Sa predavanja / - FOTO: Ž.Š.
27/11/2024 u 17:04 h
Željko ŠapurićŽeljko Šapurić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

(FOTO) Nikšić: Realizovano predavanje za osnovce iz sedam škola na temu EU integracija i ekologije

Društvo mladih ekologa je proteklih dana realizovalo predavanje u sedam osnovnih škola u Nikšiću, Danilovgradu i Plužinama na temu “Crna Gora i EU integracije kroz proces zaštite životne sredine”.

Tokom predavanja uspješno je edukovano oko 200 učenika/ca šestih razreda iz osnovnih škola: „Luka Simonović“, „Braća Labudović“, „Olga Golović!,“ Jagoš Kontić“, „Mileva Lajović - Lalatović“ iz Nikšića, „Vuko Jovović“ iz Danilovgrada i Obrazovni centar Plužine.

Kroz interaktivno predavanje sa djecom razgovarali smo o Evropskoj uniji kao regionalnoj organizaciji evropskih država kroz koju članice ostvaruju zajedničke ciljeve.

„Takođe smo govorili da je pristupanje Evropskoj uniji strateški vanjsko-politički cilj Crne Gore. Crna Gora je u decembru 2010. godine postala kandidat za članstvo u Evropskoj uniji (EU), a pregovore sa EU je zvanično otpočela 29. juna 2012. godine i objasnili djeci šta su pregovori o pristupanju i kako se pristupa Evropskoj uniji tj. koje obaveze treba da ispuni Crna Gora da bi pristupila EU.  Govorili smo o pregovaračkim poglavljima kojih je 33 i pomenuli da je CG trenutno zatvorila tri poglavlja.

image

Sa predavanja

- FOTO: Ž.Š.

Naveli smo da svih 33 poglavlja imaju svoj značaj ali nama kao ekolozima je najbitnije Poglavlje 27 koje se odnosi na Životnu sredinu i klimatske promjene. To poglavlje je i najobimnije i sastoji se od 10 oblasti a to su: horizontalno zakonodavstvo, kvalitet voda, kvalitet vazduha, upravljanje otpadom, zaštita prirode, kontrola industrijskog zagađenja i upravljanje rizikom, hemikalije, buka, civilna zaštita i klimatske promjene.

Istakli smo da se politika zaštite životne sredine u EU zasniva na preventivnom djelovanju, principu zagađivač plaća, suzbijanju štete u životnoj sredini na izvoru, zajedničkoj odgovornosti i integrisanju principa zaštite životne sredine u ostale politike s ciljem očuvanja biološke ravnoteže“, rekao je Miodrag Karadžić, predsjednik NVO Društvo mladih ekologa,

image

Sa predavanja

- FOTO: Ž.Š.

Prenošenjem tekovina EU u oblasti životna sredina i klimatske promjene doprinosi se očuvanju i unapređenju stanja ključnih prirodnih resursa i direktno utiče na zdravlje i kvalitet života građana Crne Gore.

„Govorili smo o nekim specifičnim uslovima za ulazak u EU kao što je proces da našu očuvanu prirodu uključimo u mrežu Natura 2000, koja je najveća mreža zaštićenih područja na teritoriji EU. Istakli smo da je to osnova za očuvanje biološke raznovrsnoti. Isto koliko su značajni ekonomski razvoj, slobodna trgovina, poštovanje ljudskih prava značajno je i očuvanje prirode te da ustanovljavanje Nature 2000 kod nas donosi velike koristi“, istakao je Karadžić

Predavanje se realizovano u okviru projekta “Doprinos procesu pristupanja EU kroz prizmu Poglavlja 27”, koji je finansijski podržan od Ministarstva evropskih poslova.

Željko Šapurić

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
06. januar 2025 07:18