O knjizi su govorili prof. dr Miroslav Doderović, dr Žarko Leković i autor. Moderator večeri bio je mr Ilija Bajović, urednik programa u Javnoj ustanovi "Zahumlje".
Knjiga se sastoji iz četiri cjeline: „Podgorička skupština 1918. godine i ujedinjenje Crne Gore i Srbije“, „Ujedinjenje Crne Gore i Srbije 1918. u srpskoj memoarskoj literaturi“, „Srpska književnost o Podgoričkoj skupštini i ujedinjenju Crne Gore i Srbije 1918. godine“ i „Podgorička skupština i njene odluke u interpretacijama crnogorskih ideologa“.
Profesor Аleksić će još jednom potvrdio svoj plodonosan rad na polju nauke, istorije, književnosti kao respektabilan i vrlo značajan naučnik. Pomenuta knjiga je objavljena u izdavaštvu Кnjiževne zadruge Srpskog narodnog vijeća, urednik knjige je gospodin Budimir Dubak, recenzenti prof. dr Draga Mastilović, prof. dr Goran Vasin, dr Žarko Leković. Lektor i korektor dr Radisav Marojević.
- Stav Аleksića da će Podgoričkom skupštinom novembra 1918. godine biti ostvaren vjekovni san naših predaka o ujedinjenju cjelokupnog srpskog naroda na ovim prostorima je u potpunosti tačan. Jer generacija produktivnih mladih crnogorskih političara s početka 20. vijeka je jako dobro zapazila činjenicu, da jedan srpski vladar u liku kralja Nikole ne može i nema dovoljno kapaciteta da upravlja i vlada jednom velikom državom u kojoj će živjeti ujedinjen srpski narod koji je vjekovima unazad bio porobljen. Isto tako od značaja je konstatovati da je autor konsultovao brojnu literaturu klasično istorijsku ali i publicistiku u pisanju svog rada. Оd istoričara koji se navode kao izvor u knjizi možemo navesti dr Dimitrija Dima Vujovića, dr Novicu Rakočevića, dr Jovana Bojovića, dr Zorana Lakića i druge - rekao je Bajović, dodavši da dr Аleksić opisuje komitski pokret u Crnoj Gori odnosno državotvornu ideologiju crnogrskih komita s kraja Prvog svjetskog rata, koja je definitivno bila srpska i ujediniteljska. Аutor taksativno navodi odluke koje će crnogorske komite donijeti na skupu održanom u Dobrilovini 10. jula 1918. godine gdje se između ostalog jasno navodi da komite podržavaju bezuslovno ujedinjenje Crne Gore i Srbije pod dinastijom Кarađorđevića.
Autor monografije naglašava da 1918. godina predstavlja jednu od najznačajnijih godina u istoriji Crne Gore, kaže dr Žarko Leković, jer se u toj godini desio događaj poznat pod imenom Podgorička skupština i uujedinjenje Crne Gore i Srbije.
- Tim događajem je završen period vladavine mitropolitsko-gospodarske loze Petrović-NJegoš u Crnoj Gori i odpočeo period novog života ove zemlje u zajedničkoj jugoslovenskoj državi. Po nepodijeljenom mišljenju objektivnih i nepristrasnih istoričara, na Podgoričkoj skupštini je ostvarena viševjekovna želja srpskog naroda Crne Gore i Srbije za ujedinjenjem i stvaranjem jedinstvene srpske države. Аli, kako to navodi autor, i dalje su ostala nerazumijevanja, pogrešne interpretacije i ocjene, što predstavlja recidive jugokomunističke i crnogorske mitomanske istoriografije, ili je rezultat političkog prilaženja ovom problemu - rekao je Leković.
Posebno događaji iz 1918. godine predstavljaju temu koju mi u Crnoj Gori ne možemo da izbjegnemo ni na koji način, rekao je prof dr Miroslav Doderović. Na koju god stranu se okrenuli, uvijek ostaje ta godina.
- Fenomenološki aspekt nas tjera da o 1918. godini razmišljamo na jedan širi i racionalniji način, i ova knjiga je dobar put kuda treba da idemo. U istoriografiji 1918. godina predstavlja jednu od najznačajnijih godina u istoriji Crne Gore, jer se u toj godini desio događaj poznat pod imenom Podgorička skupština i ujedinjenje Crne Gore i Srbije - rekao je profesor Doderović.
Autor knjige „Četiri rasprave o Podgoričkoj skupštini“, dr. Budimir Aleksić je kazao da srpska integralistička ideja u Crnoj Gori je konstantna; to je osnovna ideja istorijske Crne Gore, i nju su kao što je poznato najeksplicitnije formulisali mitropoliti I vladari Petrovići-Njegoši.
- Najbitnija Njegoševa politička ideja – ideja o „osveti Кosova" i obnovi Dušanovog carstva, tj. ideja o srpskom nacionalnom oslobođenju i ujedinjenju u jedinstvenu srpsku državu, postojala je davno prije Njegoša, i bila je oblikovana u svijesti srpskog naroda iz Stare Crne Gore. Оdluke Podgoričke skupštine 1918. godine predstavljale su realizaciju te ideje. Podgorička skupština bila je izraz vjekovnih htjenja, napora i pregnuća crnogorskih, brdskih i hercegovačkih plemena za ujedinjenjem srpskog naroda i stvaranjem jedinstvene srpske države - zaključio je Aleksić..