Na otvaranju osme međunarodne konferencije za zaštitu Ulcinjske solane, izvršna direktorka CZIP-a Jovana Janjušević rekla je da je sigurna da je ovo događaj sa najdužom tradicijom kada su u pitanju stručne i naučne rasprave u organima za zaštitu prirode.
- Ulcinjska solana to zaslužuje, s obzirom da je to ključni udar za ulazak Crne Gore u EU, posebno sa aspekta obezbjeđenja njenog povoljnog ekološkog statusa - rekla je Janjuševićeva, prema njenim riječima, nije bilo dovoljno samo formalno zaštititi solanu, potrebno je osigurati povoljan ekološki status "jer mi, EU, nismo htjeli još jedan park prirode na papiru, već visoko funkcionalno zaštićeno područje", kako je rekao Janjušević, Solana je imala dug, trnovit put " Tada su njene konferencije bile naoružane argumentima za zaštitu, dok je državni aparat bio naoružan kontraargumentima u vidu stečajnih postupaka, sudskih postupaka koji su kompaniju opterećivali milionskim odbicima. Solana je i dalje bolesna", rekao je Janjušević.
To se, istakla je, uglavnom odnosi na nedostatak menadžmenta i kontinuiranih finansijskih sredstava pokazalo se da smo u posljednje dvije godine, u prosjeku dva puta mjesečno, mogli osjetiti da će u svakom trenutku biti formirano tijelo – koliko je sati sutra”, rekao je Janjušević.
Prema njenim riječima, za to vrijeme jedan mali čovjek mogao je mnogo da postigne, a pet crnogorskih institucija za skoro pet godina gotovo ništa.
- Prazna obećanja su nešto što karakteriše crnogorsku javnu i političku stvarnost i iskreno se nadam da će novi predsednik opštine Ulcinj, i sam dugogodišnji borac za zaštitu Ulcinjske solane, prekinuti ovaj niz, ne samo u smislu formiranja nove kompanije, ali i samog menadžmenta - istakao je Janjušević.
Ona je podsjetila da su crnogorska i njemačka vlada postigle dogovor da se Crnoj Gori dobije CIM ekspert.
-Ova ekspertiza čeka tri godine da se pozicionira na čelo novog rigidnog organa upravljanja i da svoja znanja i vještine prenese na nas-rekao je Janjušević.
Istakla je da je Goran Gugić izabran na oglasu za ovaj posao, da je dugogodišnji direktor Parka prirode Lonjsko polje u Hrvatskoj i dobitnik Euronaturove nagrade za izuzetan doprinos Upravi za zaštitu prirode, a sve to nominuje njega za ovu poziciju.
Kako je naglasio Janjušević, svi radovi na sanaciji, uključujući i 6,6 kilometara bentosa, neće dati adekvatne rezultate ako solana nema upravnika i ne obezbede stalna budžetska sredstva.
-Činjenica da danas nemamo ministra finansija ovdje, iako smo ga uredno pozvali, govori o tome da nemamo posebno prijateljski odnos prema Ulcinjskoj solani, što je zabrinjavajuće, kao i činjenica da solana će zauvijek ostati na marginama političke scene, ali da će se oslanjati na međunarodne donatore i evropske fondove- naveo je Janjušević.
Poručila je da je apsurdno da solane i dalje plaćaju struju po industrijskim cijenama, iako se ne proizvode više od decenije.
Janjušević je rekao da su okolni i glavni nasipi zarasli u vegetaciju, tako da ornitolozi više ne mogu da vrše redovan monitoring.
-Apsurdno je i da solana ima bager koji niko ne vozi, da ima pumpu 31 koja se ne može ugraditi, jer je zgrada za nju u ruševnom stanju. Pumpa Đerana se ruši, ali je kristalizacione bazene progutala invazivna vegetacija- dodao je Janjušević.
Ona je upozorila da je stanje u solani alarmantno.
-Sve se ovo dešava uprkos predanom radu velikog broja ljudi okupljenih u radnoj grupi kojom rukovodi Ministarstvo ekologije ili ne može biti konkretnih rezultata dok ne budemo imali organ upravljanja-naglasio je Janjušević.
U svom govoru ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić, koji nije mogao prisustvovati konferenciji, zahvalio je i čestitao CZIP-u na organizaciji međunarodne konferencije.
On je zahvalio i članovima radne grupe na vrijednom radu koji traje već više od dvije i po godine, kao i Vladi Njemačke i ambasadoru Peteru Feltenu na angažmanu u zaštiti ovog područja.
-Integrisani stručnjak koji ste nam dodijelili zaista je postao dio našeg tima- naveo je Ćulafić u svom govoru.
On je rekao da su rezultati sve očigledniji, navodeći da je prvih skoro sedam kilometara srušenih bentosa popravljeno u teškim i izazovnim uslovima koje Solana nosi sa sobom.
Kako je rekao, Ministarstvo trenutno priprema višemilionski projektni prijedlog za sanaciju infrastrukture Solane, koji planira uputiti u IPA operativni program EU.
Ćulafić je rekao da je u toku i izrada projektne dokumentacije za rekonstrukciju dvije ključne crpne stanice, da se ispituje statika hangara i upravne zgrade, te da će uskoro Ministarstvo kroz svoj veliki projekat GEF 7 dodatno finansirati razvoj poslovnog plana.
-Do kraja godine – kako me uvjeravaju iz Uprave za zaštitu prirode – možemo očekivati nacrt plana upravljanja- rekao je Ćulafić.
