U Nikšiću je održana javna rasprava o Nacrtu državnog plana upravljanja otpadom Crne Gore za period od 2023. do 2028. godine, sa pratećim izvještajem o strateškoj procjeni uticaja na životnu sredinu. Ocijenjeno je da je upravljanje otpadom najzahtjevniji segment najzahtjevnijeg 27 poglavlja u propcesu pristupanja Evropskoj uniji. Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević zahvalio se Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma što je, na inicijativu Opštine i Ekološkog pokreta "Ozon", održana javna rasprava i u Nikšiću.
– Ovo je bitna tema za nas, jer imamo mnogo problema u ovoj oblasti. Pokrenuli smo neke preduslove da se ti problemi riješe nadam se da će ovaj državni plan biti dio rješenja mnogih od tih problema – naglasio je Kovačević.
Međunarodni stručnjak za evaluaciju Marjan Mihalov istakao je da će implementacija državnog plana donijeti značajne i pozitivne uticaje na stanovništvo i životnu sredinu, ali naglasio da je malo vjerovatno da će se navedeni izazovi moći prevazići u narednih šest godina, već da je racionalniji vremenski okvir od 10 do 15 godina.
Reakcije prisutnih uglavnom su se odnosile na to je u odnosu na prethodni ovim predlogom zaobiđen Nikšić kao potencijalna lokacija za izgradnju regionalnog centra, jer je predviđeno da sanitarne deponije budu u Baru i Podgorici, a centar u Bijelom Polju.
Predstavnik resornog ministarstva Igor Jovanović pojasnio je da je infrastruktura ostala ista.
– Hoće li Nikšić biti u okviru tri opcije ili će biti u okviru četiri centra kao što je sada u važećem državnom planu, suštinski ne mijenja plan. Plužine i Šavnik, kao manje opštine, otpad koji ne recikliraju deponovaće eventualno za Podgoricu. Državni plan će dati rješenje i da sama Opština Nikšić donese odluku po tom pitanju – rekao je Jovanović.
Predstavnici Opštine i nevladinog sektora iznijeli su i primjedbu na predlog tehnologija za tretman otpada, te sumnju u mogućnost da se dokument, koji je ocijenjen neralnim, implementira, a postavljeno je i pitanje tretmana opasnog otpada i kanalizaciog mulja.
Saopšteno je i da će javna rasprava trajati do 11. septembra, te da će predloženi predlozi i sugestije biti uzeti u razmatranje za izmjenu teksta nacrta.