Vijenac borcima palim za olsobođenje Cetinja / - USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
13/11/2024 u 10:54 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Slava oslobodiocima Cetinja

Organizacija boraca NOR-a 1941-1945 Cetinje položila je 13. novembra pred Vlaškom crkvom vijenac na grobove boraca palih u borbama za oslobođenje Cetinja.

Veselin Rudović, predsjednik Organizacije, govorio  je o ratnim danima i tom značajnom istoriskom događaju. Kako je kazao, Cetinje je u tom trenutku bilo centar vojne i civilne vlasti u Crnoj Gori, a u njemu je bilo više hiljada njemačkih i četničkih vojnika.

- To je istovremeno bio i jedini neoslobođeni dio Stare Crne Gore. Deseta Crnogorska brigada, pod komandom Nikole Banovića, poslije višednevnih borbi, u kojima je nastojala da sačuva grad od razaranja, na juriš je u zoru 13. novembra oslobodila Cetinje - podsjetio je Rudović.

On je dodao da je na strani partizana bilo 36 mrtvih i 56 ranjenih, a na strani neprijatelja 110 mrtvih i više stotina ranjenih vojnika. O žestini borbi najbolje  govore riječi komandanta razbijenog njemačkig bataljona koji je rekao da je u borbi za glavni grad Crne Gore bataljon pretrpio "najveće gubitke u toku svog postojanja".

- Cetinje je dalo veliki doprinos Narodnooslobodilačkoj borbi, kako kroz žrtve u partizanskim jedinicama, tako i one u brojnim fašističkim logorima. Iz Cetinja je ponikao veliki broj proslavljenih ratnih komandanata, 49 narodnih heroja, od kojih se 36 nikada nije vratilo kući, a sam grad je kao pedeseti ponio to najviše odlikovanje, Orden narodnog heroja - rekao je na kraju Rudović.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
20. novembar 2024 12:01