Svijeće za duše nevinih žrtava / DAN
04/01/2025 u 07:13 h
Marija PalibrkMarija Palibrk
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Jauci odjekivali Cetinjem dok su se građani opraštali od žrtava masakra: I nebo plakalo zbog 12 ugašenih života

Jecaji su juče parali nebo nad Cetinjem dok su se kolone građana u mimohodu, u suzama, opraštale od sugrađana koje je masovni ubica Aco Martinović (45) brutalno likvidirao 1. januara u večernjim satima.

Kiša je lila kao iz kabla, kao da je i nebo plakalo zbog 12 ugašenih života, među kojima su i dva dječaka koji su tek počeli da žive i da se raduju svakom novom danu. Tugovala je juče čitava Crna Gora, drugog dana žalosti zbog stravične tragedije koja je pogodila i u crno zavila prestonicu, ali i čitavu državu.

Porodica, prijatelji, komšije i sugrađani ispratili su juče na vječni počinak najmlađe žrtve zločina, dječake J.V. i V.V., njihovog strica Mirka Vuletića, Joša Otaševića, Draganu Drašković, Branislava Mudrešu i Radivoja Markovića. Danas će biti sahranjeni članovi porodice Martinović, blizanci Marko i Miloš i njihovi roditelji Radmila i Radovan. Aco Martinović u ubilačkom pohodu nije poštedio ni svoju rođenu sestru Zoricu Vuletić.

KCCG: Jedan ranjeni kritično, troje stabilno

Iz Kliničkog centra juče je saopšteno da je jedan od četiri pacijenta koji su ranjeni u masakru na Cetinju i dalje u veoma kritičnom stanju, s neizvjesnim ishodom.

Kako su naveli, pacijent koji je u kritičnom stanji ima prostrelne rane glave, u potenciranoj je komi, sediran je i njegovo stanje se redovno prati.

Nakon detaljne analize, pregleda i svih nalaza, preostala tri pacijenta su odvojena od mašine za disanje i dalje su stabilnog stanja sa dobrim prognozama.

– Tim ljekara Kliničkog centra Crne Gore, sačinjen od anesteziologa, hirurga, urologa i neurohirurga, obavio je jutarnju vizitu pacijenata sa Cetinja koji su od prijema, nakon operativnih zahvata, pod konstantnim medicinskim nadzorom – saopšteno je iz KCCG.

Za danas je u Vladinom domu na Cetinju zakazana komemorativna sjednica, a i juče su brojni građani i u Crnoj Gori i u regionu palili svijeće za duše nevinih žrtava i minutom ćutanja odavali poštu stradalima. U Republici Srpskoj juče je bio Dan žalosti, a Vlada Srbije danas će donijeti odluku o predlogu predsjednika te države Aleksandra Vučića da u toj državi sjutra bude dan žalosti zbog tragedije na Cetinju.

Premijer Milojko Spajić kazao je sinoć, nakon vanredne sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost, da su usvojili više zaključaka u vezi s tim šta treba da se uradi u narednom periodu.

– Ovo je bila najteža sjednica Vijeća za nacionalnu bezbjednost kojoj sam prisustvovao. Bitno je da se ujedinimo kao nacija. Razumijem i bijes i različita osjećanja. Ovo je veliko breme za našu malu državu – poručio je Spajić.

Naglasio je da tragični događaj na Cetinju, u kojem je ubijeno 12 osoba, nema nikakve vjerske ili nacionalne elemente.

Govoreći o ubici Acu Martinoviću, rekao je da se radi o medicinskom fenomenu, čovjeku koji je imao psihičke probleme.

Na sjednici Vijeća nijesu pominjane ostavke

Prema riječima premijera Spajića, sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost ne služe za rasprave o ostavkama.

– Na sjednicama Vijeća za nacionalnu bezbjednost raspravlja se o rješenjima situacija. Ja lično osjećam odgovornost svakoga dana i na svakom koraku. Moralnu odgovornost. Ekstremno teško mi pada sve ovo. Osjećam veliku odgovornost i tu sam – istakao je on.

On je zahvalio medijima, KCCG, policajcima, vatrogascima, bolnici "Danilo Prvi", Domu zdravlja Cetinje... Premijer je izrazio zahvalnost i medijima za profesionalno izvještavanje o tragediji na Cetinju.

Najavio je da će biti usvojen novi zakon o oružju.

– Govorim o legalnom oružju, ljudi koji sada imaju dozvole imaće rok do 1. januara 2026. godine da prođu nove psihološke i bezbjednosne provjere. Onaj ko ne ispuni ovaj uslov, njemu se povlači ta dozvola – objasnio je premijer.

Kako je upozorio, oni koji ne predaju nelegalno oružje u roku od dva mjeseca biće drakonski kažnjeni. Kazao je da će lovačka društva takođe morati da obnove dozvole do 1.1. 2026. godine. Smatra da sportsko-lovačka društva treba zabraniti, a da država bude jedina koja može da organizuje takva društva.

Krvavi pir na Cetinju u crno zavio Crnu Goru: Svi detalji masakra Aca Martinovića

Premijer je najavio i da će po hitnoj proceduri biti primljeno 200 policajaca. Saopštio je da su dobili ponudu od NATO-a i zapadnih partnera u vezi sa najnovijim tehnologijama koje se koriste u situacijama masovnih ubistava, a radi se o softverima koji bi detektovali pucanj i policajci bi odmah izašli na lice mjesta. Dodao je da je predviđeno vraćanje na funkciju već penzionisanih službenika kroz izmjene zakona.

