
Na glavnom gradskom groblju u Herceg Novom, kojim gazduje Komunalno stambeno preduzeće, već 10 godina nema mjesta za sahranjivanje. Groblje je izgrađeno početkom prošlog vijeka i ima 800 grobnih mjesta i više se ne može proširivati jer je riječ o zaštićenoj zoni Savinske Dubrave. Posljednja grobnica prodata je 2013. godine za 3.600 eura, a cijene grobnog mjesta danas se kreću u rasponu od 4.000 do 5.000 eura.
Kapela nije reprezentativna, groblje nema krematorijum, kosturnicu, rozarijum, kolumbarijum, niti aleju cvijeća, gdje se porodice mogu oprostiti od pokojinika. Svojevremeno je na gradskom groblju postojala kosturnica, ali je zbog oštećenja ispražnjena, a nova nije izgrađena iako košta svega 30.000 eura.
Novo gradsko groblje koje je Prostorno urbanistički plan (PUP) prepoznao u Sutorini, na Osmanovoj glavici, problematično je ne samo konfiguracijski, jer je riječ o strmini, već i što je u pitanju privatno zemljištu, kojeg bi Opština prethodno morala da otkupi. U Herceg Novom postoji 80 grobalja i sva su crkvena ili seoska, no i na njima je slobodnih grobnih mjesta sve manje. Vladislav Velaš, sekretar za prostorno planiranje i izgradnju, potvrdio je da je gradsko groblje na Savini odavno tijesno i da je prostor za širenje i proširenje ovih kapaciteta ograničen.
– Prostorno urbanističkim planom je predviđena lokacija u KO Ratiševina i u Sutorinskom polju. Radi se o privatnom zemljištu. Kapaciteti jesu zadovoljavajući i Stambeno komunalno preduzeće je iskazalo spremnost i interesovanje da ovo lokacija bude novo gradsko groblje. Dokle se odmaklo u pregovorima, nemam informaciju – kazao je Velaš.
Iz Komunalno-stambenog poručuju da nemaju prostor da traže nove lokacije, jer je PUP naprosto samo na Osmanovoj glavici predvidio novo gradsko groblje i da je to jedino rješenje koje im je Opština ponudila.
– Osmanova glavica je privatno vlasništvo više lica iz Igala, ali su svi iz iste porodice. Što se tiče izvodljivosti projekta u tehničkom smislu, ono jeste skuplje rješenje jer se moraju graditi potpore i prilazne saobraćajnice, pješačke i kolske, ali jedan dobar projekat bi to sve mogao riješiti. Prethodno, neko bi morao da izvrši eksproprijaciju, utvrditi cijenu i vidjeti da li će vlasnici uopšte pristati na eksproprijaciju – kažu u Komunalno stambenom.
Bivša direktorka Komunalno stambenog, arhitekta Jasmina Konjević ocijenila je da je lokalitet na Osmanovoj glavici problematičan.
– Odmah smo uočili nepravilnosti jer je groblje predviđeno PUP-om na Osmanovoj glavici u cjelosti planirano na privatnom zemljištu. To prije svega iziskuje velika materijalna sredstva, a s druge i veliki vremenski interval da se dovede do finalnog rješenja. Konfiguracijski to je zahtjevan teren za izgradnju jer ima veliki nagib, a osim toga napadnut je već nekim industrijskim objektima. Insistirali smo da se nađe novo rješenje. Bolje je da lokacija bude u opštinskom vlasništvu pa makar i bila malo udaljenija od grada, nego da se traži lokacija u naseljenoj zoni, a koja ima narečene probleme – kazala je Konjević, dodajući da nove grobnice kod crkve na Toploj suštinski ne rješavaju problem.
Коментари (0)
Оставите свој коментар