– Prije nekoliko dana održali smo sastanak sa predstavicima Uprave za kapitalne projekte i izvođača radova na izgradnji žičare kroz Đaloviću pećinu. Tu postoje ugovoreni poslovi i radovi su bili zaustavljeni, jer se već nekoliko godina na tom projektu ništa ne radi. Pošto je već završena tenderska procedura za izgradnju putne infrastrukture, vodovod se već radi, imamo vizitoring centar koji je već završen. Planirano je da se u ovoj prvoj fazi završi žičara, gdje bi potencijalni turisti mogli da dođu do vizitoring centar, odakle bi ih povezli do žičare i uvjerili se u prirodne ljepote kanjona Bistrice koji je, sa sigurnošću tvrdim, mnogo ljepši nego žičara koja vozi od Lovćena do Kotora. Po onome što smo dogovorili, izvođač radova će krenuti s proljeća da radi, treba mu četiri mjeseca da žičaru pusti i nadam se da ćemo krajem narednog ljeta moći da pustimo žičaru, koju će naši građani i svi potencijalni turisti moći da koriste. Isti izvođač radova je i na izgradnji ove žičare i uređenju prostora kod Đalovića pećine. Njegova obaveza je da sve što je devastirano vrati u prvobitno stanje, tako da je on to prihvatio, i siguran sam da će početkom proljeća konačno krenuti ti radovi. Iskreno vjerujem da će do kraja sljedeće godine ovaj projekat biti stavljen u fukciju – naglasio je Hajdarpašić.
Kako je saopštio predsjednik Opštine Petar Smolović dosad je uloženo nešto više od 15 miliona eura i urađeno blizu 70 odsto projekta. Poslednje je završeno asfaltiranje prvog sloja asfalta kroz bjelopoljsku Bistricu i raspisan tender za finalne radove na ovoj dionici dugoj osam kilometara.
– Još uvijek nijesu završeni radovi na žičari, a opremanje unutrašnjosti pećine nije ni počelo. Zašto godinama čekamo nastavak radova i šta je potrebno da se jedan od najznačajnijih projekata na sjeveru Crne Gore dovede do kraja i dalje je pitanje bez odgovora. A to je preduslov razvoja grada, zapošljavanja i ostanka mladih – kazao je on.
Ono što je Mont Everest za planine, to je Đalovića pećina za druge speleološke objekte, kažu stručnjaci. Od kada je otkrivena, krajem šezdesetih godina prošlog vijeka, postoji ideja za njenu turističku valorizaciju.
– U pitanju je kompleksan projekat vrijedan 24 miliona eura koji se sastoji iz šest faza. Put, voda, struja, vizitoring centar, žičara, odnosno gondola, i sama unutrašnjost, odnosno enterijer pećine – objasnio je Smolović šta podrazumijeva radovi na revitalizaciji pećine.