код неких компанија потребна је вакцинација, код неких само ПЦР тест, али се правила мијењају из дана у дан у односу на тренутну ситуацију. Крузери плове у преко 500 лука свијета, и свуда важе другачија правила, али све компаније имају детаљне ковид протоколе. Наши држављани тренутно не смију путовати у одређени број земаља ЕУ, па се не могу укрцати на крузере до краја јуна – каже Вукић, наглашавајући да пошто је туризам био најпогођенији, тако су и цијене крстарења много ниже у односу на 2019. годину.
– Сада на крстарење од седам дана можете отићи за 299 еура – каже Вукић и додаје да је било много најава, али се отказују из дана у дан.
– До краја године требало би да буде нешто бродова у Котору. Ипак, то највише зависи од статуса Црне Горе. Тренутно је на снази забрана ЕУ и сваки брод који дође у Црну Гору, по повратку би морао у карантин, што нам много отежава ситуацију. Црна Гора је отворила своје луке за крузере, али џаба кад се из наших лука не може нигдје са путницима. Сада је епидемиолошка ситуација у Црној Гори много боља, људи се свакодневно вакцинишу, и искрено се надам да ће неко из надлежних институција ургирати да се ова забрана што прије отклони и туристи несметано долазе у нашу земљу – истиче Вукић.
Када је Бар у питању, он подсјећа да, када су прије десетак година предложили Бар као нову крузер дестинацију, сви су им се смијали и правили шале. Сада у Бар сваке године долази све више бродова и нових компанија.
– Претпрошле године у Бар је крузерима дошло око 26.000 туриста, што је завидна бројка, јер је тако наш град у пар година престигао велики број лука у Медитерану. Бар и Котор не смијемо никако упоређивати, не може се, наравно, упоредити упловљавање у Боку которску ни са много већим свјетским лукама, али је нама најважније да бродови остају у Црној Гори. Свака лука има свој потенцијал и то треба искористити. Радимо на томе да у будућности бродови долазе и у Зеленику, Будву, Тиват... – наглашава Вукић.