Kako je rekao, Ulcinjska solana je jedna od glavnih tema Akcionog plana za ispunjavanje konačnih kriterijuma poglavlja 27 - Klimatske promjene i životna sredina, s obzirom da je sastavni dio konačnog kriterijuma 5, od ukupno od osam definisanih zajedničkim stavom EU.
Ćulafić je pojasnio da konačni kriterijum 5 organa za zaštitu prirode podrazumijeva da Crna Gora dostavi Komisiji liste dostavljenih Natura 2000 područja koja u dovoljnoj mjeri pokrivaju tipove i vrste staništa u skladu sa zahtjevima Direktive o pticama i staništima.
Prema njegovim riječima, Crna Gora pokazuje sposobnost upravljanja mrežom Natura 2000, uključujući i davanje odgovarajućeg statusa zaštite Ulcinjskoj solani, kao i efikasnu implementaciju neophodnih mjera zaštite, što direktno vodi poboljšanju njenog konzervacionog statusa.
-Sve aktivnosti koje se odnose na Solano svode se na realizaciju aktivnosti iz Akcionog plana, koji uključuje izradu Plana upravljanja, infrastrukturne radove, koji će se potencijalno realizovati kroz IPA projekat, ali je svakako najznačajnija aktivnost uspostavljanje upravljačku strukturu, zbog velikog broja aktivnosti u direktnoj vezi sa ovom ključnom komponentom- naveo je Ćulafić.
Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler istakao je da Crna Gora ima mnogo dragulja i da na malom prostoru ima mnogo prirodnih ljepota.
-Ako želite da zatvorite dva poglavlja, uključujući i Poglavlje 27, morate da vidite koji su kriterijumi i šta treba da uradite, ali ovo je jedan od uslova da zatvorite dva poglavlja, uključujući i Poglavlje 27, koje je veoma skupo.. Potrebno je mnogo glumaca koji moraju da rade zajedno da bi to postigli-naveo je Satler.
On je kazao da političari, bez obzira na proces pristupanja EU, imaju obavezu prema građanima da ispune ono što su obećali i od Crne Gore učine zaista ekološku državu.
Satler je rekao da će i dalje podržavati Solanu, koja je sastavni dio ispunjenih kriterija za pregovaračko poglavlje 27.
On je rekao da je napravljen određeni napredak, navodeći da su dva najveća koraka dodjela statusa parka prirode Solana, tj. kao i uključivanje Solane na Ramsarsku svjetsku listu močvara.
-Nadam se da će to biti završeno i da ćemo imati desetogodišnji plan upravljanja solanama. Veoma je važno da Vlada uspostavi poseban organ upravljanja- naveo je Satler.
Prema njegovim riječima, ključni infrastrukturni radovi, poput sanacije nasipa i pumpe, još nisu u potpunosti realizovani.
Kako je rekao, EU podržava Ulcinjsku solanu kroz različite mehanizme finansiranja i nastaviće to činiti.
-Ne smijemo zaboraviti na Poglavlje 27, jer je skupo i zaista morate ubrzati proces. Mnogi akteri moraju da ulože napore, kako Vlada, tako i opština Ulcinj i nevladine organizacije. Moramo svi zajedno raditi kako bismo krenuli naprijed sa određene tačke, ne samo u odnosu na solanu, već i na druga pitanja vezana za okoliš i održivi razvoj-rekao je Satler.
Ambasador Francuske u Crnoj Gori An-Marie Maske istakao je da je Ulcinjska solana jedan od dragulja zemlje, vitalni ekosistem, sklonište za nebrojene ptice selice.
Maske je poručio da se pitanja iz poglavlja 27 zapravo tiču Ulcinjske solane i istakao da je plan upravljanja veoma važan i da mora biti ambiciozan i održiv.
Programska direktorica CZIP-a Ksenija Medenica osvrnula se na ključne probleme u solani, koji se odnose na urušene nasipe, hidrološki režim, održavanje pumpi, te ponovnu pojavu krivolova.
Prema njenim riječima, ova negativna pojava se ove godine u velikoj mjeri vratila.
-Jedan od razloga je i zarastanje vegetacije, ali svakako nije moguće vršiti monitoring na pojedinim dijelovima solane- naveo je Medenica, dodajući da je jedan od problema i nekontrolisano kretanje kanalizacije.
Ona je poručila da su turisti nezadovoljni, da su komentari loši, ali ocjene za Ulcinjsku solanu su između dva i tri.
Medenica je nagovijestila da ćemo uskoro imati desetogodišnji plan upravljanja Ulcinjskom slanom jezerom, odnosno da usvajanje rigidnog dokumenta nema smisla ako nema upravljanja.
Bojan Zeković, rukovodilac programa zaštite ptica u CZIP-u, rekao je da se broj ptica u Ulcinjskoj salani u posljednje vrijeme primjetno smanjuje.
Jedan od razloga je, kako je naveo, i bujanje vegetacije, što se javlja kao fenomen nedostatka slane vode.
Zeković je istakao da je odgovor na pitanje koji su dijelovi solane najvažniji za ptice taj da je svaki dio i kutak prostora veoma važan.
-Da li je Ulcinjska solana zaštićena samo u solani, rekao bih sigurno da nije. Nevjerovatno je da o tome svjedočimo po osmi put, ponavljajući iste stvari, ali da kada izađemo na teren svjedočimo neprihvatljivim pojavama-rekao je Zeković.