Dok su još svi u nevjerici i skamenjeni od tuge i šoka zbog masakra na Cetinju, pokrenulo se i pitanje odgovornosti čelnika bezbjednosnog sektora.

Protest u Podgorici, građani traže ostavke i utvrđivanje odgovornosti

Građani su se sinoć okupili ispred zgrade Vlade kako bi izrazili revolt i zatražili utvrđivanje odgovornosti nadležnih povodom tragedije na Cetinju u kojoj je ubijeno 12 osoba. Poručili su da su razočarani reakcijom nadležnih i zatražili smjenu političkog rukovodstva sistema bezbjednosti. Protest je počeo u tišini. Izlazak većeg broja policajaca ispred zgrade Vlade izrevoltirao je okupljene građane, koji su počeli da skandiraju "gdje ste bili 1. januara" i da uzvikuju imena stradale djece.

– Bezbjednost u državi je nula, tražimo rigoroznije zakone o oružju, da se zaposle policajci, jer ih očigledno nemamo, tražimo da se radi u korist svih nas odmah ili neka napuste fotelje, ako ne znaju da rade, pa ćemo i te druge zamijeniti ako ni oni ne budu znali da rade – poručeno je sa skupa.

Jedan građanin je rekao da je došao da da otkaz ministru Danilu Šaranoviću.

Neformalna grupa studenata "Kamo sjutra?" najavila je za nedjelju proteste na Cetinju i u Podgorici.

Član Svjetske asocijacije šefova policija i bivši prvi čovjek beogradske policije Marko Nicović ocijenio je u izjavi za "Dan" da je policija na Cetinju zakasnila. Navode vršioca dužnosti direktora Uprave policije Crne Gore Lazara Šćepanovića da im je data pogrešna adresa mjesta gdje je započet krvavi pir i gdje su ubijene četiri osobe okarakterisao je kao "bruku policije i sramotno opravdanje".

– Policija je bila dužna da reaguje poslije prvog pucnja i spriječi dalja ubistva. Priča da im je prvo prijavljena pogrešna adresa je katastrofa, nedopustiva! Sve informacije, posebno da je na jednoj lokaciji došlo do ubistva, a da ne govorimo o stradanju više osoba, moraju da provjere sa više adresa. Sve resurse su bespotrebno poslali na jednu adresu, dok na drugoj adresi "ubica drži taoce sa pištoljem na sljepoočnici". Nema olakog prihvatanja bilo kakve prijave, već se sve mora provjeriti sa više strana da bi se ekipe rasporedile kako treba. Bespotrebno su potrošeni svi resursi dok su se na drugim lokacijama dešavala ubistva – rekao je Nicović.

On smatra da je opravdan strah Cetinjana koji tvrde da u gradu ima još mnogo "jednako mirnih komšija", pa se pitaju šta je sledeće što će se desiti u njihovom gradu.

– Zadatak policije je da provjeri sve one zbog kojih građani strahuju. Olako se shvataju ljudski životi. Policija mora da ima petlju, ne smiju da dozvole da im se ubice same ubijaju. Počinioce krivičnih djela od nauma ne odvraća to što im za djelo koje planiraju da počine prijeti visoka kazna. Njih odvraća spoznaja da će biti uhvaćeni. Zato je potrebno da policajci budu spremni i na oružani sukob, a ne da čekaju da masovni ubica dođe do kuće i ubije se – rekao je Nicović.

Naglasio je da u Americi svaki napadač ima svijest da će biti ubijen ili uhapšen. Ističe da policija ima ovlašćenja da u ovakvim slučajevima u svakom momentu upotrijebi vatreno oružje.

Nicović: Slični profili Borilovića i Martinovića

Nicović je istakao da je policija pokazala neprofesionalnost posebno imajući u vidu da je ovo druga tragedija na Cetinju za dvije i po godine, jer je Vuk Borilović 2022. godine za kratko vrijeme usmrtio 10 osoba. Nicović napominje da su profili Borilovića i Martinovića slični, te da je policija nakon prve masovne likvidacije morala da djeluje preventivno.

– Policija je nakon prve tragedije morala da analizira sve ljude koji su labilni, koji su kažnjavani zbog nedozvoljenog držanja oružja. Morali su da provjere i drže pod kontrolom sve koji su psihički liječeni ili kod kojih su uočene takvi problemi – smatra naš sagovornik.

– Kroz značku, policajac je predstavnik vlasti i ima ovlašćenja koja mora koristiti za dobrobit građana, prije svega za njihovu bezbjednost. Problem je što policajci nemaju afinitet ni volju da se na pravi način bave svojim poslom. Prijavljuju se jer je to državni posao i ima mnogo beneficija – smatra Nicović.

Ocijenio je da su prilikom sličnih situacija i masovnih ubistava i Srbija i Hrvatska pokazale neprofesionalnost i neefikasnost.

– A društvu moraju da pokažu suprotno, da su efikasni, a ne da se brukaju pričom o pogrešnim adresama – zaključio je Nicović.

Ubistva na Cetinju zahtijevaju ozbiljno ispitivanje odgovornosti i spremnosti sistema bezbjednosti, saopštile su nevladine organizacije Akcija za ljudska prava (HRA) i Centar za ženska prava (CŽP).




 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
04. januar 2025 09:16