Rukovodstvo mjesne zajednice upoznato je sa problemom odlaganja biljnog otpada, ali kako kaže Miloš Simunović, član savjeta MZ Straševina, to nije adresa za rješenje istog:
- Javno komunalno preduzeće je svojim propisima jasno naznačilo koju vrstu otpada oni odvoze, pa biljni, životinjski i druge vrste otpada koji nijesu u toj kategoriji predstavljaju veliki problem. To doprinosi da se često, u Barama Budoškim stvaraju divlje deponije, pa se mi iz mjesne zajednice nadamo rješenju ovih problema u bližoj budućnosti. Posebno nas raduje da je Opština Nikšić, kao krucijalne projekte, najavila otvaranje deponija biljnog, životinjskog i građevinskog otpada.“
Kada je riječ o kontejnerima, iz mjesne zajednice napominju da se odvoz opada reguliše shodno ugovorima, te da se posude za smeće ne moraju nužno nalaziti izvan gradskog jezgra. Jer, kako kaže Simunović, i njihovo postojanje nije garant za pravilno odlaganje otpada, s obzirom na to da su već imali situaciju kada su građani u kontejnere postavljene za odlaganje otpada iz groblja, a koje je u nadležnosti mjesne zajednice i koja je isto odvozila, ubacali kućni otpad, pa čak i životinjski što je bila i više nego ružna slika ovog dijela grada:
-"Situacija je vrlo jasna, odlukom nadležnih opštinskih organa, kontejneri se postavljaju u užem gradskom jezgru, a to ne obuhvata prigradska naselja, odgovor je koji smo dobili od nadležnih službi.“
Mileta Milatović, direktor JKP, kaže da ova institucija ima pravilnik po kome je jasno određeno kojim danima se iz kog dijela grada odvozi otpad, kao i koja vrsta otpada se odvozi, pa kategorija zelenog otpada nije u njihovoj nadležnosti. Njegovo odlaganje je dodatno problematično u ovom dijelu godine, jer je lako zapaljiv, navodi Milatović:
“Po strogoj proceduri, vrste otpada, kao što su trava, lišće, pilotina, ne smiju se miješati sa kućnim otpadom, jer je to lako zapaljiva materija, pogotovo u periodu avgusta mjeseca kada je trava sasušena, bez obzira što je građani fino slože. Problem je što ne posjedujemo prostor za odlaganje biorazgradivog otpada.“
Rezultat nepostojanja komunalne infrastrukture, ali i nekulture življenja je nemali broj divljih deponija u toj mjesnoj zajednici, napominju članovi savjeta i mještani. I tu na scenu stupaju službenici ispekcijske službe i Komunalne policije. Načelnik Komunalne policije, Veselin Čurović, ističe da su ekipe na terenu i da one preduzimaju dalje mjere:
“Mi stalno obilazimo te lokacije, pa kada primijetimo da je neko odložio otpad, sankcionisaćemo. Stalnim obilaskom sprečavamo i pokušavamo da spriječimo da naši nesavjesni sugrađani odlažu otpad na mjestima na kojima je to zabranjeno.“
Sve do dosljedne primjene zakona o upravljanju otpadom i drugih podzakonskih akata iz te oblasti, nema potpunog rješenja problema za mještane Straševine, što važi i za druge mjesne zajednice. Ono što je važno naglasiti je da je ta procedura u toku.
FOTO/VIDEO: RTNK