Приходи општинског буџета тренутно око 18 милиона / -Ж.Ш.
03/10/2021 u 07:43 h
Biljana BrašnjoBiljana Brašnjo
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Општина Никшић потражује 16 милиона за порез на непокретности

"Неко" некада није предузео све законске мјере за наплату, па сада имамо ситуацију да је тих преко 16 милиона еура половина ненаплатива, каже Зоран Шошкић, секретар Секретаријата за финансије, развој и предузетништво

Плаћање на рате или хипотека на имовину и блокада жиро- рачуна мјере су које ће локална управа Никшића предузети према правним и физичким лицима која имају већа дуговања за порез на непокретности. У стамбеним зградама већ су истакнута обавјештења за станаре који дугују под том основу, а са највећим дужницима из категорије правних лица разговарано је о могућностима за измирење дуговања. Вршилац дужности секретара Секретаријата за финансије, развој и предузетништо Зоран Шошкић у разговору за "Дан" истиче да се напокон мора увести ред по питању измирења обавеза, а порез на непокретност је највећа ставка у сопственим приходима Општине Никшић.

image

Зоран Шошкић

-Ж.Ш.

-Били смо принуђени да уведемо мјере наплате јер грађани и привреда дугују за порез на непокретност око 16 милиона еура. Од тога 11,6 милиона грађани, а више од 4,4 милиона еура привредни субјекти. Што се тиче правних лица предузели смо све мјере и проценат наплате је досад доста солидан, с тим што смо водили рачуна према оним највећим дужницима из те категорије па им нисмо блокирали рачуне већ смо са њима разговарали и оставили им могућност да дуг плате на рате- каже Шошкић.

Од почетка године наплаћено је око 4,4 милиона еура пореза, од чега 3,2 милиона од доласка на власт нове општинске структуре управо због предузетимх мјера. Шошкић каже да је највећи проблем са дуговањима грађана међу којима има 65 или 66 дужника који имају велику имовину, а дугују више од пола милиона еура за порезе и занемарљив је број њих који је дошао да разговара о измирењу дуга.

-Један од њих дугује непуних 50.000 еура. "Неко" некада није предузео све законске мјере за наплату, па сада имамо ситуацију да је тих преко 16 милиона еура половина ненаплатива. Од правних лица имаћемо око два милиона еура које нећемо моћи наплатити због стечаја и ликвидације, али је тај проценат ненаплативости далеко већи кад су у питању грађани. Претходна власт се водила од једних до других избора, није им било популарно да врше мјере принудне наплате од грађана, зна се из којих разлога. Међу овим великим дужницима управо су одређени њихови симпатизери, присталце, активисти. Тако је и код предузећа која дугују. Мјере принудне наплате нисмо предузимали док не разговарамо са највећим дужницима и не занима ме ко којој партији припада већ само да намиримо дуг - категоричан је Шошкић.

Бивша власт немилице трошила средства

Од планираних 23,5 милиона овогодишњг буџета досад је остварено око 18 милиона. На општинском рачуну 10. маја, када је Марко Ковачевић ступио да на дужност предсједника, било је 1,5 милион еура, јер је 3,2 милиона "напречац" потрошила бивша власт. Око 900.000 еура, кроз привремене ситуације, утрошено је на инвестиционо одржавање локалне инфраструктуре, Шошкић каже без техничке документације.

-Ту чак има елемената и кривичне одговорности. На примјер, уочи избора за 40 дана асфалтирали су приватне, споредне путеве као да је то инвестиоционо одржавање локалне инфраструктуре, нискоградње. Сад ти људи долазе са захтјевом за експропријацију и траже новчану надокнаду јер су им путеви претворени у јавне- каже Шошкић и додаје да је на рачуну тренутно 3,8 милиона што је довољно да се уз домаћинско пословање одржава ликвидност, али ће управо због поменуте потрошње капиталне инвестиције бити мање од планираних.

Уколико већи дужници не испоштују договор слиједе,сходно Закону о пореској администрацији, најављене мјере, а онда на њихов рачун и додатни трошкови како би скинули хипотеку са имовине.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. decembar 2024 07:39