Ратни сукоби у Украјини негативно ће се одразити на туристичку предсезону, те се у Котору може очекивати пад броја украјинских гостију који су лани били други по бројности, оцјењују у Туристичкој организацији (ТО) Котор.
Директор ТО Котор Јован Ристић истиче да су прије почетка сукоба у Украјини најаве биле оптимистичне. Из хотела који раде у предсезони имали су информације да је у мају попуњеност скоро 90 одсто, у априлу нешто мање од тога, а потврђена је и најава долазака 250 бродова, при чему су либерализовани услови боравка путника и њиховог кретања по граду.
– Тако да смо имали разлога за оптимизам. Међутим, тренутна ситуација у Украјини ће се сигурно одразити веома негативно. Свједоци смо да смо, не толико претходне, али у годинама које су биле оне најбоље, имали готово 40 до 45 посто туриста, овисно о граду, који су били из првенствено Украјине, Русије и Бјелорусије. Прошле године у Котору су гости из Украјине чинили од 12 до 15 процената и били други по бројности. Први су били српски гости који су замијенили у проценту руске. За очекивати је да то сада неће бити у том нивоу. Чак можда можемо очекивати и талас избјеглица из Украјине, не класичних, јер смо ми поприлично далеко од тих дешавања, али оних који имају своје станове и куће или од својих пријатеља, које ће користити за боравак овдје док се не смири ситуација, а вјерујем да ће и многи из Русије на тај начин доћи, саопштио је Ристић за "Дан".
Напомиње да ресорно министарство управо тражи модус за ослобађање од плаћања боравишне таксе за госте из Украјине и Русије, као и за помоћ у смјештају, уколико то некоме буде било потребно, јер је једнима угрожен стандард због ратних дешавања, а другима су блокирани рачуни. Тражи, такође, и начин како да им законски обезбиједити могућност останка у Црној Гори и након периода дужине боравка који у овом тренутку предвиђа закон.
– Сви се надамо да ће сукоби трајати што краће, да ће жртава бити што мање и да ће последице свега тога бити што мање. И уколико се све то заврши у неком кратком року, можемо очекивати да ће се ситуација некако стабилизовати и да ћемо туристичку сезону имати барем на неком задовољавајућем нивоу. Уколико до тога не дође, онда се можемо спремити за још једну врло лошу сезону – прогнозира Ристић и додаје да је которска ТО на срећу радила маркетиншке кампање и ка западноевропским тржиштима и ширила број тих тржишта, па су у претходном периоду покрили британско, франсцуско односно франкофоно тржиште и дијелом њемачко. У плану је, најављује, посјета сајму у Прагу (остали отказани или одложени), те учешће на сајму у Загребу од 8. до 10. априла гдје ће три града, Котор, Тиват и Херцег Нови, по први пут наступити као ТО Бока.
– Чекамо да то можемо формализовати. Неће то бити нова радна организација, него удружење туристичких организација Боке. У овом случају ћемо наступити као три града – Црна Гора – Бока которска, тако да ће то бити врло интересантно за тржиште Хрватске. Пробаћемо, у сарадњи са Ер Монтенегром који током љета покреће директну линију за Праг, а биће и за двије или три дестинације у Скандинавији, да маркетиншки покријемо и Скандинавију, доласком њихових медија и тур оператора и пробамо да се окренемо тржиштима која нам претходне двије године нису била доступна из познатих разлога, закључује Ристић.