Dugotrajna suša dovela je do toga da su brojna seoska izvorišta presušila, pa se pojedina sela vodom snabdijevaju isključivo cisternama. Posebno je teška situacija u selima mjesnih zajednica Vijenac i Otilovići, kao i u Crljenicama, Gotovuši i Boljanićima. Dopremanje vode, uz plaćanje, vrše lokalna preduzeća.
– Situacija je izuzetno teška i voda se već odavno dovozi iz grada. Do sela Ranče, koje je udaljeno oko 11 kilometara, cisterna vode košta 41 euro. Isti iznos plaća i Opština Pljevlja, odnosno lokalna uprava snosi pedeset odsto troškova prema lokalnom preduzeću, kazao je član Savjeta MZ Vijenac i Otilovići Darko Gačević.
Gačević objašnjava da cisterna vode košta 38 eura ako je selo udaljeno do 10 kilometara od grada, kao i da se s uvećanjem udaljenosti uvećava i cijena.
– Ove godine lokalna uprava je uvela da se plaća svaka druga cisterna, odnosno za svaku drugu opštinska uprava sama snosi troškove. Prošle godine je svaka treća cisterna bila besplatna- kazao je Gačević, dodajući da je potrošnja velika jer se vodom iz cisterni poji i stoka.
On ističe da je pomoć lokalne uprave dobrodošla, ali je neophodno da Opština u narednom periodu preduzme mjere kako bi se u potpunosti riješio problem vodosnabdijevanja pljevaljskih sela.
– Poslednjih godina dajemo brojne predloge kako da se riješi problem ali iz lokalne uprave nema adekvatnih poteza u tom pravcu. Bez izgradnje novih vodova nema rješenja- kazao je Gačević i poručio da na ovom području još uvijek živi dosta stanovništva i da je neophodno ulaganje u seosku infrastrukturu kako bi se mještani zadržali na tom prostoru.
Кada je u pitanju odvoz vode u seoska područja, iz lokalnog preduzeća "Čistoća" tvrde da je dosad isporučeno oko 300 cisterni.
– Broj isporučenih cisterni vode na seosko područje se svakodnevno uvećava, jer se svakodnevno i vrši isporuka vode, kazao je direktor preduzeća Saša Ječmenica uz objašnjenje da u tom preduzeću sve rade kako bi na vrijeme odgovorili na sve zahtjeve koji stižu.
– Spremni smo da i u narednom periodu postupamo na isti način, jer su avgust i septembar mjeseci kada ima i najviše zahtjeva za dopremanje vode, kazao je Ječmenica.