Мјештани Калудре затражили су од Владе да раскине концесиони уговор са компанијом "Хидроенергија Монтенегро" на основу ког је планирана изградња мини-хидроелектране на Калударској ријеци. Казали су да ће убрзо почети и потписивање петиције којом се захтијева да се Калударска ријека, која протиче кроз њихово село, стави под пуну заштиту државe.
– Ремећење корита Калударске ријеке представљало би својеврстан еколошки злочин. Зато нећемо дозволити да неко из било ког разлога крене да ремети Калударску ријеку онако како је то поново наговијештено. Умјесто изградње електране, од надлежних државних органа затражићемо да се Калударскa ријекa стави под трајну заштиту јер она представља прави природни бисер на овим просторима. Уосталом, изградња електране не би локалној заједници донијела ништа добро већ само значајне проблеме. Зато тражимо да држава раскине уговор са концесионаром о изградњи хидроцентрале на нашој ријеци – нагласио је предсједник Мјесне заједнице Калудра Мићо Ралевић.
С друге стране, јуче су из компаније "Хидроенергија Монтенегро" истакли да имају све потребне дозволе за изградњу електране и да не намјеравају да одустану од реализације пројекта.
– Активности у вези са изградњом електране на Калударској ријеци започеле су још прије неколико година. Ми смо с државом потписали уговор о концесији. Такође, имамо и сва неопходна документа и дозволе за реализацију зацртаног пројекта. Добили смо и грађевинску дозволу за изградњу електране која ничим неће угрозити интересе локалног становништва. Све то говори да се ради о регуларном послу од кога ми нијесмо одустали – навели су из поменуте компаније, која је на подручју беранске општине изградила десетак хидроелектрана.
Прије неколико година усвојена је одлука о доношењу локалне студије локације за изградњу мини-хидроелектране "Калудра 2". У образложењу одлуке наводи се да се њеним доношењем утврђује јавни интерес за изградњу планираних објеката и уређење простора који је омеђен границама локалног пута Беране – Калудра и Калударском ријеком. Истакнуто је да план захвата површину од 7,5 хектара.
Мјештани истичу да за њих нијесу валидне никаве одлуке, јер су, како тврде, штетне по локалну заједницу.
– Изградња мини-електрана подразумијевала би прекопавање пута, чиме би он био затворен за саобраћај. У том случају морале би да се праве алтернативне саобраћајнице што би мјештанима донијело огромне проблеме. Такође, приликом изградње планираних мини-електрана пресушила би ријека на појединим мјестима и оштетили би се јазови који се користе за наводњавање и покретање млинова. Уосталом, на обалама Калударске ријеке налази се обновљени древни Манастир Ћелије који би изградњом електране био доведен у опасност. Зато је сулудо дозволити да се гради нешто што би донијело велику штету за локално становништво, а представљало добит само за појединце којима држава дозвољава да раде шта год хоће – поручили су мјештани.