Kiša je lila kao iz kabla, kao da je i nebo plakalo zbog 12 ugašenih života, među kojima su i dva dječaka koji su tek počeli da žive i da se raduju svakom novom danu. Tugovala je juče čitava Crna Gora, drugog dana žalosti zbog stravične tragedije koja je pogodila i u crno zavila prestonicu, ali i čitavu državu.
Porodica, prijatelji, komšije i sugrađani ispratili su juče na vječni počinak najmlađe žrtve zločina, dječake J.V. i V.V., njihovog strica Mirka Vuletića, Joša Otaševića, Draganu Drašković, Branislava Mudrešu i Radivoja Markovića. Danas će biti sahranjeni članovi porodice Martinović, blizanci Marko i Miloš i njihovi roditelji Radmila i Radovan. Aco Martinović u ubilačkom pohodu nije poštedio ni svoju rođenu sestru Zoricu Vuletić.
Za danas je u Vladinom domu na Cetinju zakazana komemorativna sjednica, a i juče su brojni građani i u Crnoj Gori i u regionu palili svijeće za duše nevinih žrtava i minutom ćutanja odavali poštu stradalima. U Republici Srpskoj juče je bio Dan žalosti, a Vlada Srbije danas će donijeti odluku o predlogu predsjednika te države Aleksandra Vučića da u toj državi sjutra bude dan žalosti zbog tragedije na Cetinju.
Premijer Milojko Spajić kazao je sinoć, nakon vanredne sjednice Vijeća za nacionalnu bezbjednost, da su usvojili više zaključaka u vezi s tim šta treba da se uradi u narednom periodu.
– Ovo je bila najteža sjednica Vijeća za nacionalnu bezbjednost kojoj sam prisustvovao. Bitno je da se ujedinimo kao nacija. Razumijem i bijes i različita osjećanja. Ovo je veliko breme za našu malu državu – poručio je Spajić.
Naglasio je da tragični događaj na Cetinju, u kojem je ubijeno 12 osoba, nema nikakve vjerske ili nacionalne elemente.
Govoreći o ubici Acu Martinoviću, rekao je da se radi o medicinskom fenomenu, čovjeku koji je imao psihičke probleme.
Najavio je da će biti usvojen novi zakon o oružju.
– Govorim o legalnom oružju, ljudi koji sada imaju dozvole imaće rok do 1. januara 2026. godine da prođu nove psihološke i bezbjednosne provjere. Onaj ko ne ispuni ovaj uslov, njemu se povlači ta dozvola – objasnio je premijer.
Kako je upozorio, oni koji ne predaju nelegalno oružje u roku od dva mjeseca biće drakonski kažnjeni. Kazao je da će lovačka društva takođe morati da obnove dozvole do 1.1. 2026. godine. Smatra da sportsko-lovačka društva treba zabraniti, a da država bude jedina koja može da organizuje takva društva.
Premijer je najavio i da će po hitnoj proceduri biti primljeno 200 policajaca. Saopštio je da su dobili ponudu od NATO-a i zapadnih partnera u vezi sa najnovijim tehnologijama koje se koriste u situacijama masovnih ubistava, a radi se o softverima koji bi detektovali pucanj i policajci bi odmah izašli na lice mjesta. Dodao je da je predviđeno vraćanje na funkciju već penzionisanih službenika kroz izmjene zakona.
Dok su još svi u nevjerici i skamenjeni od tuge i šoka zbog masakra na Cetinju, pokrenulo se i pitanje odgovornosti čelnika bezbjednosnog sektora.
Član Svjetske asocijacije šefova policija i bivši prvi čovjek beogradske policije Marko Nicović ocijenio je u izjavi za "Dan" da je policija na Cetinju zakasnila. Navode vršioca dužnosti direktora Uprave policije Crne Gore Lazara Šćepanovića da im je data pogrešna adresa mjesta gdje je započet krvavi pir i gdje su ubijene četiri osobe okarakterisao je kao "bruku policije i sramotno opravdanje".
– Policija je bila dužna da reaguje poslije prvog pucnja i spriječi dalja ubistva. Priča da im je prvo prijavljena pogrešna adresa je katastrofa, nedopustiva! Sve informacije, posebno da je na jednoj lokaciji došlo do ubistva, a da ne govorimo o stradanju više osoba, moraju da provjere sa više adresa. Sve resurse su bespotrebno poslali na jednu adresu, dok na drugoj adresi "ubica drži taoce sa pištoljem na sljepoočnici". Nema olakog prihvatanja bilo kakve prijave, već se sve mora provjeriti sa više strana da bi se ekipe rasporedile kako treba. Bespotrebno su potrošeni svi resursi dok su se na drugim lokacijama dešavala ubistva – rekao je Nicović.
On smatra da je opravdan strah Cetinjana koji tvrde da u gradu ima još mnogo "jednako mirnih komšija", pa se pitaju šta je sledeće što će se desiti u njihovom gradu.
– Zadatak policije je da provjeri sve one zbog kojih građani strahuju. Olako se shvataju ljudski životi. Policija mora da ima petlju, ne smiju da dozvole da im se ubice same ubijaju. Počinioce krivičnih djela od nauma ne odvraća to što im za djelo koje planiraju da počine prijeti visoka kazna. Njih odvraća spoznaja da će biti uhvaćeni. Zato je potrebno da policajci budu spremni i na oružani sukob, a ne da čekaju da masovni ubica dođe do kuće i ubije se – rekao je Nicović.
Naglasio je da u Americi svaki napadač ima svijest da će biti ubijen ili uhapšen. Ističe da policija ima ovlašćenja da u ovakvim slučajevima u svakom momentu upotrijebi vatreno oružje.
– Kroz značku, policajac je predstavnik vlasti i ima ovlašćenja koja mora koristiti za dobrobit građana, prije svega za njihovu bezbjednost. Problem je što policajci nemaju afinitet ni volju da se na pravi način bave svojim poslom. Prijavljuju se jer je to državni posao i ima mnogo beneficija – smatra Nicović.
Ocijenio je da su prilikom sličnih situacija i masovnih ubistava i Srbija i Hrvatska pokazale neprofesionalnost i neefikasnost.
– A društvu moraju da pokažu suprotno, da su efikasni, a ne da se brukaju pričom o pogrešnim adresama – zaključio je Nicović.
Ubistva na Cetinju zahtijevaju ozbiljno ispitivanje odgovornosti i spremnosti sistema bezbjednosti, saopštile su nevladine organizacije Akcija za ljudska prava (HRA) i Centar za ženska prava (CŽP).