Камиони, миксери, теретњаци ванредне тежине преко 50 тона, на десетине њих, свакодневно тутње већ девастираним приобалним путем Муо–Прчањ–Столив, наносећи велику штету архитектонском наслеђу и нормалном животу становника. Сви они одвозе земљу и довозе грађевински материјал за нови луксузни хотел на Марковом рту, притом стварајући несносну буку уз подрхтавање тла, закрчују саобраћај и прљају улице, а све то уз уредну дозволу Општине Котор. Деценијама је код зграде МУП-а стајала забрана проласка за камионе изнад десет тона у овом правцу, која је овдје "легално" прекршена.
– Канализација је постављена на дубини од четири метра и тампонирана пијеском, велике вибрације растресају тло, док морски таласи испирају пијесак и тако се пут урушава. Поткопавају се темељи наших кућа због огромних камиона и доводи у опасност наша безбједност – каже Мишо Кривокапић, предсједник Мјесне заједнице Муо, који је због овога тражио пријем код Владимира Јокића, предсједника Општине.
Мјештани Прчања су незадовољство исказали предсједнику МЗ Зорану Бргуљану, а Боро Мустур, предсједник МЗ Столив каже да кроз Доњи Столив камиони не пролазе.
– Раније бих звао полицију да интервенише ако би прошао камион преко десет тона, а за ове који пролазе кроз Прчањ дозволе је дала држава, због важности градње хотела – истиче Мустур.
Старосједилац Станко Вујковић каже да се раније већ обраћао Управи за заштиту културних добара, упозоравајући на пукотине у спољном зиду породичне куће, које су се продубиле услед интензивног саобраћаја теретњака. Одговор, каже, није добио.
– Један кубни метар малтера тежак је око двије тоне, кубик пијеска је око 1.800 килограма, па се то да израчунати. Замислите терет кад ти камиони под оптерећењем закоче, све то мора неко знати и не дозволити ово, јер и мали потрес може проузроковати грдне последице. Ако прсну ове куће, било од земљотреса или чега другог, они који су ставили потпис на дозволу за пролазак камиона биће одговорни за то – упозорава Вујковић и додаје да су могли да изаберу и руту преко Тивта и Столива до Марковог рта.
– Са те столивске стране, 95 одсто пута је на каменом тлу, то би требало да знају људи од струке, архитекте, инжењери, статичари, који би требало да заштите интересе грађана – каже Вујковић.
Из Секретаријата за развој предузетништва, комуналне послове и саобраћај саопштили су за "Дан" да је дозволу за пролазак камиона приобалним путем издала Општина Котор, те да се ради се о изградњи хотелског комплекса од пет звјездица Premium и Spa Resort, на површини већој од 31.000 квадрата, чији је власник компанија "Кролинг" из Даниловграда.
– Дозволу за овај ванредни превоз издала је Општина Котор, а у сврху доградње хотела у Столиву, који је препознат као значајна инвестиција за туристички развој Котора. Њоме је дефинисано да се превоз путем Муо–Прчањ–Столив обавља у вечерњим сатима (послије 19 сати), изузетно и у току дана, ако је то баш неопходно – стоји у одговору из Секретаријата, који је формирао стручну комисију за издавање дозволе. Сагласност на сву пројектну документацију дала је и Управа за заштиту културних добара, што укључује и могућност проласка возила вансеријске тежине.