Analiza je realizovana u sklopu projekta "Razlike nijesu prepreka", koji sprovodi nevladina organizacija (NVO) Multimedijal Montenegro (MMNE), a fokus je bio na OSI koje imaju fizički invaliditet, osobe koje koriste kolica i osobe oštećenog vida.
Predsjednik NVO MMNE Žaljko Đukić ističe da je analizom bilo obuhvaćeno 145 lokacija u ova dva grada, a rezultat je da su 64 lokacije pristupačne, a 81 nije pristupačna za OSI, te da su na dvjema lokacijama urađene taktilne trake i to kod Doma zdravlja u Beranama i ispred filijale Erste banke u Bijelom Polju.
– Analizom trenutne situacije u ovim gradovima, utvrđeno je da uslovi za OSI nijesu na zadovoljavajućem nivou i da im je većina objekata i saobraćajnica, odnosno preko 60 odsto njih, nepristupačno, što osobe sa invaliditetom sprečava da normalno obavljaju svoje svakodnevne aktivnosti. Prije svega, neophodno je učiniti pristupačnim institucije koje su najfrekventnije i koje OSI najviše koriste. U pitanju su zdravstvene institucije, PIO, ZZZCG, škole, kao i ulice koje vode do obrazovnih institucija. Oborenih ivičnjaka i rampi vrlo je malo, pa je neophodno raditi i na rješavanju tog pitanja. Sa druge strane, od ključnog značaja je i kontrola prilikom izgradnje novih saobraćajnica i objekata da ispunjavaju uslove propisane zakonom i da u fazi projektovanja i izgradnje primjenjuju pravila pristupačnosti za OSI – naglašava Đukić.
On ističe da od ukupno 55 analiziranih pravnih subjekata koji se bave uslužnim djelatnostima u Beranama i Bijelom Polju, 18 ima omogućen prilaz za osobe koje koriste kolica, dok njih 37 to nema. Od pet analiziranih velikih marketa, tri imaju omogućen prilaz za osobe sa invaliditetom u kolicima, a dva nemaju. Od 11 analiziranih kafića i pekara samo tri imaju omogućen prilaz za osobe sa invaliditetom. Taktline staze nijesu dostupne na javnim površinama i saobraćajnicama ni u Bijelom Polju, ni u Beranama – ističe Đukić.
Analizom je bilo obuhvaćno i 26 javnih površina u Beranama i Bijelom Polju i deset je u potpunosti pristupačno, četiri su potpuno nepristupačne, a 12 je djelimično pristupačno.
– Ovo je uglavnom slučaj sa raskrsnicama ili pješačkim prelazima na kojima sa jedne strane postoji spušteni trotoar prilagođen za prelaz osobama sa invaliditetom, a na drugoj ne – zaključuje Đukić.
Коментари (0)
Оставите свој коментар