Да су слога и заједништво главни предуслови за реализацију крупних пројеката показали су ових дана и мјештани села Горња Ржаница, удаљеног од Плава на око десетак километара. Наиме, становници овог живописног мјеста, које се између Мурине и Велике, простире на деној обали Лима, одлучили су да на заравни испод сеоског гробља граде цркву. Урадили су то, како наводе, са жељом да их будућа црква окупља и да тај храм допринесе духовном јачању, заједништву, јединству и опстанку становника на вјековним огњиштима. Благослов за грању светиње, на земљишту које је поклонио мјештанин Данило Перов Оташевић са синовима, недавно је дао епископ Епархије будимљанско-никшићке Методије, одлучивши да она буде посвећена Светом Алимпију Столпнику. Мјештани наводе да градњом цркве враћају дуг завичају и прецима и да остављају духовни, култутни и историјски залог будућим генерацијама.
-У Хрисовуљу манастира Дечани помиње се да је прије много вјекова овдје у Горњој Ржаници постојала Петрова црква, која је касније у ратним разарањима порушена. Ношени тим сазнањем и жељом да се да на значају духовног и свеукупног јединства и слози мјештана овога краја одлучили смо да у селу градимо нови храм. Та идеја је радо прихваћена о чему говори и податак да се доста мјештана понудило да бесплатно да земљиште за подизање цркве. То је обрадовало и владику Методија који је дао благослов нашој идеји. Знамо да нас чека доста посла, али се искрено надамо да ћемо, уз помоћ људи добе воље, овдје на Светим водама Лима добити још један предивни храм и да ћемо се убудуће око њега окупљати у што већем броју, што ће бити и потврда да ће се нит живота одржавати ту гдје су наши преци давно заорали бразду живота – наглашава Милун Томовић, предсједник Одбора за изградњу цркве.
Горња Ржаница је некада бројала преко 150 домаћинстава. Данас их, како тврде мјештани, има 74. Кажу да ни ово село није заобишао талас исељавања, али да се, и поред доста затворених кућа, континуитет живота ипак одржава.
-У подручном одјељењу муринске основне школе овдје у Горњој Ржаници тренутно има осам ученика, иако их је некада било педесетак. Има доста затворених кућа, али радујуе нас чињеница да тренутно у нашем селу има петнаесторо дјеце предшколског узраста,а наду за опстанак овог мјеста улијева и податак да у селу живи десетак младих супружнима који су недавно ступили у брачну заједницу. То нас је и додатно подстакло да градимо цркву, убијеђени да ће наши успјешни људи који живе на страни дати пуни допринос даљем напретку села – наглашава Томовић.
Мјештани подсјећају да су и досад, уз помоћ добротвора и донатора, реализовали бројне акције у селу; асфалтирали путеве,поставили јавну расвјету, уредили зграде школе, сеоског дома и капеле. Истичу да је главни проблем недостатак радних мјеста.
-Инфраструктура у нашем селу је на завидном нивоу, иако би требало предузети мјере за санацију макадамских путева. Наш главни проблем је што већина људи не добија прилику да на простору своје општине пронађе неки одговарајући посао. Морају се отварати нова радна мјеста за младе људе уколико држава искрено жели да допринесе просперитету ових крајева – истичу мјештани Горње Ржанице.