Sa prošlogodišnje manifestacije održane u Petnjici / FOTO: D.J.
08/10/2024 u 07:21 h
Darko JovovićDarko Jovović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Zdrava hrana razvojna šansa sjevera

U susret održavanju 22. Međunarodnog sajma pod nazivom "Dani poljoprivrede i domaće radinosti", koji će se održati u Petnjici 11. i 12. oktobra, organizatori ove jedinstvene smotre na sjeveru Crne Gore pozvali su poljoprivredne proizvođače da svojim prisustvom daju doprinos jačanju proizvodnje i promocije zdrave hrane.

Podsjetili su da će na ovoj manifestaciji, čiji su organizatori Udruženje "Vrijedne ruke", Udruženje stočara "Bihor", Ekološko društvo "Popča" i Grupa PP "Bravo", svoje proizvode, pored domaćina, predstaviti izlagači iz beranske, bjelopoljske, andrijevičke, mojkovačke, kolašinske, gusinjske, plavske, rožajske i drugih opština iz okruženja, kao i iz gradova bivših jugoslovenskih republika. Kazali su da će to biti još jedna prilika da poljoprivredni proizvođači, kao i proizvođači domaće radinosti, uz druženje i takmičenje, razmijene iskustva u cilju pune valorizacije prirodnih potencijala sjevera Crne Gore.

– U prethodnom periodu činili smo ogromne napore da ovu manifestaciju podignemo na što veći nivo. Mislim da smo u tome uspjeli, jer ona petu godunu zaredom ima međunarodni karakter. Za one najbolje u petnaestak kategorija ponovo smo obezbijedili vrijedne nagrade. Sve to daje nam za pravo da pozovemo izlagače da dođu u što većem broju i da tako zajednički damo puni doprinos jačanju i promociji poljoprivredne proizvodnje u Crnoj Gori, jer u potpunosti vjerujemo da je proizvodnja zdrave hrane razvojna šansa sjevernog regiona naše države – u ime organizatora sajma naglasila je predsjednica Udruženja "Vrijedne ruke" Sabaheta Novalić.

image

Novalić

FOTO: M. Novović

Kazala je da i da nadležne institucije moraju prepoznati značaj poljoprivrede kao strateške razvojne grane.

– Poljoprivreda je naša najveća razvojna šansa, i uz razvoj seoskog turizma i valorizaciju hidropotencijala i drvoprerade, u periodu koji je pred nama, možemo postići zavidne rezultate. Za ostvarivanje ove ambicije potrebno je raditi na stvaranju preduslova za dinamičnije iskorištavanje svih prirodnih potencijala. Zato lokalna uprava i državni organi moraju više investicija usmjeravati za projekte koji se tiču razvoja poljoprivrede, kako bi narednih godina imali veći broj mladih ljudi koji će svoju životnu šansu pronalaziti u ovoj oblasti – istakla je Novalić.

Ona je zahvalila svima koji su dosad pomagali održavanje sajma, apelujući na širu društvenu zajednicu da podrži ovakve manifestacije i razvojne projekte koji dolaze sa ruralnog područja.

– Preko svojih udruženja nastojimo da pospješimo poljoprivrednu proizvodnju, iako znamo da je život između ovih brda i dolina težak i mukotrpan. Nastojimo da i preko ove smotre stvorimo što više brendiranih proizvoda koji će biti prepoznatljivi širom Evrope. Mi koji živimo na sjeveru Crne Gore znamo i umijemo da se organizujemo i da radimo. Nama ne trebaju instrukcije, nama treba finansijska pomoć kako bismo jačali svoja gazdinstva i ostajali da živimo na svojim imanjima. Nama treba pomoć kako ne bismo odlazili ka Zapadu i kako bismo u svom zavičaju stvarali ljepšu budućnost svojim porodicama – naglasila je Novalić.

Iseljavanje stanovništva najveći problem

Sabaheta Novalić ističe da sve relevantne institucije, kroz stimulativne mjere, treba konkretnim potezima da zaustave izražena migraciona kretanja na sjeveru Crne Gore.

– Broj stanovnika na teritoriji Bihora u poslednjih desetak godina je praktično prepolovljen. Slična situacija je i u ostalim opšinama sjevera Crne Gore. Uzroke svakako treba tražiti u neravnomjernom regionalnom razvoju i činjenici da je ovo područje decenijama bilo potpuno zapostavljeno. Jednostavno, i pored brojnih najava, nijesu se stvorili uslovi koji bi inicirali mlade ljude da ostanu da žive u mjestu svog rođenja. Zato se pod hitno moraju preduzimati konkretne aktivnosti kako bi se ovako zabrinjavajućoj situaciji stalo na kraj, jer iseljavanje stanovništva predstavlja najveću opasnost za prostor Petnjice i čitavog sjevernog regiona – naglašava Novalić.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
03. april 2025 06:34