
Iz Ekološkog društva "Breznica" smatraju da je priča o toplifikaciji Pljevalja prilično zakasnila i da je najbolje da građani tokom zimskih mjeseci od Elektroprivrede Crne Gore dobiju olakšice u plaćanju električne energije, te da bi to bilo najbolje rješenje za zaštitu životne sredine i zdravlje stanovništva.
-Najlakše je dovesti toplovod od Termoelektrane do grada, a šta posle. Svakom domaćinstvu treba nekoliko hiljada eura da se priključi na toplovod i da postavi instalacije. To neće ići lako i to je svima jasno, a ako Elektroprivreda želi da pomogne Pljevljake onda treba da da subvencionisane račune za električnu energiju, kako se za zagrijevanje stambenih prostora nebi koristio ugalj i druga goriva- kaže izvršni direktor ED "Breznica", Milorad Mitrović.
On svoju ideju, za koju kaže da je stara više godina, kao i da je niko ne prihvata jer i ne žele ozbiljno da pomognu građane Pljevalja, pravda činjenicom da bi subvencionisanje računa za električnu energiju na godišnjem nivou koštalo oko milion eura.
- Ako Pljevljacima u grejnoj sezoni damo da troše 50 eura, a imamo oko 4.500 domaćinstava, onda nam je na mjesečnom nivou to trošak od 225.000 eura. Za šest mjeseci to je oko milion i 350.000 eura. S druge strane ako pogledamo koliko Rudnik uglja i Termoelektrana doprinose državi, to nije nikakav trošak jer trenutno Termoelektrana proizvodi 60 odsto ukupne električne energije koja se proizvede u Crnoj Gori. Pritom, svake godine u kotlu Termoelektrane izgori preko milion tona uglja.Ako bi Pljevljacima račun za struju subvencionisali sa 50 eura, sasvim je sigurno da niko nebi više ložio ugalj već bi se sva ta domaćinstva grejala na električnu energiju. Ako iskreno želimo pomoći ovoj sredini neophodno je građanima subvencionisati račune za struju i sve što se potroši preko 50 eura treba platiti - kaže Mitrović i podvlači da bi subvencija važila samo za gradsku zonu i za period grejne sezone.
- Jedan milion eura za EPCG ne bi značio mnogo, a grad Pljevlja bi u svakom pogledu bio čistiji. Već duži niz godina u grejnoj sezoni imamo pojavu velike koncentracije sumpor-dioksida. Niko nije utvrdio šta dovodi do pojave sumpor -dijoksida. Mislim da bi subvencionisanje računa za struju bio riješen i ovaj problema. Manje pepela bi odvozilo lokalno preduzeće "Čistoća": Nebi bilo dovoza uglja u gradsku zonu, a sve to bi dovelo da imamo čistiji grad - kaže Mitrović uz pojašnjenje da ako se žele pomoći građani Pljevalja to se može uraditi već ove grejne sezone.
Коментари (0)
Оставите свој коментар