Odron na ulasku u Plužine / -Ž.Š.
28/07/2021 u 06:40 h
Biljana BrašnjoBiljana Brašnjo
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Odron odnio cestu u Plužinama, potonule obje trake

Na putu je ostala rupa široka petnaestak metara, a kako bi se saobraćaj kako-tako odvijao mehanizacijom je uklonjen dio brda

Predsjednik Opštine Plužine Mijuško Bajagić pozvao je nadležne u Ministarstvu kapitalnih investicija da napokon saniraju dio magistralnog puta koji taj grad povezuje sa Nikšićem. Na ulazu u Plužine iz pravca Nikšića, prema Pivskom jezeru, klizište je oštetilo cestu na kojoj su potonule obje saobraćajne trake. Na putu je ostala rupa široka petnaestak metara, a kako bi se saobraćaj kako-tako odvijao mehanizacijom je uklonjen dio brda.

image

Mijuško Bajagić

-Ž.Š.

– Put se odronio prije pola godine, a iz Direkcije za saobraćaj nam je saopšteno da moraju da raspišu tender. Sramota je da put dosad nije saniran i apelujem da se što prije riješi – istakao je Bajagić.

Klizište na magistrali uz Pivsko jezero aktivno je dvije decenije, pojavljivalo se, kaže on, s vremena na vrijeme i taj problem nije riješen.

– Postavljeni su znakovi, prohodno je, ali se plašim da ćemo ako počnu kiše biti odsječeni – upozorio je Bajagić.

image

Usporen saobraćaj

-Ž.Š.

Magistralni put Nikšić–Plužine u nadležnosti je bivšeg Ministarstva saobraćaja, a sada kapitalnih investicija. Održava ga Uprava za saobraćaj i u najvećem dijelu, oko 57 kilometara, je u dobrom stanju, što se ne može reći za dionicu Plužine-Šćepan Polje-Foča koja je više nego u katastrofalnom stanju. Najkraća veza Podgorice i Sarajeva je preko Plužina i Šćepan Polja pa je ta dionica od međunarodnog značaja, a među najfrekventnijima je posebno ljeti. Iako se decenijama unazad najavljuje puta rekonstrukcija, dosad, podsjeća Bajagić, nije ništa urađeno.

– Ovaj odron je još jedno upozorenje da se dionica mora popraviti. Nema noviteta po pitanju dijela od Plužina prema Foči i to nam je jasan znak koliko se vodi računa o opštini Plužine i njenom stanovništvu – kategoričan je Bajagić.

Rade na obezbjeđenju sredstava za sanaciju

Iz Uprave za saobraćaj su naveli da su uočili klizište na dionici magistrale Nikšić–Plužine, lokalitet su propisno obilježili signalizacijom i izveli "devijaciju" van zahvata klizišta kako bi se omogućio protok saobraćaja. Uradili su projekat rekonstrukcije klizišta, koji je "pozitivno revidiran", a trenutno se stvaraju uslovi za obezbjeđenje finansijskih sredstava za radove.

–Upućena je aplikacija za dodatna finansijska sredstva Ministarstvu kapitalnih investicija i Ministarstvu finansija i socijalnog staranja, kako bi se obezbijedila sredstva i raspisao tender po hitnoj proceduri. Očekujemo raspisivanje tendera odmah po dobijanju finansijskih sredstava kao i realizaciju radova na sanaciji predmetnog klizišta u najkraćem roku – navedeno je u odgovoru koji je potpisao direktor Uprave za saobraćaj Savo Parača.

 

Puteve na području opštine održava i rekonstruiše lokalna uprava iz gradskog budzeta i za poslednjih deceniju skoro da nema sela u Pivi do kojeg se ne može doći asfaltnim putem. Od Plužina do Foče je oko 60 kilometara izuzetno zapuštene i rizične saobraćajnice na kojoj je i oko 50 tunela, a koja je zimi, zbog odrona i usova, često zatvorena za saobraćaj.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
25. april 2025 22:40