НИКШИЋ- Празнујући Вазнесење господње (Спасовдан) бројни Граховљани и мјештани Бањана и Опутних Рудина и сусједне Херцеговине традиционално су се сабрали на Граховцу, мјесту гдје је 1858. године црногорско-херцеговачка војска извојевала једну од најзнајачајнијих битака против Османске империје. Литургијски и саборно обиљежено је 164. године од те славне битке и слава цркве на Граховцу која је посвећена Вазнесењу Господњем. Свету архијерејску литуругију служили су епископи будимљанско-никшићки Методије и буеносајрески и јужно-централно амерички Кирило уз саслужење бројног свештенства и монаштва. Граховац је мјесто, истакао је владика Методије, гдје је небо сишло на земљу и које се вазнијело у слави и храбрости и сили нашег народа.
-Они који су сљедовали за Христом вазнесеним, васкрслим, то су били наши преци који су се на овоме мјесту храбро и непоколебљиво супротставили јачем, технички, војно и бројно опремљенијем непријатељу. Ту храброст нема људска природа, ту храброст људи једино могу да црпе из свога односа са Богом, својим поштеним животом, сљедовањем за истину и правду. Увијек имајте на уму све витезове нашега народа, поготово витезове духа којима треба да сљедујемо да и ми изградимо своје карактере, да будемо достојни потомци својих предака, казао је епископ Методије.
Сабрање су организовали Граховска парохија Епархије будимљанско-никшићке и завичајно Удружење Стара српска Херцеговина чији предсједник Никола Даковић је казао да је Спасовдан дан када се сјећамо свих учесника славне битке, али и јединства и љубави браће из Црне Горе и Херцеговине. Живимо у врмену, истакао је он, у ком се морамо запитати, да ли смо ми данас достојни својих предака и да ли међу нама влада љубав.
-Свети владика Николај Жички и Охридски је једном приликом рекао "Пропадамо браћо зато што оно што је било свето нашим прецима нама није свето". А то значи да све што су нам подарили граховачки јунаци нама треба да буде свето и треба да буде звијезда водиља за све нас и за сва наша будућа покољења, рекао је Даковић.
Прославу побједе на Граховцу на Спасовдан, истакао је он, треба подићи на ниво Општине, па чак и државни ниво. Предсједник Општине Никшић Марко Ковачевић рекао је да је сагласан са тим али да "можда ова држава није достојна тога дана, а можда ће нека друга сигурно бити". Црногорци и Херцеговци су заједнички пружили отпор великој турској сили, а Грахово је потом постало, рекао је он, уточиште херцеговачким хајдуцима. Онда су дошла времена када смо ми са ове стране границе почели тражити помоћ и уточиште од браће у Републици Српској.
- На сву срећу, захваљујући митрополиту Амфилохију и другим архијерејима СПЦ у Црној Гори ми смо 2020. године открили прави лик Црне Горе и поново га показали свијету, да се сјетимо и ми и сви остали ко смо и шта смо. И кад год нам се токови замуте треба да се сјетимо тога лика, нагласио је Ковачевић.
У оквиру свечаности приређен је културно-умјетнички прогарм, а бесједили су и Ратко Кривокапић, др Трипко Драганић, Драга Перовић и замјеник начелника Билеће Милош Бошњак. Доскорашњем предсједнику Удружења Стара српска Херцеговина Стевану Вујичићу у знак захвалности за предан рад уручена је на поклон икона Светог Серафима Сарофског.